Bránit majetek před zlodějem silou? Vražda, řekl soud

Tomáš Fránek
8. 3. 2011 12:25
Nejvyšší soud řekl, jak trestat osoby, které při ochraně majetku zabijí zloděje

Brno - Lidé, kteří při obraně svého majetku zabijí zloděje, musí počítat s přísným potrestáním.

Nejvyšší soud vydal stanovisko, které je závazné pro posuzování těchto případů. Říká, že chránit své věci za cenu něčího života nelze. Viníci budou stíháni za vraždu. A nemohou počítat s mnohem mírnějším potrestáním za trestný čin zabití.

"Vraždou pachatele krádeže nebo pokusem o vraždu nelze tento skutek překvalifikovat pod trestný čin zabití trestního zákoníku. Prostá krádež majetku, i když jde o zavrženíhodný skutek, není podřazena pod pojem takzvaného silného rozrušení, které je nutné k tomu, aby bylo usmrcení osoby považováno za zabití," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Těžce zranil zloděje

Nejvyšší soud stanovisko vydal po prozkoumání případu z Brněnska.

Majitel sběrných surovin z Ivančic totiž opakovaně střílel na auto, ve kterém jeli zloději. Zranil dva lidi, jeden z lupičů byl zraněn těžce.

Majitele sběrny nejprve soud v Brně za pokus o vraždu odsoudil na šest let do vězení. Vrchní soud v Olomouci ale rozhodl, že nešlo o pokus o vraždu, ale o trestný čin zabití. Za to byl muž potrestán podmínečným vězením na tři roky.

Nejvyšší soud však nyní vyhověl dovolání nejvyšší státní zástupkyně a rozhodl, že mírnější trest majitel sběrny dostat nemůže. "Člověk, který i v rozrušení či afektu usmrtí pachatele, jenž jej okradl nebo se pokusil okrást, bude stíhán pro vraždu," uvedl mluvčí Knötig.

Krádež není podnět

Podle soudců musí být v případě trestného činu zabití člověk, který ho spáchá, vystaven skutečně silnému emociálnímu tlaku a útoku.

"Takovým podnětem zásadně není krádež majetku pachatele, byť k ní v minulosti mohlo dojít již vícekrát, pokud navíc ani není zřejmé, kdo se dopouštěl předchozích krádeží," rozhodli soudci.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy