Boj o Babišův střet zájmů. Neustoupíme, jeho žalobu zamítněte, píší Černošice soudu

Jan Horák Jan Horák
13. 8. 2021 12:40
Městský úřad Černošice žádá soud, aby zamítl žalobu podanou premiérem Andrejem Babišem. Předseda vlády v ní chce zastavit přestupkové řízení kvůli jeho střetu zájmů při ovládání médií. Úřad ho chce naopak dotáhnout do konce. Podnět kvůli možnému porušení zákona podala organizace Transparency International, jež na Babišův konflikt zájmů upozorňuje opakovaně.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

V malém městě pár kilometrů jihozápadně od Prahy se odehrává úřední spor, jehož hlavním aktérem je předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Černošice vyřizují správní agendu pro okres Praha-západ, kam spadají i Průhonice. Právě tam má Babiš trvalé bydliště. Úředníci v Černošicích se od února zabývají tím, zda premiér možným ovládáním několika médií neporušuje zákon o střetu zájmů.

Předseda vlády chce přestupkové řízení zarazit. Obrátil se proto s žalobou na Krajský soud v Praze, aby úředníkům nařídil se další činnosti v této věci zdržet. Podle zjištění Aktuálně.cz předminulé pondělí dorazilo na soud k Babišově podání vyjádření černošického městského úřadu. Úředníci však premiérovi neustoupili.

"Městský úřad Černošice ve svém vyjádření k žalobě navrhl Krajskému soudu v Praze zamítnutí této žaloby," informoval úřad po dotazu Aktuálně.cz na obsah svého stanoviska. Nyní se hraje o to, zda soud vynese verdikt o žalobě veřejně. "Městský úřad současně vyjádřil souhlas s tím, aby soud rozhodl bez nařízení jednání," uvedli dále úředníci.

Čeká se na vyjádření premiéra

Tah je nyní na premiérovi. Jeho právní zástupce musí zvážit, zda také stojí o neveřejné jednání. "Soud už zaslal žalobci (Babišovi, pozn. red.) vyjádření žalovaného a vyzval jej k případné replice a k vyjádření, zda by souhlasil s rozhodnutím bez jednání ve věci," sdělil Aktuálně.cz mluvčí pražského krajského soudu Jiří Wažik. Reakce předsedy vlády se čeká do konce srpna.

Impulz k prošetření možného přestupku vzešel od české pobočky neziskové organizace Transparency International. Organizace má za to, že Babiš v rozporu se zákonem o střetu zájmů ovládá vydavatelství Mafra a Londa. Do skupiny Mafra patří například Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, jejich on-line platformy idnes.cz a lidovky.cz nebo celoplošné Rádio Impuls.

"Andrej Babiš je stále ve střetu zájmů a porušuje zákon. V podnětu předkládáme nová fakta, která znovu jasně dokazují, že Babiš sedí na dvou židlích a z pozice premiéra ovládá média, což zákon o střetu zájmů zakazuje. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli českou linii této kauzy znovu otevřít," vysvětlil podání ředitel Transparency International Petr Leyer.

Babiš dlouhodobě výkonný vliv na média z holdingu Agrofert, jejž má uložený ve svém svěřenském fondu, popírá. Hlavně nesouhlasí s tím, aby se záležitostí Černošice zabývaly. Úřad už v ní předloni jednou rozhodoval. Dospěl k závěru, že Babiš zákon porušuje, a uložil mu pokutu 200 tisíc korun. Po premiérově odvolání však řízení bez sankce uzavřel středočeský krajský úřad.

Evropská komise: Babiš Agrofert ovládá

"Jedná se o žalobu na ochranu před nezákonným zásahem správního orgánu," vysvětlil mluvčí krajského soudu Wažik podstatu Babišovy žaloby. Jak už dříve upozornil Český rozhlas, hlavním argumentem premiérova podání je dodržování právní zásady "ne bis in idem", tedy "ne dvakrát o tomtéž". Ministerský předseda tím odkazuje právě na to, že úřady o této věci už jednou rozhodovaly.

Evropská komise, pod kterou v konečném důsledku spadá správa evropských dotací tvořících značnou část příjmů holdingu Argofert, letos v dubnu zveřejnila závěrečnou zprávu, podle níž Babiš ve střetu zájmů je. Její zjištění se týká rozdělování evropských peněz prostřednictvím šesti dotačních programů, z nichž míří subvence do oblasti podnikání, životního prostředí nebo zaměstnanosti.

"Vzhledem k tomu, že A. Babiš vymezil účely svěřenských fondů (…), založil je a jmenoval všechny jejich činitele, které může také odvolávat, lze situaci hodnotit tak, že má na svěřenské fondy přímý i nepřímý rozhodující vliv. Na základě tohoto hodnocení se útvary Komise domnívají, že A. Babiš (…) nepřímo ovládá mateřskou společnost skupiny Agrofert," zní klíčový závěr komise.

Andrej Babiš je navíc příjemcem z výnosů Agrofertu. Navzdory tomu a zjištění komise dlouhodobě popírá, že by se v konfliktu zájmů nacházel. "Platí, že jsem zcela vyhověl českému zákonu 'lex Babiš', který byl účelově přijat jen kvůli mojí osobě. Proto nejsem a ani nemůžu být v žádném střetu zájmů," zní jedno z jeho vyjádření k tématu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tampa porazila Floridu i potřetí, Palát nahrál na vítězný gól

Hokejisté Tampy Bay zvládli v 2. kole play off NHL s Floridou i třetí zápas a po vítězství 5:1 je dělí jedna výhra od postupu do finále Východní konference. Útočník Ondřej Palát si v dresu Lightning, kteří útočí na třetí zisk Stanley Cupu za sebou, připsal asistenci u vítězného gólu.

Palát se podílel ve 23. minutě za stavu 1:1 na brance Slováka Erika Černáka. Český útočník poslal puk od pravého mantinelu, Ross Colton ho jemně tečoval a Černák krásně vymetl levý horní roh branky Sergeje Bobrovského. Třetí gól vstřelil ve 31. minutě kapitán Tampy Steven Stamkos, jenž se v závěru stejně jako Nikita Kučerov trefil do prázdné branky při power play Panthers.

Z výhry se v dresu domácího mužstva radoval i obránce Jan Rutta. Florida s jiným českým zadákem Radkem Gudasem je po zisku Prezidentovy trofeje za vítězství v základní části na hraně vyřazení. Série může skončit úterý ve čtvrtém duelu, jenž se bude hrát opět na ledě úřadujících šampionů Stanley Cupu.

Další zprávy