Bradáčová pustila obviněného soudce na kauci z vazby

Domácí Domácí
23. 5. 2013 16:55
Výše kauce nebyla zveřejněna, soudce musel také odevzdat pas

Praha - Soudce Ondřej Havlín, kterého policie viní z korupce, je na svobodě. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová rozhodla o jeho propuštění na kauci.

Informoval o tom server iDNES.cz.

Bradáčová deníku Aktuálně.cz potvrdila, že na základě jejího rozhodnutí byl Havlín propuštěn po zaplacení kauce na svobodu. Podle jejích slov uplynuly tři měsíce pro takzvanou koluzní vazbu, po níž ho bylo možné za mřížemi držet.

Soudce ale musel odevzdat pas. "S ohledem na rychlý průběh vyšetřování, které by mohlo být brzy ukončeno, jsem učinila tento krok s tím, že obviněný má zakázáno vycestovat do zahraničí," řekla Aktuálně.cz Bradáčová.

Výši kauce nechtěla komentovat. Podle trestního řádu se výše peněžité záruky určí s přihlédnutím k osobě a majetkovým poměrům toho, kdo kauci nabízí, a s přihlédnutím k povaze trestného činu. Minimální výše kauce je 10 000 korun.

Peněžitá záruka propadne státu v případě, že obviněný uprchne, nedostaví se k úkonům trestního řízení nebo opakuje trestnou činnost.

Blažek: Beru to na vědomí

Havlín čelí společně s dalšími pěti lidmi obvinění z nepřímého úplatkářství, přijetí úplatku, podvodu, vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby.

Podle dostupných informací údajně zahlazovali za úplatky trestné činy v dopravě, Havlínovo obvinění navíc policie rozšířila i o nedovolené ozbrojování.

V souvislosti s trestním stíháním zprostil ministr spravedlnosti Pavel Blažek Havlína dočasně funkce soudce, a to až do pravomocného ukončení trestního stíhání. Také na něj podal kárnou žalobu, ve které navrhl, aby byl z funkce soudce odvolán.

Podle ministerstva spravedlnosti se Havlín opakovaně dopustil kárného provinění například tím, že nařídil hlavní líčení, o jehož konání však nevyrozuměl poškozené, a trestní stíhání zastavil.

"Beru toto rozhodnutí na vědomí. Dočasné zproštění výkonu funkce soudce u pana Havlína trvá až do pravomocného ukončení trestního stíhání a platná je i kárná žaloba, kterou navrhuji jeho odvolání z funkce soudce," komentoval Blažek ve čtvrtek rozhodnutí Bradáčové.

Havlín v minulosti odešel z justice do diplomacie, kde jeho působení provázelo několik skandálů. Návratu do taláru se domohl žalobou.

Ve čtvrtek také pražský městský soud zamítl Havlínovu žalobu na Českou televizi. Soudce chtěl omluvu a 500 000 korun za to, že ho loňská reportáž v pořadu Události spojila s trestním řízením proti soudci Jiřímu Berkovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy