Bojíte se velké vody? Podívejte se do povodňové mapy

Pavel Baroch
13. 1. 2009 14:20
Unikátní systém ukáže riziko záplav kdekoli v zemi
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Česká asociace pojišťoven zveřejnila v úterý povodňové mapy, na nichž si každý může najít, jaké riziko velké vody hrozí místu, kde stojí jeho dům nebo kde chce koupit rekreační chalupu.

"Systém umožňuje určit nebezpečí povodně pro jakoukoli adresu v České republice," konstatoval Tomáš Síkora, výkonný ředitel asociace pojišťoven.

Připomněl, že myšlenka na vytvoření povodňových map se začala rodit po prvních katastrofálních záplavách na Moravě v roce 1997. Geografický informační systém ovšem vznikl až po povodních v roce 2002, kdy pojišťovny vyplatily za zničené domy a další majetek desítky miliard korun.

Vyšší riziko = vyšší pojistka

Povodňové mapy původně sloužily výhradně pojišťovnám při uzavírání pojistek s majiteli domů, bytů a dalších nemovitostí. Systém rozděluje území republiky do čtyř zón. V první je riziko velké vody zanedbatelné, ve čtvrté je riziko vysoké.

"Čím je riziko větší, tím roste i pojištění. Objekt může být i nepojistitelný," vysvětlil Síkora. Dodal, že každá pojišťovna postupuje podle vlastních pravidel.

"Lidé tak dostávají do rukou identický nástroj jako členové naší asociace a mohou si například při koupi nemovitosti na celém území České republiky zjistit nebo ověřit, v jaké lokalitě se objekt nachází a jak jej bude možné pojistit," dodal Síkora.

Povodňové mapy jsou přístupné na adrese www.cap.cz, vyhledávání v systému je velice jednoduché a rychlé. Služba je zpoplatněna pomocí sms zprávy cenou 59 korun za informaci o jedné adrese. Jedním z důvodů je to, že tím chce asociace zabránit tomu, aby povodňové mapy, jejichž vypracování bylo nákladné, nevyužívaly ve velkém jiné soukromé firmy.

Nejrizikovější jsou jižní Čechy

Systém je průběžně aktualizován, takže pokud se někde například postaví nová protipovodňová hráz, projeví se to i na zařazení domů do rizikových zón.

V samotném Znojmě voda během dne zaplavila několik bytových domů v Loucké ulici a zahrady v těsné blízkosti koryta řeky.
V samotném Znojmě voda během dne zaplavila několik bytových domů v Loucké ulici a zahrady v těsné blízkosti koryta řeky. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Jsme rozhodnuti aplikaci průběžně doplňovat o nové podklady a data," potvrdil Ivo Bánovský ze společnosti Intermap Technologies, která portál provozuje.

Z analýzy povodňových map vyplývá, že nejméně bezpečné jsou jižní Čechy. V nejrizikovější čtvrté zóně tam stojí domy a další nemovitosti na bezmála dvou procentech území. V těsném závěsu je pak Olomoucký kraj a Karlovarsko.

Naopak nejbezpečnější je Praha. V nejrizikovější zóně je pouze 0,42 procenta území hlavního města.

Pojistíme dům i ve čtvrté zóně, ale...

Česká pojišťovna potvrdila, že se systémem povodňových map pracuje už dlouho.

Mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.
Mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. | Foto: Archiv ČP

"Dokážeme pojistit i objekty ve čtvrtém rizikovém pásmu. V takovém případě by ale šlo o individuální pojištění zdůvodněné například úpravou řečiště, výstavbou hráze a podobně," řekl Aktuálně.cz mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Dodal, že není moc případů, kdy by pojišťovna odmítla s nějakým zájemcem uzavřít pojištění proti velké vodě.

"Moc těchto případů není, protože lidé, kteří si postaví dům na břehu řeky, většinou od začátku vědí, že riziko záplava-povodeň jim pojišťovna nebude chtít pojistit. Základním principem pojišťovnictví je prvek "nahodilosti" a pokud nějaký jev přestává být nahodilý, ale je "opakující se", pak na něj pojišťovny obvykle reagují," dodal Bálek.

 

Právě se děje

Další zprávy