Bránit majetek před zlodějem silou? Vražda, řekl soud

Tomáš Fránek
8. 3. 2011 12:25
Nejvyšší soud řekl, jak trestat osoby, které při ochraně majetku zabijí zloděje

Brno - Lidé, kteří při obraně svého majetku zabijí zloděje, musí počítat s přísným potrestáním.

Nejvyšší soud vydal stanovisko, které je závazné pro posuzování těchto případů. Říká, že chránit své věci za cenu něčího života nelze. Viníci budou stíháni za vraždu. A nemohou počítat s mnohem mírnějším potrestáním za trestný čin zabití.

"Vraždou pachatele krádeže nebo pokusem o vraždu nelze tento skutek překvalifikovat pod trestný čin zabití trestního zákoníku. Prostá krádež majetku, i když jde o zavrženíhodný skutek, není podřazena pod pojem takzvaného silného rozrušení, které je nutné k tomu, aby bylo usmrcení osoby považováno za zabití," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Těžce zranil zloděje

Nejvyšší soud stanovisko vydal po prozkoumání případu z Brněnska.

Majitel sběrných surovin z Ivančic totiž opakovaně střílel na auto, ve kterém jeli zloději. Zranil dva lidi, jeden z lupičů byl zraněn těžce.

Majitele sběrny nejprve soud v Brně za pokus o vraždu odsoudil na šest let do vězení. Vrchní soud v Olomouci ale rozhodl, že nešlo o pokus o vraždu, ale o trestný čin zabití. Za to byl muž potrestán podmínečným vězením na tři roky.

Nejvyšší soud však nyní vyhověl dovolání nejvyšší státní zástupkyně a rozhodl, že mírnější trest majitel sběrny dostat nemůže. "Člověk, který i v rozrušení či afektu usmrtí pachatele, jenž jej okradl nebo se pokusil okrást, bude stíhán pro vraždu," uvedl mluvčí Knötig.

Krádež není podnět

Podle soudců musí být v případě trestného činu zabití člověk, který ho spáchá, vystaven skutečně silnému emociálnímu tlaku a útoku.

"Takovým podnětem zásadně není krádež majetku pachatele, byť k ní v minulosti mohlo dojít již vícekrát, pokud navíc ani není zřejmé, kdo se dopouštěl předchozích krádeží," rozhodli soudci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy