Bleskový vznik nové koalice ve Frýdku-Místku. Křeslo primátora získala ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2018 10:52
Ve Frýdku-Místku už mají novou koalici. Smlouvu podepsaly ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Ve 43členném zastupitelstvu mají 23 mandátů. Primátor bude opět z ČSSD.
Michal Pobucký.
Michal Pobucký. | Foto: Magistrát města Frýdek-Místek

Frýdek-Místek - Ve Frýdku-Místku vznikla koalice. Smlouvu podepsaly ČSSD, ANO a KDU-ČSL. V třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají 23 mandátů. Primátor bude z ČSSD, měl by se jím opět stát Michal Pobucký, který město vedl v uplynulém volebním období.

Novinářům to v pondělí sdělila mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Komunální volby ve městě vyhráli sociální demokraté. Frýdek-Místek je prvním statutárním městem v regionu, kde je uzavřena koaliční smlouva.

V dohodě se počítá s tím, že ČSSD obsadí podle vlastního návrhu pozici primátora a dvou náměstků, ANO dva náměstky, KDU-ČSL jednoho náměstka primátora.

Vítězná ČSSD získala 11 mandátů. Druhé Naše Město F-M má deset mandátů. Třetí ANO bude mít osm zastupitelů. Čtvrtá KDU-ČSL má čtyři mandáty, čtyři zastupitele budou mít na pátém místě Piráti. Šestá je KSČM se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli.

Primátor Pobucký řekl, že se bude opět o tuto funkci ucházet. K personálnímu obsazení rady města, ani konkrétním programovým prioritám nového vedení se ale vyjadřovat nechtěl. Podle něj se představitelé koalice dohodli, že zatím toto komentovat nebudou. Pobucký uvedl, že poměrně rychlé sestavení koalice ovlivnila nejen značná programová shoda, ale také skutečnost, že se koaliční partneři znají z minulé koalice.

Nejsilnější opoziční stranou bude hnutí Naše město F-M, s nímž sociální demokraté ve vedení v minulosti spolupracovali a ve volbách hnutí získalo o jediný mandát méně než ČSSD. "Uvidíme, jestli Naše město F-M jako nejsilnější opoziční strana bude konstruktivní opozicí nebo budou všechny, i dobré věci, bojkotovat. To bude spíše záležet na nich. My jsme jim oznámili, že jsme sestavili koalici," řekl Pobucký. Uskupení koalice aktuálně pracují na programovém prohlášení.

V roce 2014 komunální volby ve Frýdku-Místku vyhrálo hnutí ANO, které i sestavilo koalici. Koalice ve městě ale několikrát změnila podobu. Před volbami město vedli sociální demokraté spolu s lidovci, hnutím Naše město F-M a podporou dvou zastupitelů z rozštěpeného hnutí ANO.

 

Právě se děje

Další zprávy