Brabec: Budeme masivně dotovat budování nádrží na dešťovou vodu. Bude to jako kotlíkové dotace

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 9. 6. 2016 22:34
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) plánuje motivovat lidi, aby kvůli hrozícímu suchu lépe hospodařili s dešťovou vodou. "V nejbližších měsících chceme představit konkrétní dotační program na podporu budování nádrží na srážkovou vodu," říká ministr. Chce, aby se v Česku nádrže na dešťovou vodu ve velkém rozšířily. Na opatření chce vyčlenit stovky milionů korun ročně a podpořit budování nádrží nejprve z asi padesáti procent.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: František Havlát

Praha - I přes občasný déšť je Česko stále ohrožené suchem a je třeba s vodou dobře hospodařit, varuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kromě dotací, které z evropských peněz proudí na budování rybníčků nebo remízků, jež udrží vodu v krajině, bude stát brzy přispívat i domácnostem na budování retenčních nádrží nebo obcím na hloubení a úpravu studen.

"Chceme motivovat lidi, aby lépe hospodařili se srážkovou vodou, protože jinou nemáme a mít nebudeme. V nejbližších měsících chceme představit konkrétní dotační program na podporu budování nádrží na srážkovou vodu," říká ministr.

A zdůrazňuje, že nechce, aby šlo jen o "pocukrování“ Česka několika málo podpořenými případy, ale aby se nádrže na dešťovou vodu u domácností rozšířily ve velkém. Hlavně v suchých oblastech, jako je jižní Morava, Poohří nebo Polabí.

"V první fázi by mělo jít o podporu retenčních nádrží například na zalévání zahrad. To se bavíme o levnějších opatřeních, kolem dvaceti tisíc korun. Další krok by měla být podpora systémů na využívání takzvané šedé, splaškové vody, v domácnostech. Tam už se bavíme o sto padesáti tisících korunách," vysvětluje postup Brabec.

Na opatření chce vyčlenit stovky milionů korun ročně a podpořit budování nádrží nejprve z asi padesáti procent. Podle Brabce podobně začínaly úspěšné kotlíkové dotace, které umožňují desítkám tisíc lidí vyměnit zastaralé kotle.

V červenci ministerstvo vypíše výzvu pro obce, které dnes mají problém s tím, že jim vysychají studny a lidé musí být v teplých a suchých měsících zásobováni cisternami. „Vypisujeme výzvu, kam dáme z národních zdrojů 300 milionů, s cílem najít nové zdroje pitné vody nebo prohloubit stávající vrty,“ uvádí ministr s tím, že z národních zdrojů by mohlo na opatření ročně proudit až k miliardě korun.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy