Boj s hooligans překračuje zákon. Případ řeší úřady

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 9. 2008 12:25
Pořadatelé kopírovali fanouškům občanské průkazy
Nepokoje při jarním derby Slavia - Sparta odstartovaly vlnu diskuse o násilí na stadionech
Nepokoje při jarním derby Slavia - Sparta odstartovaly vlnu diskuse o násilí na stadionech | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Úřad na ochranu osobních údajů začal prověřovat jedno z nejvážnějších oznámení, které podali fotbaloví fanoušci na pořadatele prvoligových zápasů.

Jeden z prvoligových klubů si od diváků u vstupu na stadion podle fanoušků vybírá občanské průkazy a pořizuje si jejich kopie.

"Už to prověřujeme. Je to nepřijatelný zásah do soukromí. Na něco podobného kluby nemají oprávnění," říká předseda Úřadu na ochranu soukromých údajů Igor Němec.

Občanský průkaz zaznamenává nejcitlivější osobní data data - rodné číslo, číslo průkazu, adresa, ale například i vzor podpisu.

Kluby se učí

Případ spadá do období, kdy si kluby zvykají, že budou muset samy zvládat agresivní příznivce.Od příštího roku totiž nemohou na stadionech podle nových zákonů počítat s pomocí policistů.

Vzhledem k tomu, že kauza s kopírování růkazů se teprve prověřuje, odmítl Igor Němec zveřejnit klub, který své pravomoci překročil.

Souvislosti: Začíná fotbalová liga. Poslední s dohledem policie

Kopírování občanky zákon zakazuje

Inspektor Úřadu na ochranu osobních údajů bude prověřovat opatření, která kluby přijaly. Pokud by se ukázalo, že skutečně kopírují a uchovávají kopie občanských průkazů je to jednoznačně porušení zákona.

"Zákon zakazuje kopírovat občanky. Na to musí být speciální výjimka," vysvětluje mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Podle Němce si kluby zřejmě špatně vyložily příručku ministerstva vnitra, která jim radí jak proti chuligánům bojovat.

"Bylo by dobré, kdyby vyšlo nějaké doplnění s důrazem na ochranu osobních údajů. Budeme s ministerstvem jednat," dodává Němec.

Ministerstvo tvrdí, že od začátku návod pro kluby s úřadem konzultovalo.

"Nečekali jsme problémy. Budeme teď řešit i v nejmenších detailech, co kluby mohou a co ne, a dáme jim zpětnou vazbu," říká Martin Linhart z bezpečnostního oddělení ministerstva vnitra.

Kluby chtějí databázi chuligánů

Kluby chtějí údaje z občanek využít k tomu, aby zabránily problémovým divákům vůbec se na stadiony dostat. Například číslo průkazu je pro ně k tomu ideální. Původním záměrem bylo vytvořit databázi údajů o takzvaných hooligans, kterou by kluby mohly sdílet.

Fanoušek z takového registru by se pak nedostal na žádný zápas svého klubu - doma ani venku.

"Dojednáme s úřadem, jestli kluby mohou čísla občanek například opisovat a dávat je do databáze. Nechceme, aby byl zákon na ochranu osobních údajů porušován," řekl Martin Linhart.

Podle něj je kontrola občanských průkazů u vstupu běžnou praxí v úřadech i soukromých firmách.

Foto: Aktuálně.cz
Langer bloguje: Policisté nejsou ochrankou při fotbale
 

Právě se děje

před 12 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy