Boj proti ztrátě paměti propojí minulost se současností

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
22. 6. 2015 12:05
Každý rok si 27. června připomíná Česká republika Památku obětí komunistického režimu. Člověk v tísni začíná už popáté bojovat proti ztrátě paměti.
Historická fotografie ze srpna 1989 v Praze
Historická fotografie ze srpna 1989 v Praze | Foto: Jaromír Čejka

Praha - Nezisková humanitární organizace Člověk v tísni vyhlašuje už popáté válku proti ztrátě paměti. Cílem této akce je připomenout si zločiny komunistického režimu a jeho obětí.

Stejně jako v minulých letech tomu pomůžou přednášky, debaty, dokumenty nebo happening. Na celý program se můžete podívat na stránkách projektu.

Proti ztrátě paměti

Proti ztrátě paměti

"Svoboda není samozřejmostí", připomíná kampaň Proti ztrátě paměti.

Letošní ročník se točí kolem data 27. června.

Dne, kdy si připomínáme oběti komunistického režimu. Dne, kdy byla zavražděna Milada Horáková. A také dne, kdy z naší země odešel poslední sovětský voják. 

Více informací o kampani najdete zde.

Každý rok si 27. června připomíná Česká republika Památku obětí komunistického režimu. Je to také datum, kdy byla roku 1950 popravena Milada Horáková.

"Se zmíněným datem se však pojí ještě jedno výročí – před čtyřiadvaceti lety odešel z naší země poslední sovětský voják. I proto jsme se rozhodli letošní ročník kampaně Proti ztrátě paměti věnovat okupaci Československa, která začala v srpnu 1968," vysvětlují organizátoři.

Minulost je součást přítomnosti

Letošní ročník kampaně se jmenuje U nás pomáhali(y) ta(n)ky. Podtitul, který tento ročník nese, neodkazuje pouze ke vstupu vojsk Varšavské smlouvy na naše území, ale poukazuje i na současnou situaci na Ukrajině.

"V souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině bychom tedy měli lépe rozumět tomu, k čemu nedaleko od nás dochází. Ruská intervence na cizím území vedla k válečnému konfliktu a ohromné humanitární krizi. Způsoby, jimiž se Rusko na Ukrajině hlásí k sovětské tradici, je třeba rozhodně odmítnout," píší pořadatelé.

Příběhy, debaty, výstavy

Tažení proti ztrátě paměti bude doprovázet řada akcí od 25. června a vyvrcholí 27. června. Součástí kampaně bude třeba debata o paralelách okupace Československa s událostmi na Ukrajině – diskuse se zúčastní i Viktor Fajnberg, jeden z lidí, kteří protestovali na Rudém náměstí proti invazi v Československu.

Instalace připomínající nejen okupaci v roce 1968 bude umístěna na Václavském náměstí, kde proběhne také premiéra dokumentu "U nás pomáhali taky" od Karla Strachoty, který je také ředitel projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni.

"Zásadní věci je nezbytné pojmenovávat jednoznačně, protože jinak vzniká prostor pro jejich další zpochybňování. Tím spíš, že jsme vystaveni propracované, koordinované a cílené ruské propagandě, která zkresluje základní fakta, vyvolává nejistotu a přesvědčuje, že 'věřit se nedá ničemu'," dodává Strachota.

Nezapomínání podporuje i Aktuálně.cz

Pořadatelé akce také letos sepsali memorandum, v němž shrnují myšlenky celé kampaně, a dodávají, že je obzvlášť důležité držet se západní politické orientace, dostát závazkům, které máme vůči spojencům v NATO, a aktivně se podílet na evropské politice.

"Česká republika patří do demokratické Evropy. Současné Rusko, které opakovaně porušuje mezinárodní právo, tuto Evropu ohrožuje," dodávají pořadatele v memorandu.

Memorandum podepsalo už 3149 lidí a připojit se k němu může na webových stránkách každý, kdo se zněním textu souhlasí.

Aktuálně.cz je mediálním partnerem, a proti ztrátě paměti tak můžete bojovat i na našem webu. Už tento týden vám přineseme rozhovor s Viktorem Fajnbergem, jeho profil a také fotogalerii výstavy na Václavském náměstí.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 57 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy