Bradáčová a Ištvan odvedli poctivý kus práce, tvrdí Zeman

ČTK ČTK
2. 6. 2014 20:11
Prezident zároveň ocenil práci Pavla Zemana a podpořil nezávislost státních zástupců. Se zrušením vrchních státních zastupitelství nesouhlasí.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Kroměříž – Prezident Miloš Zeman dnes v Kroměříži na oslavě dvaceti let státního zastupitelství podpořil nezávislost státních zástupců. Ve svém projevu ale také vyjádřil nesouhlas s rušením vrchních státních zastupitelství (VSZ) v Praze a Olomouci, o němž se diskutuje v souvislosti s chystaným novým zákonem o státním zastupitelství.

Lenka Bradáčová
Lenka Bradáčová | Foto: Vojtěch Marek

"Paní (Lenka) Bradáčová a pan (Ivo) Ištvan (vrchní státní zástupci v Praze a Olomouci, pozn. red.) odvedli poctivý kus práce. Reagovat na to zrušením jejich institucí mně připadá poněkud nepatřičné," uvedl Zeman. Ministryně spravedlnosti Helena Válková uvedla, že otázka rušení VSZ je stále otevřená, byť se podle ní většina odborné veřejnosti kloní k tomu, že jejich ponechání "není nezbytné".

Politici se musí bát

Prezident v projevu také ocenil nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Podle něj odvedl na svém místě tolik práce, kterou nedokázali udělat jeho předchůdci. Podle prezidenta je nutné, aby se politici, kteří jsou spojeni s korupcí, předražováním veřejných zakázek a dalšími nekalostmi, báli. Státní zástupci by podle něj měli sehrát roli těch, díky nimž bude tato trestná činnost odhalována a potírána.

Ivo Ištvan
Ivo Ištvan | Foto: Vojtěch Marek

"Měli bychom mít odvahu postavit se za jejich nezávislost proti politickým, mocenským a ekonomickým tlakům i proti mediálnímu mainstreamu, který až do poslední chvíle tvrdil, jak jsou některá obvinění falešná. Chránil ty, kteří mluvili o prokurátorské republice a o vládě plukovníků či podplukovníků," dodal Zeman. Válková uvedla, že posílení nezávislosti státních zástupců musí ale provázet i posílení odpovědnosti.

Státní zastupitelství funguje v současné podobě 20 let. Zákon o státním zastupitelství byl opakovaně novelizován, přesto se chystá další změna. Minulá vláda ale připravený zákon loni v červenci stáhla z Poslanecké sněmovny.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy