Boj o stamiliony v Česku: Pohodlně a bez soupeřů

Jakub Novák
10. 9. 2012 15:40
Úspěšná firma ze Zlína úspěšně proplouvá soutěžemi o veřejné zakázky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Mimořádně úspěšná zlínská společnost Trexima ukazuje, jak se dá v Česku dlouhodobě soutěžit o veřejné zakázky.

Tedy pohodlně, bez soupeřů - a pokud je to třeba, i ve spojení se spřátelenými společnostmi.

Jejím dlouhodobým "zaměstnavatelem" je zejména ministerstvo práce a sociálních věcí, v posledních letech potom také Národní ústav odborného vzdělávání.

Od roku 2006 od nich Trexima získala veřejné zakázky v hodnotě kolem 450 milionů.

To by samo o sobě nebylo divné, kdyby z celkem devatenácti tendrů neměla - krom tří - žádné další soupeře. Ve dvanácti případech se tak konečná cena oproti původně předpokládané nezměnila.

Žádného konkurenta společnost nenašla ani v případě finančně velmi lukrativní stodvacetimilionové zakázky, kterou Trexima získala ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR a Hospodářskou komorou.

V rámci tohoto sdružení se Trexima dostala ještě k jedné zakázce - za "Zajištění zapojování zaměstnavatelů do tvorby a aktualizace NSK a provozu sektorových rad" má ministerstvo školství - prostřednictvím Národního ústavu odborného vzdělávání - zaplatit sdružení těchto tří organizací dalších téměř 120 milionů korun.

A proč vlastně zaměřit pozornost právě na tuto společnost? Jedním z důvodů z nedávné doby je výsledek auditu, o němž informovaly Lidové noviny.

Ten odhalil, že v podepsané smlouvě byla vypuštěna věta o tom, že vytvořený informační systém zůstane v rukou ministerstva.

Po skončení doby uvedené ve smlouvě si ho tak ministerstvo bude muset pronajmout, pokud ho bude chtít dále využívat.

Byla tím tak porušena jedna ze zadávacích podmínek řízení a ministerstvu proto hrozí, že přijde o 35 milionů z evropských fondů.

Smlouvu podepsal dnes již bývalý šéf NÚOV Miroslav Procházka, který shodou okolností v současnosti ve společnosti Trexima pracuje na pozici ředitele úseku lidských zdrojů.

Avšak zpět ke zmíněným veřejným zakázkám - u většiny z nich ani nebyla nastavena hodnotící kritéria a jakou váhu mají na rozhodování o přidělení zakázky.

V případě dvou vybraných zakázek potom Aktuálně.cz oslovilo Transparency International. Jednalo se o "Inovace a další rozvoj systému ISA+" za 6,3 milionu a "Inovace informačního systému NSK" za třicet milionů.

Nehledět na cenu

"Zaujala mě kritéria pro hodnocení nabídek. Některá se mi zdají dost neurčitá, ale zároveň mohou být v zadávací dokumentaci přesně definována, takže nechci říkat, že jsou úplně špatná. Za daleko větší problém ovšem považuji váhu nabídkové ceny u jedné ze zakázek, která činí jen 30 %. To je dle mého názoru málo. Cena by měla tvořit alespoň polovinu z hodnotících kritérií," říká právník TI Petr Leyer.

Cesta zlínské společnosti po veřejných zakázkách nabrala výraznějších obrátek v roce 2005, kdy vyhrála výběrové řízení na takzvaného dodavatele projektu Národního systému kvalifikací.

Nejvýznamnějším výstupem projektu za více jak 36 milionů byl veřejnosti dostupný informační systém. Pro Treximu to znamenalo, že teď už bude jen lépe.

Blýskání na časy?

Když na konci března 2006, v posledním roce vlády Jiřího Paroubka, schválili poslanci zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání, byla cesta do široka otevřena.

Trexima tak v roce 2007 získala - opět jako jediný soutěžící - zakázku na vybudování Národní soustavy povolání za více jak 83,5 milionu korun. Ta byla mimochodem později prodloužena zakázkou za 10,5 milionu a jejím dalším pokračováním je právě zmíněný stodvacetimilionový projekt.

Národní systém kvalifikací byl oficiálně ukončen na konci března 2008, část jeho aktivit převzal Národní ústav odborného vzdělávání.

Na něho navazující projekt "Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací" - NSK 2 - odstartoval v květnu 2009. Tento projekt je už o poznání ambicióznější - celkové náklady na projekt dělají více jak 600 milionů. Manažerem obou zakázek - tedy NSK 2 i stodvacetimilionového NSP2 - je výkonný ředitel Treximy Jaromír Janoš.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy