Bouřka řádila na jihu Čech a zamířila na Moravu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 6. 2012 22:44
Pro všechny moravské kraje platí vysoký stupeň nebezpečí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: HZS Kraje Vysočina

České Budějovice - Bouřka v Jihočeském kraji lámala stromy, hasiči museli vyjíždět asi ke 30 událostem, informovala na webu mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Bouřka s deštěm řádila nejvíce v jižní části Českokrumlovska, Českobudějovicka a Jindřichohradecka. Hasiči ve většině případů odstraňovali spadané stromy, odčerpávali ale i vodu.

Meteorologové varovali před bouřkami, přívalovým deštěm, kroupami a nápory větru již dopoledne. Původně platila výstraha na jev s nízkým stupněm nebezpečí od pátečních 17:00 do sobotního rána pro Jihočeský, Pardubický kraj, Vysočinu a všechny moravské kraje.

Přívalový déšť měl večer a v noci na sobotu přecházet hlavně na severovýchodě území do trvalejšího vydatného deště.

V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé a přechodné rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt či zatopení níže položených míst.

Při silném dešti meteorologové nabádají řidiče, aby dostatečně snížili rychlost jízdy autem, hrozí totiž aquaplaning, popisovaný jako ztráta přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy