Bodyguardi politiků dostanou speciální kufřík. V jídle rozezná jed i salmonelu

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
8. 2. 2021 6:05
Zajistit bezpečí prezidenta nebo premiéra pro ochranku neznamená jen bránit je před možnými fyzickými útoky. Povinností bodyguardů je také zjistit, zda jídlo, které chráněná osoba konzumuje, není zkažené či otrávené. Tuto práci by jim měl už koncem roku usnadnit nový přístroj, který vyvinul tým Akademie věd ČR. Přístroj se vejde do kufříku a výsledek rozezná během několika minut.
Foto: AV ČR

Pracovníky Ochranné služby Policie ČR lze vídat na veřejnosti poblíž významných politiků. Mají je chránit před útočníky a případně za ně položit život. Mezi činnost této policejní složky patří ale také takzvaná hygienicko-toxikologická ochrana. Její specialisté tedy musí zajistit, aby například oběd prezidenta či jiné chráněné osoby byl zdravotně nezávadný.

A to je často složitý proces. "Vytipovaný vzorek po smyslovém posouzení je obvykle co nejrychleji dopraven na analýzu do laboratoře a případně je podroben dalšímu vyšetření na specifické bakteriální patogeny. Některé z analýz prozatím ale nelze provést v reálném čase," říká vědkyně Hana Lísalová z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Hledá se proto efektivnější a mnohem rychlejší řešení. Vědecký tým Lísalové, který oslovila ochranná služba, zkoumal možnosti, jak zdravotní nezávadnost jídla či pití rozeznat přímo v terénu. A zdá se, že ji nalezl. Kufřík, který vědci vedení Lísalovou vyvinuli, umí bakterii, virus či jiný vytipovaný patogen v potravině rozeznat do několika minut. První takový kufřík měla tato speciální jednotka policie obdržet již koncem letošního roku.

Jako typický příklad - kdy se vynález může uplatnit - uvádí Lísalová podávání pokrmů při příležitosti návštěvy významného zahraničního politika. Ještě než budou ústavní činitelé pozváni na raut či slavnostní večeři, prověří kvalifikovaní pracovníci s kufříkem možnost kontaminace jednotlivých pokrmů a nápojů vytipovanými patogeny.

Hana Lísalová upozorňuje, že test nebude schopný nalézt v jídle cokoli - může pouze potvrdit přítomnost látky, na kterou pracovník provede test. Při vývoji ale její tým spolupracoval s ochrannou službou, která ze svých zkušeností ví, jaké závadnosti se na kterých potravinách vyskytují nejčastěji - vaječné pokrmy tak projdou povinnou kontrolou na salmonelu, víno pak na ochratoxiny.

Doktorka Hana Lísalová.
Doktorka Hana Lísalová. | Foto: AV ČR

Nápoje umí přístroj rozeznávat bez úprav, jídlo bude potřeba rozmixovat homogenizátory. Vzorky pak pracovník vloží do přístroje a ten mu během pár minut zahlásí, zda konkrétní patogen v potravině je (červené světýlko), nebo není (zelené světýlko). Přístroj přitom zvládne několik měření na různé látky najednou.

Ochranná služba to, kde a jak budou kufříky nasazeny, ještě nechce konkretizovat. "Tyto úvahy mohou nastat po celkovém vyhodnocení projektu a otestování funkčnosti a spolehlivosti čipu," napsal Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia David Schön.

Rozpozná nejen jedy, ale i koronavirus ze slin

Jádrem zmiňovaného přístroje je biočip. "Ten si můžeme představit jako křemennou destičku, jež osciluje na určité frekvenci, která se vloží do mikrofluidní cely. Do ní se napumpuje vzorek a ten přichází do kontaktu s biočipem. Ten je zároveň napojen na detektor, který měří frekvenci. A když dochází ke změnám na povrchu biočipu, tak se mění frekvence," popisuje Lísalová.

Její tým sice není jediný, kdo se problematice rychlého rozpoznávání patogenů v potravinách v současnosti věnuje, ovšem vyvinutý biočip je unikátní. "Nechali jsme si to patentovat, v tom jsme první," říká vědkyně. Uplatnění může kufřík najít i jinde než u policie. Právě díky tomuto projektu dokázali vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR za necelý rok navrhnout stroj na rozpoznávání koronaviru ze slin - užili v něm stejný biočip, jako je ve speciálním kufříku.

Akademie věd rovněž zahájila spolupráci s hygienickými stanicemi, přístroj totiž může fungovat i pro kontrolu vody. "Možnosti jsou široké. Musí se to trochu předělat na míru konkrétního využití. Někdo potřebuje víc kanálů, někdo potřebuje senzor, který bude pracovat delší dobu. Biočip ale zůstává podobný," dodává Hana Lísalová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

táty EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos nepojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Další zprávy