Boj o poplatky: Před ústavní soudce jde premiér

Tomáš Fránek
15. 4. 2008 23:50
U soudu bude poprvé v historii svědčit předseda vlády
Jednání Ústavního soudu v Brně
Jednání Ústavního soudu v Brně | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Boj o reformu zdravotnictví včetně návrhu na zrušení poplatků vrcholí. Po čtrnácti dnech pauzy se zdravotnictvím budou zabývat ústavní soudci.

A pokud by na výsledek ostře sledovaného jednání měly nabízet sázky sázkové kanceláře, šlo by o velmi těžké rozhodování, na jakou stranu se přiklonit.

Najde se většina?

Ústavní soudci se totiž stejně jako po prvním jednání podle zdrojů ze soudu stále nemohou shodnout na většinovém názoru o poplatcích.

Čtěte více: Topolánkovy reformy platí, rozhodl Ústavní soud

O tom, zda se poplatky zruší nebo ne, tak bude rozhodovat každý hlas. "Není vůbec vyloučeno, že soudci ještě rozhodnutí odloží," řekl Aktuálně.cz zdroj ze soudu. Pro zrušení zákona je potřebných devět hlasů a taková většina zatím mezi ústavními soudci není.

Ale zároveň stále platí to, že pokud ústavní soudci něco ze všech reforem Toplánkovy vlády zruší, budou to právě kroky ve zdravotnictví.

K rozhodnutí soudců má pomoci i zatím v historii soudu ojedinělý krok. Reformu zdravotnictví včetně způsobu jejího přijetí totiž bude přímo v Brně jako svědek u soudu obhajovat samotný ministerský předseda Mirek Topolánek i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Soudci tak vyhověli návrhům poslance Michala Haška, který u soudu zastupuje stěžující si sociální demokraty, i šéfa komunistů Vojtěcha Filipa.

Topolánek má vysvětlit, proč koalice schválila reformní balík jako jeden zákon - to je podle sociálních demokratů neústavní. A také proč Topolánek podal ve druhém čtení pozměňovací návrh na 50tisícovou pokutu pro doktory, kteří nebudou vybírat poplatky.

V souvislostech: ČSSD chce znovu vyslovit Topolánkově vládě nedůvěru

Klausův soud a ústavní poplatky

"Jsem přesvědčen o tom, že Ústavní soud přesvědčím o tom, že ten projekt je nejenom užitečný, ale že je i ústavní," uvedl Topolánek.

Hašek také chtěl, aby si ústavní soudci vyžádali zvukový i písemný záznam z jednání vlády o reformě veřejných financí, který měl objasnit, jak byl zákon přijat a proč se lišila podoba vládního návrhu reformy veřejných financí určená pro poslance od původně schváleného návrhu.

Ústavní soudci ale podle mluvčího soudu Michala Spáčila o záznam zatím zájem neprojevili.

Připomeňte si: Soud nerozhodl o poplatcích, chce slyšet Topolánka

Svědčit chtěl i zástupce Svazu pacientů ČR. Sdružení o to požádalo dopisem předsedu soudu Pavla Rychetského. Zástupce svazu zatím ale ústavní soudci ke svědectví nevyzvali. A jejich svědectví nebudou navrhovat ani zástupci sociálních demokratů a komunistů - ti totiž chtějí už ve středu slyšet konečný verdikt ústavních soudců.

Část sociálních demokratů je skeptická. "Na výsledek soudního rozhodnutí bych nevsadil. Mám trochu pocit, že Ústavní soud i přes obrovskou osobnost Pavla Rychetského je trochu poplatný Klausovi a současné vládě," uvedl třeba David Rath.

 

Právě se děje

Další zprávy