Bobošíkové Hlavu vzhůru dluží 24 milionů. Hlavu nevěší

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
4. 4. 2014 16:24
Hospodaření hnutí Hlavu vzhůru, které se v předčasných volbách neúspěšně pokoušelo dostat do Sněmovny, skončilo hluboko v červených číslech.
Jana Bobošíková
Jana Bobošíková | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Minimální příjmy a enormní výdaje na volby. Tak by se ve stručnosti dalo zhodnotit hospodaření volebního bloku Hlavu vzhůru. S ním se Jana Bobošíková pokoušela dostat do Sněmovny, v čemž ji podpořil i exprezident Václav Klaus.

Právě na jeho tváři postavilo hnutí i volební kampaň, která se však minula účinkem. V předčasných volbách totiž přinesla zisk něco málo přes 21 tisíc voličů, což je přepočteno na procenta zanedbatelná hodnota 0,42.

Zato ve výroční zprávě, jež byla v pátek zveřejněna ve sněmovní knihovně, figuruje v kolonce závazky po lhůtě splatnosti částka přesahující 24 a čtvrt milionu korun. "Výhradně to jsou výdaje na volební kampaň. Ta, pokud si pamatujete, byla poměrně rozsáhlá, měli jsme hodně billboardů a jiných reklam," odpověděla na dotaz deníku Aktuálně.cz Bobošíková. "Nabrali jsme závazky, nepodařilo se nám nabrat sponzory," shrnula lakonicky.

Narazila tím na fakt, že hnutí mělo oficiálně jediného dárce, starostu městské části Praha 4 a bývalého člena ODS Pavla Caldra. Ten partaji věnoval 109 tisíc korun. Kromě toho si hnutí půjčilo 1,85 milionu a podobnou částku dostalo ze státního rozpočtu jako příspěvek na činnost.

Část peněz na volební kampaň prý ještě hnutí poskytl Bobošíkové manžel Pavel. "Jde o jednotky milionů, možná 10 až 15 procent," nebyla si sto vybavit přesnou částku bývalá europoslankyně. Je prý však možně, že část peněz její manžel nakonec hnutí věnuje. "Z části úvěrů se možná časem stane sponzorský dar," přiznává Bobošíková.

Největším věřitelem partaje je společnost Redam. Podle Lidových novin však většinu peněz poskytl skrz tuto společnost podnikatel Karel Hošek. "Projekt stál dohromady 30 milionů. Za sebe jsem do toho dal 21 milionů korun," řekl deníku.

Bobošíková to nepopírá. "S panem Hoškem se známe, jsme v přátelských vztazích. Ale do účetnictví mu nevidím, takže tuto informaci nemohu potvrdit, protože pro to nemám žádné podklady," konstatovala Bobošíková.

"Dluhy budeme hradit jako většina jiných stran. Budeme se snažit získávat sponzory. Pevné datum splacení závazků nemáme," je přesvědčena, že dluhy se bloku splatit podaří. Kde však bude Hlavu vzhůru dárce hledat, zatím neví.

Jak však sama říká, hnutí rozhodně nekončí. "Hlavu vzhůru pokračuje ve své činnosti, podali jsme do Poslanecké sněmovny auditovanou výroční zprávu. Nicméně nyní se do žádných voleb nechystáme. Ale do budoucna tuto možnost nevylučujeme," uzavřela.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy