Boj o stamiliony v Česku: Pohodlně a bez soupeřů

Jakub Novák
10. 9. 2012 15:40
Úspěšná firma ze Zlína úspěšně proplouvá soutěžemi o veřejné zakázky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Mimořádně úspěšná zlínská společnost Trexima ukazuje, jak se dá v Česku dlouhodobě soutěžit o veřejné zakázky.

Tedy pohodlně, bez soupeřů - a pokud je to třeba, i ve spojení se spřátelenými společnostmi.

Jejím dlouhodobým "zaměstnavatelem" je zejména ministerstvo práce a sociálních věcí, v posledních letech potom také Národní ústav odborného vzdělávání.

Od roku 2006 od nich Trexima získala veřejné zakázky v hodnotě kolem 450 milionů.

To by samo o sobě nebylo divné, kdyby z celkem devatenácti tendrů neměla - krom tří - žádné další soupeře. Ve dvanácti případech se tak konečná cena oproti původně předpokládané nezměnila.

Žádného konkurenta společnost nenašla ani v případě finančně velmi lukrativní stodvacetimilionové zakázky, kterou Trexima získala ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR a Hospodářskou komorou.

V rámci tohoto sdružení se Trexima dostala ještě k jedné zakázce - za "Zajištění zapojování zaměstnavatelů do tvorby a aktualizace NSK a provozu sektorových rad" má ministerstvo školství - prostřednictvím Národního ústavu odborného vzdělávání - zaplatit sdružení těchto tří organizací dalších téměř 120 milionů korun.

A proč vlastně zaměřit pozornost právě na tuto společnost? Jedním z důvodů z nedávné doby je výsledek auditu, o němž informovaly Lidové noviny.

Ten odhalil, že v podepsané smlouvě byla vypuštěna věta o tom, že vytvořený informační systém zůstane v rukou ministerstva.

Po skončení doby uvedené ve smlouvě si ho tak ministerstvo bude muset pronajmout, pokud ho bude chtít dále využívat.

Byla tím tak porušena jedna ze zadávacích podmínek řízení a ministerstvu proto hrozí, že přijde o 35 milionů z evropských fondů.

Smlouvu podepsal dnes již bývalý šéf NÚOV Miroslav Procházka, který shodou okolností v současnosti ve společnosti Trexima pracuje na pozici ředitele úseku lidských zdrojů.

Avšak zpět ke zmíněným veřejným zakázkám - u většiny z nich ani nebyla nastavena hodnotící kritéria a jakou váhu mají na rozhodování o přidělení zakázky.

V případě dvou vybraných zakázek potom Aktuálně.cz oslovilo Transparency International. Jednalo se o "Inovace a další rozvoj systému ISA+" za 6,3 milionu a "Inovace informačního systému NSK" za třicet milionů.

Nehledět na cenu

"Zaujala mě kritéria pro hodnocení nabídek. Některá se mi zdají dost neurčitá, ale zároveň mohou být v zadávací dokumentaci přesně definována, takže nechci říkat, že jsou úplně špatná. Za daleko větší problém ovšem považuji váhu nabídkové ceny u jedné ze zakázek, která činí jen 30 %. To je dle mého názoru málo. Cena by měla tvořit alespoň polovinu z hodnotících kritérií," říká právník TI Petr Leyer.

Cesta zlínské společnosti po veřejných zakázkách nabrala výraznějších obrátek v roce 2005, kdy vyhrála výběrové řízení na takzvaného dodavatele projektu Národního systému kvalifikací.

Nejvýznamnějším výstupem projektu za více jak 36 milionů byl veřejnosti dostupný informační systém. Pro Treximu to znamenalo, že teď už bude jen lépe.

Blýskání na časy?

Když na konci března 2006, v posledním roce vlády Jiřího Paroubka, schválili poslanci zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání, byla cesta do široka otevřena.

Trexima tak v roce 2007 získala - opět jako jediný soutěžící - zakázku na vybudování Národní soustavy povolání za více jak 83,5 milionu korun. Ta byla mimochodem později prodloužena zakázkou za 10,5 milionu a jejím dalším pokračováním je právě zmíněný stodvacetimilionový projekt.

Národní systém kvalifikací byl oficiálně ukončen na konci března 2008, část jeho aktivit převzal Národní ústav odborného vzdělávání.

Na něho navazující projekt "Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací" - NSK 2 - odstartoval v květnu 2009. Tento projekt je už o poznání ambicióznější - celkové náklady na projekt dělají více jak 600 milionů. Manažerem obou zakázek - tedy NSK 2 i stodvacetimilionového NSP2 - je výkonný ředitel Treximy Jaromír Janoš.

 

Právě se děje

Další zprávy