Bodový systém ukázal, kde jezdí řidiči nejlíp a nejhůř

Pavel Baroch
14. 6. 2007 23:00
Nejlepší řidiči jsou ve středočeských Voticích.
Stop.
Stop. | Foto: Ondřej Besperát

Aš/Votice - Nejbezpečnější města bez usmrcených a s minimem zraněných řidičů či chodců nezaručují, že jsou zdejší motoristé také disciplinovaní a jezdí přesně podle předpisů.

Když udělala Česká pojišťovna žebříček nejbezepečnějších měst, byly na prvních místech Plzeň, Tachov a Rakovník. A když nyní ministerstvo dopravy předložilo statistiku trestaných řidičů za jedenáct měsíců bodového systému, tato tři města se už na výsluní neocitla, ale spadla do průměru. V Plzni dostalo aspoň jeden trestný bod za přestupek 6,76 procenta řidičů, v Tachově 6,91 procenta a v Rakovníku 6,73 procenta.

Pojišťovna při sestavování svých tabulek ovšem bodový systém nepoužívá. Výchází z oficiálních údajů o usmrcených, těžce zraněných a tato čísla přepočítává ještě například na počet obyvatel nebo motorových vozidel v tom kterém městě. Zvláštní zřetel se bere na nehody, které se staly kvůli nepřiměřené rychlosti.

 Nejbezpečnější silnice? V Plzni, Tachově a Rakovníku - více ZDE

Od Aše po Votice

Nejméně trestných bodů dostali motoristé ve středočeských Voticích. Od loňského července do letošního května zde byla aspoň jedním bodem potrestána necelá tři procenta registrovaných motoristů, což je méně než polovina celostátního průměru. V celé republice dostalo trestné body 6,73 procenta motoristů.

Na opačné straně tabulky ministerstva dopravy je Aš, tamní úředníci zapsali už tolik černých puntíků, že to v přepočtu vychází na čtvrtinu místních registrovaných řidičů.

Neznamená to však, že už by každý čtvrtý řidič z Aše bod měl. Aš ležící kousek od německých hranic totiž srážejí na dno statistiky  neukáznění cizinci, kteří mezi bodovanými motoristy jasně dominují - tvoří osmdesát procent trestaných motoristů. "Jezdí i do různých nočních podniků, a takhle to končí," řekl Aktuálně.cz Dalibor Blažek, starosta Aše.

Pokud cizinec nasbírá dvanáct bodů, úřady zadrží řidičský průkaz, který za ním pak pošlou přes hranice. Doma může stále řídit, ale na české silnice nesmí.

V celé republice obdrželo do konce května dvanáct bodů 76 cizinců, v Aši ovšem ještě ani jeden. Karlovarský kraj, jehož je Aš součástí, ovšem v bodování cizinců jasně vede. Bod zde dostalo téměř 40 procent všech zahraničních motoristů.

Stát už ví, proč na silnicích opět umírají lidé - více ZDE

Votice: Auta bez světel, řidiči bez pásů

Bodový systém

ŘIDIČI S TRESTNÝMI BODY

  • ČR: 449 346 řidičů (6,73%)
  • Aš: 2 367 řidičů (24,76%)
  • Votice: 246 řidičů (2,99%)
  • Plzeň: 8 481 řidičů (6,76%)
  • Tachov: 1 586 řidičů (6,91%)
  • Rakovník: 2 371 řidičů (6,73%)
  • Ústecký kraj: 43 513 řidičů (8,93%)
  • Pardubický kraj: 16 293 řidičů (4,95%)

Ve Voticích dostalo aspoň jeden trestný bod za necelý rok fungování revolučního systému hodnocení dopravních přestupků jen 246 motoristů.

"Těžko říct, čím to může být, že jsme na tom nejlépe. Hodně se věnujeme prevenci," řekl Aktuálně.cz Vladimír Korec, vedoucí odboru správních činností a dopravy votické radnice.

Korec uvedl, že ve městě se například pravidelně měří rychlost. "Řidiči s tím asi už počítají. Než aby platili pokutu a přišli o body, jezdí slušně," odhaduje Korec.

Dodal, že asi devadesát procent řidičů dostalo trestné body za to, že jeli s auty bez rozsvícených světel, anebo se před jízdou nepřipoutali bezpečnostním pásem.

Z krajů jsou na tom nejhůře severní Čechy

Pokud se spočítají bodovaní řidiči v krajích, vychází ze statistik nejlépe Pardubický kraj. Úřady tam přidělily trestné body pěti procentům registrovaných motoristů, což je téměř o tři procenta méně než je celostátní průměr.

Naopak nejvíce bodů dostali řidiči v Ústeckém kraji, a to téměř devět procent.

"Nemáme žádný výzkum, který by vysvětlil, proč jsme na tom nejhůře. Lépe tady pracuje dopravní policie, anebo tu máme horší řidiče," řekla Aktuálně.cz mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy