reklama
 
 

Bradáčová začíná vyšetřovat skandál s dluhopisy. Prověří hazardní byznys ministerských úředníků

24. 5. 2016
Obchody ministerstva financí s dluhopisy se začalo zabývat pražské vrchní státní zastupitelství. Webovému serveru Hospodářských novin to potvrdila jeho šéfka Lenka Bradáčová. Úřad dokumenty nyní prostuduje a rozhodne, zda bude případ vyšetřovat policie a kterému útvaru případně kauzu svěří. Zřejmě půjde o protikorupční jednotku.

Praha - Dokumenty o riskantních obchodech se státními dluhopisy na ministerstvu financí z let 2004, 2005 a 2009 už leží na stole týmu pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Sama Bradáčová to potvrdila zpravodajskému serveru Hospodářských novin IHNED.cz. "Mohu potvrdit, že se případem budeme zabývat," řekla Bradáčová.

Trestní oznámení na pochybné transakce, které podal úřad ministra financí Andreje Babiše a které míří na jeho bývalé úředníky, dostala Bradáčová v úterý. Původně přišlo jejím podřízeným na pražské městské státní zastupitelství, kvůli vysoké škodě v řádu miliard korun ho ale odtud museli předat o patro výš.

Vrchní státní zástupci nyní dokumenty prostudují a rozhodnou, zda je bude vyšetřovat policie a který konkrétní útvar. Pravděpodobné je, že volba by vzhledem k povaze případu padla na protikorupční jednotku.

V kauze, na kterou upozornily Hospodářské noviny, jde o nevýhodné obchody, jimiž ministerstvo financí v minulosti zajišťovalo své dluhopisy proti úrokovým a kurzovým výkyvům. Jenže úředníci k tomu používali riskantní operace, které jim nabízely banky a které byly pro stát nakonec nevýhodné. Pochybení odhalil interní audit, který zadal současný ministr Babiš.

Politici, kteří v době uzavření obchodů s bankami za ministerstvo odpovídali, dnes tvrdí, že zajištění dluhopisů v cizí měně požadovala centrální banka a že tržní vývoj nelze předvídat.

"Rozhodovat v nejistotě a zvažovat všechna rizika je něco jiného než se na to podívat zpětně. Po bitvě je každý generál," odvrací dotaz na problematické transakce Miroslav Kalousek, ministr financí v letech 2007–2009 a 2010 – červenec 2013.

Stát nemá do riskantních operací vůbec vstupovat, ministerstvo si nechalo od bank nakukat, že transakce byly výhodné, říká Markéta Fišerová. | Video: Martin Veselovský |  15:21

autoři: Václav Dolejší, Petr Koděra | 24. 5. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama