Boj proti ztrátě paměti propojí minulost se současností

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
22. 6. 2015 12:05
Každý rok si 27. června připomíná Česká republika Památku obětí komunistického režimu. Člověk v tísni začíná už popáté bojovat proti ztrátě paměti.
Historická fotografie ze srpna 1989 v Praze
Historická fotografie ze srpna 1989 v Praze | Foto: Jaromír Čejka

Praha - Nezisková humanitární organizace Člověk v tísni vyhlašuje už popáté válku proti ztrátě paměti. Cílem této akce je připomenout si zločiny komunistického režimu a jeho obětí.

Stejně jako v minulých letech tomu pomůžou přednášky, debaty, dokumenty nebo happening. Na celý program se můžete podívat na stránkách projektu.

Proti ztrátě paměti

Proti ztrátě paměti

"Svoboda není samozřejmostí", připomíná kampaň Proti ztrátě paměti.

Letošní ročník se točí kolem data 27. června.

Dne, kdy si připomínáme oběti komunistického režimu. Dne, kdy byla zavražděna Milada Horáková. A také dne, kdy z naší země odešel poslední sovětský voják. 

Více informací o kampani najdete zde.

Každý rok si 27. června připomíná Česká republika Památku obětí komunistického režimu. Je to také datum, kdy byla roku 1950 popravena Milada Horáková.

"Se zmíněným datem se však pojí ještě jedno výročí – před čtyřiadvaceti lety odešel z naší země poslední sovětský voják. I proto jsme se rozhodli letošní ročník kampaně Proti ztrátě paměti věnovat okupaci Československa, která začala v srpnu 1968," vysvětlují organizátoři.

Minulost je součást přítomnosti

Letošní ročník kampaně se jmenuje U nás pomáhali(y) ta(n)ky. Podtitul, který tento ročník nese, neodkazuje pouze ke vstupu vojsk Varšavské smlouvy na naše území, ale poukazuje i na současnou situaci na Ukrajině.

"V souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině bychom tedy měli lépe rozumět tomu, k čemu nedaleko od nás dochází. Ruská intervence na cizím území vedla k válečnému konfliktu a ohromné humanitární krizi. Způsoby, jimiž se Rusko na Ukrajině hlásí k sovětské tradici, je třeba rozhodně odmítnout," píší pořadatelé.

Příběhy, debaty, výstavy

Tažení proti ztrátě paměti bude doprovázet řada akcí od 25. června a vyvrcholí 27. června. Součástí kampaně bude třeba debata o paralelách okupace Československa s událostmi na Ukrajině – diskuse se zúčastní i Viktor Fajnberg, jeden z lidí, kteří protestovali na Rudém náměstí proti invazi v Československu.

Instalace připomínající nejen okupaci v roce 1968 bude umístěna na Václavském náměstí, kde proběhne také premiéra dokumentu "U nás pomáhali taky" od Karla Strachoty, který je také ředitel projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni.

"Zásadní věci je nezbytné pojmenovávat jednoznačně, protože jinak vzniká prostor pro jejich další zpochybňování. Tím spíš, že jsme vystaveni propracované, koordinované a cílené ruské propagandě, která zkresluje základní fakta, vyvolává nejistotu a přesvědčuje, že 'věřit se nedá ničemu'," dodává Strachota.

Nezapomínání podporuje i Aktuálně.cz

Pořadatelé akce také letos sepsali memorandum, v němž shrnují myšlenky celé kampaně, a dodávají, že je obzvlášť důležité držet se západní politické orientace, dostát závazkům, které máme vůči spojencům v NATO, a aktivně se podílet na evropské politice.

"Česká republika patří do demokratické Evropy. Současné Rusko, které opakovaně porušuje mezinárodní právo, tuto Evropu ohrožuje," dodávají pořadatele v memorandu.

Memorandum podepsalo už 3149 lidí a připojit se k němu může na webových stránkách každý, kdo se zněním textu souhlasí.

Aktuálně.cz je mediálním partnerem, a proti ztrátě paměti tak můžete bojovat i na našem webu. Už tento týden vám přineseme rozhovor s Viktorem Fajnbergem, jeho profil a také fotogalerii výstavy na Václavském náměstí.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 4 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy