Blažka hostil nový spolek. Zakladatel působil v ruské bance, co zpronevěřila miliardu

Jan Horák Jan Horák
26. 5. 2023 11:24
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se tento týden účastnil semináře o budoucnosti střední Evropy. V Břevnovském klášteře uspořádal akci spolek zabývající se odkazem svatého Vojtěcha. Jedním ze zakladatelů spolku je podnikatel, který se angažoval v ruské bance, jejíž vedení dnes vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS | Foto: Lukáš Bíba

"Velmi rád jsem přijal pozvání na kolokvium Budoucnost střední Evropy konané pod záštitou pana kardinála Dominika Duky a mimo jiné za účasti velvyslanců středoevropských zemí. Starobylý Břevnovský klášter je více než důstojným místem pro toto důležité setkání," napsal Blažek na Twitter k akci konané uplynulé pondělí.

Setkání organizoval spolek Patrimonium Sancti Adalberti. Vznikl v červnu 2020 k výkladu dědictví svatého Vojtěcha, druhého pražského biskupa a jednoho z patronů české země. Zakladateli spolku jsou podnikatel David Částek, aktivista Michal Semín označovaný Federací židovských obcí za antijudaistu a příznivec ruského vládce Vladimira Putina Tomáš Kulman.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, Částek dříve působil v kontrolním orgánu ruské ERB bank, které Česká národní banka kvůli machinacím odebrala licenci. Spolupracuje také s obchodním partnerem bývalého hradního poradce Martina Nejedlého. Nejedlý žil deset let v Rusku a v Česku podnikal v pobočce ruské ropné společnosti Lukoil.

Dohlížel na banku, jejíž vedení stíhá NCOZ

"ERB bank neřídila rizika v oblasti prevence legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a provádění mezinárodních sankcí, neboť nestanovila systém vnitřních zásad, který by zajistil přiměřené postupy pro prevenci," uvedla Česká národní banka v říjnu 2016, kdy finančnímu ústavu odňala licenci.

Částek byl jedním ze tří členů dozorčí rady banky. Zasedl do ní v dubnu 2009, o rok dříve instituci jako Evropsko-ruskou banku založil ruský podnikatel Roman Popov. Když v listopadu 2016 padla, zůstalo po ní pět tisíc klientů s vklady tři miliardy korun. Úkolem dozorčí rady přitom bylo dohlížet na hospodaření, činnost a ekonomickou kondici banky.

"Ve věci poškozené ERB bank bylo zahájeno trestní stíhání proti čtyřem fyzickým osobám pro porušení povinnosti při správě cizího majetku. Škoda byla vyčíslena přibližně na 1,4 miliardy korun," sdělil Aktuálně.cz už dříve žalobce Miloš Klátik z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Bankéř s kontakty na blízké Putina

Kauzu vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Podstatou případu je nákup dluhopisů za 60 milionů eur, které však byly bezcenné. Kriminalisté se zabývají podezřením, že šlo o vyvedení peněz z banky. Hlavním aktérem kauzy je Popov, který se ukrývá v zahraničí. Česká policie po něm loni vyhlásila pátrání.

Banka, na jejíž chod dohlížel i Částek, obchodovala s prominenty režimu ruského vládce Putina. Úvěr poskytla třeba Vladimiru Jermakovovi, který v Česku řídil plynárenskou firmu Vemex spadající pod Gazprom. Energetický kolos podléhá přímo Kremlu. Popov také dříve prodal podíl v jiné své firmě Putinovu příteli Gennadiji Timčenkovi.

"Nadále jsou trestně stíhány čtyři osoby, ale věc dvou obviněných byla vyloučena k samostatnému řízení," popsal redakci aktuální stav kauzy žalobce Klátik. Jedním ze dvou vyčleněných je Popov, aby jeho zmizení nezdržovalo rozkrývání zbytku kauzy. Policie ve zbývající větvi případu směřuje k ukončení vyšetřování. Sám Částek obviněný není.

Ve výboru s Nejedlého kamarádem

V pražském Karlíně poblíž Vltavy stojí v ulici Rohanské nábřeží moderní bytový komplex River Diamond. Dům spravuje stejnojmenné společenství vlastníků. David Částek je předsedou výboru, jeho zástupcem je podnikatel Pavel Galuška. Po Martinu Nejedlém to byl druhý nejvýznamnější poradce exprezidenta Miloše Zemana.

Foto: Aktuálně.cz

Galuška se řadil k nejvýraznějším sponzorům Strany práv občanů Zemanovci, která se kolem Zemana zformovala v roce 2009. O čtyři roky později ho pomohla vynést do prezidentského úřadu. Galuška straně věnoval 900 tisíc korun a při prvním Zemanově zvolení měl na starosti účetnictví volební kampaně.

Nejedlý je rodinným přítelem Galuškových, znají se nejpozději od roku 2008. Podnikali spolu ve firmách Ene Investmetment, české pobočce ruského Lukoilu nebo do loňského prosince v plynárenské firmě ATM Energy. Jak blízko má podnikatel Částek ke Galuškovi a jak vnímá svou roli v kauze ERB bank, není jasné. Redakci se ho kontaktovat nepodařilo.

"Nezkoumal jsem, neznám, nečtu"

Na spoluzakladatele spolku Michala Semína a Tomáše Kulmana upozornil už Deník N. Semína označují židovské obce za vyhraněného antijudaistu. V minulosti také uvedl, že na teroristickém útoku v New Yorku a Washingtonu 11. září 2001 se podílely americké elity. Kulman zase šest týdnů před loňskou invazí ruských vojsk na Ukrajinu veřejně vychvaloval Putina.

"Pozvánku na kolokvium jsem dostal od pana kardinála Duky. Nic dalšího jsem nezkoumal. Projevy řečníků neurážely vládu, její politiku ani nikoho ze zástupců několika ambasád. Pana Kulmana ani Semína neznám včetně jejich textů, čtu jiné věci," odepsal Blažek Aktuálně.cz na dotaz, zda zjišťoval, kdo za spolkem stojí. Zda zná Částka, neodpověděl.

Pondělní akce se zúčastnil také novinář Erik Best, který seděl hned za Blažkem. Dříve zpochybňoval varování tajných služeb před blížící se ruskou agresí na Ukrajině. Také napsal, že Ukrajina vede válku proti Rusku. Aktuálně.cz se ptalo mluvčího vlády Václava Smolky, zda premiér a Blažkův stranický šéf z ODS Petr Fiala souzní s ministrovou účastí na akci. Mluvčí na dotaz nereagoval.

 

Právě se děje

Další zprávy