Bradáčová povolila převoz Ratha. A odporuje právníkům

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
29. 5. 2012 16:55
Žalobkyně Lenka Bradáčová odmítla tah Rathových právníků
David Rath se vrátí do sněmovny.
David Rath se vrátí do sněmovny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath může veřejně vystoupit ve sněmovně. Povolila to i ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová, která vydala souhlas k jeho převozu z vězení.

"Pouze však za účelem projednání bodu schůze o jeho vydání," upřesnila pro Aktuálně.cz Bradáčová.

Do sněmovny bude Rath převezen z litoměřické vazební věznice příští úterý, kdy budou poslanci jednat o jeho vydání. V současné době se už jen dolaďuje, jak bude eskorta poslance do sněmovny probíhat.

Bradáčová dříve uvedla, že mají žalobci zájem na tom, aby vydávací proces proběhl zcela legitimně, v souladu s ústavou. Možnost, že by Rath mohl ovlivnit svědky, považuje za druhořadé.

Žalobkyně: Advokáti nepostupovali podle zákona

Rathovi advokáti se však proti Bradáčové v pondělí postavili. Podali námitku proti tomu, že jeho případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

Zároveň prohlásili, že nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle nich znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné. 

Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Podle Bradáčové ale nepostupovali podle trestního řádu. Sdělení, které obhájci žalobcům zaslali, státní zastupitelství přesto prostuduje a vyhodnotí.

"Trestní řád námitku místní nepříslušnosti nezná," uvedla Bradáčová. Její slova potvrdila i Irena Válová, mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze, které nad kauzou vykonává dohled.

Bradáčová, která má případ na starosti, již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, jež prvotně mělo vztah k Ústeckému kraji. Až další vyšetřování pak vedlo k veřejným zakázkám ve středních Čechách.

Miliony v krabici od vína

Obhájci již v Rathově kauze podali také stížnost proti zahájení stíhání a proti vazbě. Uvedli rovněž, že odposlouchávání poslance mohlo být nezákonné.

Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení.

Spolu s poslancem obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu Davida Ratha pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy