Brabec: Budeme masivně dotovat budování nádrží na dešťovou vodu. Bude to jako kotlíkové dotace

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 9. 6. 2016 22:34
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) plánuje motivovat lidi, aby kvůli hrozícímu suchu lépe hospodařili s dešťovou vodou. "V nejbližších měsících chceme představit konkrétní dotační program na podporu budování nádrží na srážkovou vodu," říká ministr. Chce, aby se v Česku nádrže na dešťovou vodu ve velkém rozšířily. Na opatření chce vyčlenit stovky milionů korun ročně a podpořit budování nádrží nejprve z asi padesáti procent.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: František Havlát

Praha - I přes občasný déšť je Česko stále ohrožené suchem a je třeba s vodou dobře hospodařit, varuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kromě dotací, které z evropských peněz proudí na budování rybníčků nebo remízků, jež udrží vodu v krajině, bude stát brzy přispívat i domácnostem na budování retenčních nádrží nebo obcím na hloubení a úpravu studen.

"Chceme motivovat lidi, aby lépe hospodařili se srážkovou vodou, protože jinou nemáme a mít nebudeme. V nejbližších měsících chceme představit konkrétní dotační program na podporu budování nádrží na srážkovou vodu," říká ministr.

A zdůrazňuje, že nechce, aby šlo jen o "pocukrování“ Česka několika málo podpořenými případy, ale aby se nádrže na dešťovou vodu u domácností rozšířily ve velkém. Hlavně v suchých oblastech, jako je jižní Morava, Poohří nebo Polabí.

"V první fázi by mělo jít o podporu retenčních nádrží například na zalévání zahrad. To se bavíme o levnějších opatřeních, kolem dvaceti tisíc korun. Další krok by měla být podpora systémů na využívání takzvané šedé, splaškové vody, v domácnostech. Tam už se bavíme o sto padesáti tisících korunách," vysvětluje postup Brabec.

Na opatření chce vyčlenit stovky milionů korun ročně a podpořit budování nádrží nejprve z asi padesáti procent. Podle Brabce podobně začínaly úspěšné kotlíkové dotace, které umožňují desítkám tisíc lidí vyměnit zastaralé kotle.

V červenci ministerstvo vypíše výzvu pro obce, které dnes mají problém s tím, že jim vysychají studny a lidé musí být v teplých a suchých měsících zásobováni cisternami. „Vypisujeme výzvu, kam dáme z národních zdrojů 300 milionů, s cílem najít nové zdroje pitné vody nebo prohloubit stávající vrty,“ uvádí ministr s tím, že z národních zdrojů by mohlo na opatření ročně proudit až k miliardě korun.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 34 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 52 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy