Po razii chce Bradáčová vazbu pro detektiva protikorupčního a expolicistu, celník už je na svobodě

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 13. 5. 2016 13:20
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová chce poslat dva obviněné, které policie stíhá za vynášení informací z policejních spisů, do vazby. Důvodem je fakt, že by mohli ovlivnit svědky, kteří ještě nebyli vyslechnuti, a také v trestné činnosti pokračovat. O tom, zda skončí ve vazbě, bude rozhodovat soud. Třetí muž, kterého policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinili, byl propuštěn na svobodu.
Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Dva obviněné, které detektivové z Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu (ÚOOZ) stíhají kvůli vynášení informací z policejních spisů, chce vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová poslat do vazby. Důvodem je fakt, že by mohli v trestné činnosti pokračovat a také ovlivnit zatím nevyslechnuté svědky. O tom, zda skončí ve vazbě, bude rozhodovat soud

Třetí obviněný, kterým je středočeský celník Pavel Šíma, byl propuštěn na svobodu. Detektiv protikorupční policie Radek Holub a bývalý policista Igor Gáborík tak nyní čekají na to, jak rozhodne soud.

"V případě ponechání obviněných na svobodě hrozí, že budou mařit trestní stíhání působením na dosud nevyslechnuté svědky a budou opakovat trestnou činnost, pro kterou jsou stíháni," uvedla Bradáčová v tiskové zprávě.

Policie obvinila tři lidi po tříletém vyšetřování. Podle usnesení o zahájení trestního stíhání je ÚOOZ viní ze čtyř trestných činů. Za přijetí úplatku hrozí obviněným tři až deset let vězení, za podplácení jeden rok až šest let odnětí svobody.

Kauza se dotkla i žalobkyně

Vyšetřování se dotklo i státní zástupkyně Dagmar Máchové. Detektivové prohledali její kancelář. Před dvěma roky se přitom již objevily informace, že Máchovou odposlouchává ÚOOZ. Nainstalovaný odposlech byl tehdy v set-top boxu v bytě jejího přítele na pražském Žižkově.

Jméno žalobkyně Máchové se objevuje i v kauze bývalého soudce Ondřeje Havlína, který již za korupci sedí ve vězení. Detektivové z ÚOOZ na konci roku 2012 monitorovali společné schůzky mezi Havlínem a Máchovou. Setkali se v pizzerii poblíž Obvodního soudu pro Prahu 2 a řešili spolu, co by se dalo udělat s jedním případem zpronevěry.

Ministr vnitra Milan Chovanec řekl, že ÚOOZ a státní zastupitelství budou muset vysvětlit, proč případ nevyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Připomněl, že spolu s olomouckou korupční kauzou jde už o druhý případ kriminality v řadách policie, který neřešila inspekce.

"Pokud by to mělo pokračovat, tak se pojďme bavit o tom, jestli ta Generální inspekce bezpečnostních sborů v této podobě vůbec má smysl," uvedl ministr. Bradáčová ve čtvrteční tiskové zprávě uvedla, že případ začala ÚOOZ šetřit až po roce vyšetřování kvůli ekonomice a proto, o jakou trestnou činnost šlo.

V souvislosti s kauzou Davida Ratha se také vrchní státní zástupkyně v Praze domnívá, že maximální doba pro skončení případu je dva roky. Což podle ní za současných pravidel není možné. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy