Boj proti ztrátě paměti propojí minulost se současností

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
22. 6. 2015 12:05
Každý rok si 27. června připomíná Česká republika Památku obětí komunistického režimu. Člověk v tísni začíná už popáté bojovat proti ztrátě paměti.
Historická fotografie ze srpna 1989 v Praze
Historická fotografie ze srpna 1989 v Praze | Foto: Jaromír Čejka

Praha - Nezisková humanitární organizace Člověk v tísni vyhlašuje už popáté válku proti ztrátě paměti. Cílem této akce je připomenout si zločiny komunistického režimu a jeho obětí.

Stejně jako v minulých letech tomu pomůžou přednášky, debaty, dokumenty nebo happening. Na celý program se můžete podívat na stránkách projektu.

Proti ztrátě paměti

Proti ztrátě paměti

"Svoboda není samozřejmostí", připomíná kampaň Proti ztrátě paměti.

Letošní ročník se točí kolem data 27. června.

Dne, kdy si připomínáme oběti komunistického režimu. Dne, kdy byla zavražděna Milada Horáková. A také dne, kdy z naší země odešel poslední sovětský voják. 

Více informací o kampani najdete zde.

Každý rok si 27. června připomíná Česká republika Památku obětí komunistického režimu. Je to také datum, kdy byla roku 1950 popravena Milada Horáková.

"Se zmíněným datem se však pojí ještě jedno výročí – před čtyřiadvaceti lety odešel z naší země poslední sovětský voják. I proto jsme se rozhodli letošní ročník kampaně Proti ztrátě paměti věnovat okupaci Československa, která začala v srpnu 1968," vysvětlují organizátoři.

Minulost je součást přítomnosti

Letošní ročník kampaně se jmenuje U nás pomáhali(y) ta(n)ky. Podtitul, který tento ročník nese, neodkazuje pouze ke vstupu vojsk Varšavské smlouvy na naše území, ale poukazuje i na současnou situaci na Ukrajině.

"V souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině bychom tedy měli lépe rozumět tomu, k čemu nedaleko od nás dochází. Ruská intervence na cizím území vedla k válečnému konfliktu a ohromné humanitární krizi. Způsoby, jimiž se Rusko na Ukrajině hlásí k sovětské tradici, je třeba rozhodně odmítnout," píší pořadatelé.

Příběhy, debaty, výstavy

Tažení proti ztrátě paměti bude doprovázet řada akcí od 25. června a vyvrcholí 27. června. Součástí kampaně bude třeba debata o paralelách okupace Československa s událostmi na Ukrajině – diskuse se zúčastní i Viktor Fajnberg, jeden z lidí, kteří protestovali na Rudém náměstí proti invazi v Československu.

Instalace připomínající nejen okupaci v roce 1968 bude umístěna na Václavském náměstí, kde proběhne také premiéra dokumentu "U nás pomáhali taky" od Karla Strachoty, který je také ředitel projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni.

"Zásadní věci je nezbytné pojmenovávat jednoznačně, protože jinak vzniká prostor pro jejich další zpochybňování. Tím spíš, že jsme vystaveni propracované, koordinované a cílené ruské propagandě, která zkresluje základní fakta, vyvolává nejistotu a přesvědčuje, že 'věřit se nedá ničemu'," dodává Strachota.

Nezapomínání podporuje i Aktuálně.cz

Pořadatelé akce také letos sepsali memorandum, v němž shrnují myšlenky celé kampaně, a dodávají, že je obzvlášť důležité držet se západní politické orientace, dostát závazkům, které máme vůči spojencům v NATO, a aktivně se podílet na evropské politice.

"Česká republika patří do demokratické Evropy. Současné Rusko, které opakovaně porušuje mezinárodní právo, tuto Evropu ohrožuje," dodávají pořadatele v memorandu.

Memorandum podepsalo už 3149 lidí a připojit se k němu může na webových stránkách každý, kdo se zněním textu souhlasí.

Aktuálně.cz je mediálním partnerem, a proti ztrátě paměti tak můžete bojovat i na našem webu. Už tento týden vám přineseme rozhovor s Viktorem Fajnbergem, jeho profil a také fotogalerii výstavy na Václavském náměstí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy