reklama
 
 

Bobošíkové Hlavu vzhůru dluží 24 milionů. Hlavu nevěší

4. 4. 2014 16:24
Hospodaření hnutí Hlavu vzhůru, které se v předčasných volbách neúspěšně pokoušelo dostat do Sněmovny, skončilo hluboko v červených číslech.

Praha - Minimální příjmy a enormní výdaje na volby. Tak by se ve stručnosti dalo zhodnotit hospodaření volebního bloku Hlavu vzhůru. S ním se Jana Bobošíková pokoušela dostat do Sněmovny, v čemž ji podpořil i exprezident Václav Klaus.

Právě na jeho tváři postavilo hnutí i volební kampaň, která se však minula účinkem. V předčasných volbách totiž přinesla zisk něco málo přes 21 tisíc voličů, což je přepočteno na procenta zanedbatelná hodnota 0,42.

Zato ve výroční zprávě, jež byla v pátek zveřejněna ve sněmovní knihovně, figuruje v kolonce závazky po lhůtě splatnosti částka přesahující 24 a čtvrt milionu korun. "Výhradně to jsou výdaje na volební kampaň. Ta, pokud si pamatujete, byla poměrně rozsáhlá, měli jsme hodně billboardů a jiných reklam," odpověděla na dotaz deníku Aktuálně.cz Bobošíková. "Nabrali jsme závazky, nepodařilo se nám nabrat sponzory," shrnula lakonicky.

Narazila tím na fakt, že hnutí mělo oficiálně jediného dárce, starostu městské části Praha 4 a bývalého člena ODS Pavla Caldra. Ten partaji věnoval 109 tisíc korun. Kromě toho si hnutí půjčilo 1,85 milionu a podobnou částku dostalo ze státního rozpočtu jako příspěvek na činnost.

Část peněz na volební kampaň prý ještě hnutí poskytl Bobošíkové manžel Pavel. "Jde o jednotky milionů, možná 10 až 15 procent," nebyla si sto vybavit přesnou částku bývalá europoslankyně. Je prý však možně, že část peněz její manžel nakonec hnutí věnuje. "Z části úvěrů se možná časem stane sponzorský dar," přiznává Bobošíková.

Největším věřitelem partaje je společnost Redam. Podle Lidových novin však většinu peněz poskytl skrz tuto společnost podnikatel Karel Hošek. "Projekt stál dohromady 30 milionů. Za sebe jsem do toho dal 21 milionů korun," řekl deníku.

Bobošíková to nepopírá. "S panem Hoškem se známe, jsme v přátelských vztazích. Ale do účetnictví mu nevidím, takže tuto informaci nemohu potvrdit, protože pro to nemám žádné podklady," konstatovala Bobošíková.

"Dluhy budeme hradit jako většina jiných stran. Budeme se snažit získávat sponzory. Pevné datum splacení závazků nemáme," je přesvědčena, že dluhy se bloku splatit podaří. Kde však bude Hlavu vzhůru dárce hledat, zatím neví.

Jak však sama říká, hnutí rozhodně nekončí. "Hlavu vzhůru pokračuje ve své činnosti, podali jsme do Poslanecké sněmovny auditovanou výroční zprávu. Nicméně nyní se do žádných voleb nechystáme. Ale do budoucna tuto možnost nevylučujeme," uzavřela.

autor: Mikuláš Klang | 4. 4. 2014 16:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama