Bradáčová pustila obviněného soudce na kauci z vazby

Domácí Domácí
23. 5. 2013 16:55
Výše kauce nebyla zveřejněna, soudce musel také odevzdat pas

Praha - Soudce Ondřej Havlín, kterého policie viní z korupce, je na svobodě. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová rozhodla o jeho propuštění na kauci.

Informoval o tom server iDNES.cz.

Bradáčová deníku Aktuálně.cz potvrdila, že na základě jejího rozhodnutí byl Havlín propuštěn po zaplacení kauce na svobodu. Podle jejích slov uplynuly tři měsíce pro takzvanou koluzní vazbu, po níž ho bylo možné za mřížemi držet.

Soudce ale musel odevzdat pas. "S ohledem na rychlý průběh vyšetřování, které by mohlo být brzy ukončeno, jsem učinila tento krok s tím, že obviněný má zakázáno vycestovat do zahraničí," řekla Aktuálně.cz Bradáčová.

Výši kauce nechtěla komentovat. Podle trestního řádu se výše peněžité záruky určí s přihlédnutím k osobě a majetkovým poměrům toho, kdo kauci nabízí, a s přihlédnutím k povaze trestného činu. Minimální výše kauce je 10 000 korun.

Peněžitá záruka propadne státu v případě, že obviněný uprchne, nedostaví se k úkonům trestního řízení nebo opakuje trestnou činnost.

Blažek: Beru to na vědomí

Havlín čelí společně s dalšími pěti lidmi obvinění z nepřímého úplatkářství, přijetí úplatku, podvodu, vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby.

Podle dostupných informací údajně zahlazovali za úplatky trestné činy v dopravě, Havlínovo obvinění navíc policie rozšířila i o nedovolené ozbrojování.

V souvislosti s trestním stíháním zprostil ministr spravedlnosti Pavel Blažek Havlína dočasně funkce soudce, a to až do pravomocného ukončení trestního stíhání. Také na něj podal kárnou žalobu, ve které navrhl, aby byl z funkce soudce odvolán.

Podle ministerstva spravedlnosti se Havlín opakovaně dopustil kárného provinění například tím, že nařídil hlavní líčení, o jehož konání však nevyrozuměl poškozené, a trestní stíhání zastavil.

"Beru toto rozhodnutí na vědomí. Dočasné zproštění výkonu funkce soudce u pana Havlína trvá až do pravomocného ukončení trestního stíhání a platná je i kárná žaloba, kterou navrhuji jeho odvolání z funkce soudce," komentoval Blažek ve čtvrtek rozhodnutí Bradáčové.

Havlín v minulosti odešel z justice do diplomacie, kde jeho působení provázelo několik skandálů. Návratu do taláru se domohl žalobou.

Ve čtvrtek také pražský městský soud zamítl Havlínovu žalobu na Českou televizi. Soudce chtěl omluvu a 500 000 korun za to, že ho loňská reportáž v pořadu Události spojila s trestním řízením proti soudci Jiřímu Berkovi.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy