Noční bouřky zvedly hladiny řek na desítce míst. Ochromily i dodávky elektřiny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2021 8:35
Bouřky v noci zvedly hladiny menších toků na desítce míst v západních, středních a jižních Čechách, v Praze a na jižní Moravě. Otava, Kocába a Rokytka překročily druhý povodňový stupeň, Volyňka a Botič přechodně i třetí. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Bouřky také ochromily dodávky elektřiny i provoz na železnici.
Následky nočních bouřek v Praze
Následky nočních bouřek v Praze | Foto: Twitter.com/Hasiči Praha

Volyňka v Sudslavicích na Prachaticku kolem 01:00 vystoupala až na třetí stupeň ohrožení, kam se kolem 02:00 dostal také Botič v pražských Nuslích. Na obou místech už se hladina vrátila do normálu.

Na druhém povodňovém stupni pohotovosti byla během noci nebo ráno Otava v Sušici a Rejštejně na Klatovsku, Volyňka v Něměticích na Strakonicku, Kocába ve Štěchovicích u Prahy, Botič v Jesenici-Kocandě u Prahy a Rokytka v pražských Vysočanech.

Na první povodňový stupeň bdělosti se v západních Čechách dostala také Křemelná, ve středních Čechách Litavka a na jižní Moravě Jevišovka.

Srážky podle ČHMÚ nejvíce zasáhly oblast od Šumavy po Prahu, kde během noci spadlo v průměru od 45 do 55 milimetrů vody. Maximální úhrny do čtvrtečního rána meteorologové zaznamenali ve stanici Nihošovice na Strakonicku, bylo to 97 litrů na metr čtvereční za 24 hodin.

"Vydatnější srážky se během noci vyskytovaly také v oblasti Orlických hor a Jeseníků, zde během noci v průměru napadlo okolo 40 milimetrů, v maximech kolem 55 milimetrů," uvedl ČHMÚ. Téměř žádné srážky nezaznamenal na jihovýchodní a východní Moravě.

Meteorologové očekávají další bouřky na většině území Česka v noci na pátek. "Vzhledem k silnému nasycení půdy a předpokládaným silným srážkám mohou toky stoupat ke stupňům povodňové aktivity," uvedl ČHMÚ. Jeho výstraha před vzestupem hladin menších toků platí do pátečního poledne v Plzeňském kraji, v západní části Jihočeského, v jihozápadní části Středočeského kraje a v Praze.

Na některých místech v ČR také noční bouřky přerušily dodávky elektřiny. Bez elektřiny je zhruba 45 000 odběrných míst, hlavně ve středních a jižních Čechách. Vyplývá to z informací společnosti ČEZ Distribuce a distribuční firmy eg.d ze skupiny E.ON. ČEZ v noci evidoval téměř 100 000 míst bez proudu, obnovení dodávek očekává u většiny odběratelů během čtvrtečního dopoledne. Bez elektřiny je například 10 000 domácností na Táborsku, Českobudějovicku a Českokrumlovsku a také asi 3000 domácností v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Bouřky taktéž zastavily nebo omezily provoz na železnici na více než dvaceti místech. Na vině jsou spadlé stromy nebo výpadky napájení. Informovala o tom Správa železnic (SŽ).

"Noční přechod silných bouřek má za následek významné komplikace provozu na železnici z důvodu poruch zabezpečovacího zařízení, popadaných stromů a podobně," uvedl mluvčí SŽ Dušan Gavenda. Firma podle něj průběžně pracuje na zprovozňování tratí.

Zabezpečovací zařízení mělo výpadek například v Protivíně na Písecku, u Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku, Pacově na Pelhřimovsku nebo na trati Ješetice - Střezimíř na Benešovsku. Spadlý strom zastavil dopravu třeba na středočeských úsecích Kácov-Ledečko a Plaňany-Pečky a také na trati Březnice-Mirovice na pomezí středních a jižních Čech.

Do stromu vlak najel například mezi Choťovicemi a Převýšovem na pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje, u jihočeské Včelné nebo mezi Úvaly a Českým Brodem u Prahy. Na této koridorové trati zůstal provoz zachován po druhé koleji.

Velké problémy jsou kolem Vraného nad Vltavou. Směrem do Davle je trať osud zaplavená, ve směru do pražské Zbraslavi zavalená bahnem a kamením.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy