Brabec: Budeme masivně dotovat budování nádrží na dešťovou vodu. Bude to jako kotlíkové dotace

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 9. 6. 2016 22:34
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) plánuje motivovat lidi, aby kvůli hrozícímu suchu lépe hospodařili s dešťovou vodou. "V nejbližších měsících chceme představit konkrétní dotační program na podporu budování nádrží na srážkovou vodu," říká ministr. Chce, aby se v Česku nádrže na dešťovou vodu ve velkém rozšířily. Na opatření chce vyčlenit stovky milionů korun ročně a podpořit budování nádrží nejprve z asi padesáti procent.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: František Havlát

Praha - I přes občasný déšť je Česko stále ohrožené suchem a je třeba s vodou dobře hospodařit, varuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kromě dotací, které z evropských peněz proudí na budování rybníčků nebo remízků, jež udrží vodu v krajině, bude stát brzy přispívat i domácnostem na budování retenčních nádrží nebo obcím na hloubení a úpravu studen.

"Chceme motivovat lidi, aby lépe hospodařili se srážkovou vodou, protože jinou nemáme a mít nebudeme. V nejbližších měsících chceme představit konkrétní dotační program na podporu budování nádrží na srážkovou vodu," říká ministr.

A zdůrazňuje, že nechce, aby šlo jen o "pocukrování“ Česka několika málo podpořenými případy, ale aby se nádrže na dešťovou vodu u domácností rozšířily ve velkém. Hlavně v suchých oblastech, jako je jižní Morava, Poohří nebo Polabí.

"V první fázi by mělo jít o podporu retenčních nádrží například na zalévání zahrad. To se bavíme o levnějších opatřeních, kolem dvaceti tisíc korun. Další krok by měla být podpora systémů na využívání takzvané šedé, splaškové vody, v domácnostech. Tam už se bavíme o sto padesáti tisících korunách," vysvětluje postup Brabec.

Na opatření chce vyčlenit stovky milionů korun ročně a podpořit budování nádrží nejprve z asi padesáti procent. Podle Brabce podobně začínaly úspěšné kotlíkové dotace, které umožňují desítkám tisíc lidí vyměnit zastaralé kotle.

V červenci ministerstvo vypíše výzvu pro obce, které dnes mají problém s tím, že jim vysychají studny a lidé musí být v teplých a suchých měsících zásobováni cisternami. „Vypisujeme výzvu, kam dáme z národních zdrojů 300 milionů, s cílem najít nové zdroje pitné vody nebo prohloubit stávající vrty,“ uvádí ministr s tím, že z národních zdrojů by mohlo na opatření ročně proudit až k miliardě korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy