Bobošíkové Hlavu vzhůru dluží 24 milionů. Hlavu nevěší

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
4. 4. 2014 16:24
Hospodaření hnutí Hlavu vzhůru, které se v předčasných volbách neúspěšně pokoušelo dostat do Sněmovny, skončilo hluboko v červených číslech.
Jana Bobošíková
Jana Bobošíková | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Minimální příjmy a enormní výdaje na volby. Tak by se ve stručnosti dalo zhodnotit hospodaření volebního bloku Hlavu vzhůru. S ním se Jana Bobošíková pokoušela dostat do Sněmovny, v čemž ji podpořil i exprezident Václav Klaus.

Právě na jeho tváři postavilo hnutí i volební kampaň, která se však minula účinkem. V předčasných volbách totiž přinesla zisk něco málo přes 21 tisíc voličů, což je přepočteno na procenta zanedbatelná hodnota 0,42.

Zato ve výroční zprávě, jež byla v pátek zveřejněna ve sněmovní knihovně, figuruje v kolonce závazky po lhůtě splatnosti částka přesahující 24 a čtvrt milionu korun. "Výhradně to jsou výdaje na volební kampaň. Ta, pokud si pamatujete, byla poměrně rozsáhlá, měli jsme hodně billboardů a jiných reklam," odpověděla na dotaz deníku Aktuálně.cz Bobošíková. "Nabrali jsme závazky, nepodařilo se nám nabrat sponzory," shrnula lakonicky.

Narazila tím na fakt, že hnutí mělo oficiálně jediného dárce, starostu městské části Praha 4 a bývalého člena ODS Pavla Caldra. Ten partaji věnoval 109 tisíc korun. Kromě toho si hnutí půjčilo 1,85 milionu a podobnou částku dostalo ze státního rozpočtu jako příspěvek na činnost.

Část peněz na volební kampaň prý ještě hnutí poskytl Bobošíkové manžel Pavel. "Jde o jednotky milionů, možná 10 až 15 procent," nebyla si sto vybavit přesnou částku bývalá europoslankyně. Je prý však možně, že část peněz její manžel nakonec hnutí věnuje. "Z části úvěrů se možná časem stane sponzorský dar," přiznává Bobošíková.

Největším věřitelem partaje je společnost Redam. Podle Lidových novin však většinu peněz poskytl skrz tuto společnost podnikatel Karel Hošek. "Projekt stál dohromady 30 milionů. Za sebe jsem do toho dal 21 milionů korun," řekl deníku.

Bobošíková to nepopírá. "S panem Hoškem se známe, jsme v přátelských vztazích. Ale do účetnictví mu nevidím, takže tuto informaci nemohu potvrdit, protože pro to nemám žádné podklady," konstatovala Bobošíková.

"Dluhy budeme hradit jako většina jiných stran. Budeme se snažit získávat sponzory. Pevné datum splacení závazků nemáme," je přesvědčena, že dluhy se bloku splatit podaří. Kde však bude Hlavu vzhůru dárce hledat, zatím neví.

Jak však sama říká, hnutí rozhodně nekončí. "Hlavu vzhůru pokračuje ve své činnosti, podali jsme do Poslanecké sněmovny auditovanou výroční zprávu. Nicméně nyní se do žádných voleb nechystáme. Ale do budoucna tuto možnost nevylučujeme," uzavřela.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy