Bobošíková a Volfová chtějí náhradu za vyhozené miliony

Pavel Baroch
15. 9. 2009 15:40
Volfová i Bobošíková zvažují žalobu za zmařené volby

Praha - Malé politické strany Suverenita Jany Bobošíkové a Strana důstojného života Jany Volfové vážně uvažují o tom, že kvůli dalšímu posunutí voleb na jaro 2010 budou požadovat náhradu škody.

Obě uskupení na předvolební kampaň vydala několik milionů korun.

Naopak Radek John, lídr strany Věci veřejné uvedl, že by se v současné ekonomické situaci styděl za to, kdybych chtěl občanům z kapes vytahovat další peníze. "Musíme si to vyřešit sami," řekl Aktuálně.cz John.

Volfová: ČSSD mění názory jako ponožky

Podle Jany Volfové ovšem odložení voleb dostalo její Stranu důstojného života do složité finanční situace.

"Vydali jsme většinu našich peněz na volby, byly to příspěvky od jednotlivých členů," řekla Aktuálně.cz Volfová.

Dodala, že stranu zatím předvolební kampaň vyšla na necelé dva miliony korun.

O tom, na koho strana podá žalobu na náhradu škody a v jaké výši, se rozhodne na nedělním jednání republikové rady.

Podle Volfové by žaloba mohla mířit na poslance nebo šéfy poslaneckých klubů, protože tuto situaci zavinili svou špatnou prací v parlamentu. "Stanovisko ČSSD o odložení voleb je pro nás vrcholně nepochopitelné. Mění názor jako ponožky," řekla Aktuálně.cz Volfová.

Dodala, že pro její stranu může být červnový termín voleb velkým problémem, protože už nebude mít peníze. "Bude to pro nás velmi složité, možná uděláme veřejnou sbírku," odhaduje Volfová.

Bobošíková: Odložení voleb je státnický čin

Kandidátka prezidentských voleb Jana Bobošíková má ve své kanceláři obraz s Pražským hradem již delší dobu.
Kandidátka prezidentských voleb Jana Bobošíková má ve své kanceláři obraz s Pražským hradem již delší dobu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V podobné situaci se ocitla i Suverenita. "Pro nás to znamená, že jsme vyhodili několik milionů korun," řekla Aktuálně.cz Jana Bobošíková, která stojí v čele tohoto uskupení.

Dodala, že kromě žaloby na stát o náhradu škody zváží i návrh, aby malé strany postupovaly v této záležitosti společně.

Jinak ovšem Bobošíková pokládá rozhodnutí ČSSD o odložení voleb na červen 2010 za státnický čin. "Pro naši stranu to je nevýhodné, ale občansky to chápu," poznamenala Bobošíková, podle níž se díky tomuto kroku například podaří v dohledné době sestavit státní rozpočet.

"A poslanci budou mít do června čas na úpravu zákonodárství, aby se podobná situace s volbami už nemohla opakovat," dodala Bobošíková.

John: Budeme občanům pomáhat dál

Předseda Věcí veřejných Radek John uvedl, že strana vznikla proto, aby pomáhala lidem, kteří se kvůli politikům dostali do svízelné situace. Proto například funguje bezplatná sociální linka, kam se mohou občané obrátit se svými potížemi.

"Kampaň je samozřejmě narušená, ale budeme pracovat dál. Před volbami i po volbách," řekl Aktuálně.cz John. Dodal, že díky odložení voleb by se strany konečně mohly přestat hádat a řešit skutečné problémy, například jak dostat peníze do rozpočtu díky daňové amnestii.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy