Bojkot Zemana pokračuje: K rektorům se přidali děkani

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2013 16:34
Masivní vlnu odporu vyvolalo Zemanovo rozhodnutí nepozvat na Hrad odbojné rektory.
Prezident Zeman pozval na státní svátek jen "poslušné" rektory. Ti ale teď poslušnost vypověděli.
Prezident Zeman pozval na státní svátek jen "poslušné" rektory. Ti ale teď poslušnost vypověděli. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Děkani sedmi z osmi fakult Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem podpořili rektory, kteří v pondělí nejdou na Hrad.

Pozvání prezidenta Miloše Zemana odmítlo 20 z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol, vadí jim, že Zeman nepozval jejich dva kolegy. Rektor ústecké univerzity René Wokoun ale pozvání na slavnostní předání státních vyznamenání 28. října přijal. O rozhodnutí děkanů informoval děkan Fakulty umění a designu UJEP Michal Koleček.

Za rozhodnutí většiny českých rektorů se postavilo vedení akademického senátu univerzity a děkani Fakulty sociálně ekonomické, Fakulty životního prostředí, Fakulty výrobních technologií a managementu, Fakulty umění a designu, Filozofické, Přírodovědné a Pedagogické fakulty.

"Předseda a místopředseda Akademického senátu a děkani uvedených fakult UJEP v Ústí nad Labem se ztotožňují s většinovým stanoviskem rektorů českých veřejných vysokých škol nezúčastnit se oslav státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu na Pražském hradě a podpořit tak na tuto událost nepozvané rektory Masarykovy univerzity v Brně a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích," uvedli v prohlášení zástupci fakulty.

Ostřejší reakci formulovala studentská komora akademického senátu UJEP. "Studentská komora Akademického senátu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem sleduje s obavou porušování tradičních zvyklostí k oslavě Státního svátku vzniku Československé republiky. Jedním dechem však dodáváme, že pozvání jsou zcela v kompetenci prezidentské kanceláře. Co však plně odsuzujeme, je účelová selekce lidí ve vysokých ústavních a akademických funkcí, kteří jsou hlasitými odpůrci prezidenta republiky," uvedla komora na sociální síti. Studenti také vyzvali rektora UJEP, aby pozvání prezidenta odmítnul.

Rektor UJEP Wokoun už v pátek uvedl, že do Prahy na slavnostní ceremoniál pojede. "Přijde mi, jako by pánové byli na pískovišti a vzájemně si bourali bábovičky. To se mi nelíbí," řekl. Na oslavu vzniku samostatného Československa pozval prezident na Hrad 600 hostů.

Zeman rozdává "kázeňské tresty" za neposlušnost

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek nebyl na Hrad pozván proto, že nepovolil Jihomoravskému kraji uspořádat na univerzitě debatu s prezidentem z obavy z jeho předvolební agitace.

Proti tomu se Zeman vymezoval i při své návštěvě Ústeckého kraje, která končila v první den voleb. "Já neagituji pro žádnou politickou stranu. Vyzývám voliče, aby šli k volbám," opakoval Zeman několikrát včetně čtvrteční diskuse se studenty UJEP. Pozvání nedostal ani rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

V jeho případě se jedná o Zemanův trest za to, že Grubhoffer nepřišel na jmenování profesorů. Svou neúčastí chtěl vyjádřit nesouhlas s nejmenováním Martina C. Putny profesorem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy