Bojíte se povodní? Pusťte vodu do domu

Petr Protivánek, Tomáš Netočný
18. 4. 2007 0:00
V zóně záplav stojí nové domy. Lidé věří, že se ubrání.

Olomouc - V přízemí novostavby v olomouckém Černovíře stojí muž a rukou ukazuje někam asi do výše hrudníku. "Tak tady byla tehdy voda," říká majitel domu Rostislav Holický.

Stavebník vzpomíná na povodně v roce 1997. Ani tahle zkušenost ho však neodradila, aby tady koupil parcelu a postavil si nový dům. Naopak. Rozhodl se, že zkušenosti z katastrofálních záplav využije a na vodu vyzraje.

V červenci 1997 byl Černovír symbolem povodní, podobně jako Troubky nebo třeba Zátor. Domy, zahrady a ulice zmizely pod vodou z rozvodněné Moravy, praskla ochranná hráz a čtvrť zalila také říčka Trusovka.

Stovky lidí musely opustit své domy a když se obyvatelé vrátili, našli některé v troskách, zřícené do bahna.

"Nesmíte vodě bránit. Pusťte ji domů a ona zase odteče," říká majitel novostavby. V Černovíře prožil větší část života a řeka Morava mu teče jen několik desítek metrů za zahradou. Když hladina v korytě stoupne, tlačí se spodní voda na povrch už na hranici jeho pozemku.

Dvojité výročí

  • V červenci to bude 10 let, kdy velká voda zalila Moravu a Slezsko. Byla to tehdy děsivá událost, se kterou měl jen málokdo dost zkušeností.
  • O pět let později se podobná zkáza opakovala v Čechách. Záplavy nebyly o nic méně ničivější, přestože se v České republice už dobře vědělo o co jde.
  • Bude to letos tedy dvojité výročí. Jaké zkušenosti jste od té doby udělali? Bojíte se záplav? Podařilo se u vás vše napravit? Dejte nám o tom vědět.
  • Psát můžete na adresu: [email protected].

Vodě se chtějí v Černovíře ubránit i další stavebníci, kteří si tu během posledních desíti let pořídili nové domy. Většina z nich však staví na zvýšených základech a věří, že až k domu voda nedosáhne.

Rostislav Holický však jde na to jinak. Až do výšky, kam sahala voda, nebude dům omítat, ale obloží speciálními dlaždicemi. Nábytek chce ke stropu vytáhnout kladkami, zavrtanými do trámů.

Olomoucký architekt Jan Šmoldas spočítal, že podobně jako v roce 1997 může voda v Černovíře vystoupat přibližně na dobu desíti dnů během padesáti let. "To je doba, kterou lidé pohodlně přežijí v podkroví. Postavíme dům tak, aby mu voda neublížila."

"Věřím, že se nám už povodeň vyhne," doufá domkař z Černovíru. "A když ne, budeme si s vodou vědět rady."

 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy