Obrazem: Podívejte se na rostliny, které objevil český vědec v rekordní výšce 6150 metrů

Obrazem: Podívejte se na rostliny, které objevil český vědec v rekordní výšce 6150 metrů
Aby se k rostlinám botanici vůbec dostali, museli absolvovat pětidenní výstup do výšky 6150 metrů.
Cesta je to náročná, protože Tibetská náhorní plošina je polopoušť...
... a naprší na ní jen 100 až 150 milimetrů srážek.
Aby v rostliny v těchto oblastech přežily, musí být schopné přečkat tuhou zimu, spokojit se jen s malým množstvím srážek a v neposlední řadě musí růst opravdu velmi pomalu.
Foto: Jiří Doležal
Michal Polák Michal Polák
14. 12. 2016 18:42
Botanik Jiří Doležal se svým týmem objevil v indickém Himálaji cévnaté rostliny v rekordních nadmořských výškách. Jde celkem o šest druhů ze tří čeledí, které našli ve výšce až 6150 metrů nad mořem. Doposud se uvádělo, že těmto rostlinám se daří v oblastech do šesti kilometrů. Doležalův tým dokázal, že to už neplatí.
 

Právě se děje

před 26 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy