Bizarní válka o prodej pizzy v metru. Případ zažil udávání i obálku s nahráváním

Marek Pokorný Marek Pokorný
16. 5. 2019 20:10
Neobvykle lítý boj se strhl kolem prodeje pizzy ve vestibulech metra. A na popud majitele skupiny Pizza Company Lukáše Svobody jej řeší dokonce policie. Provozovatel sítě zhruba dvou desítek okének s prodejem pizzy totiž obviňuje pražský dopravní podnik z toho, že zmanipuloval poptávková řízení na pronájem prodejních prostor.
Lukáš Svoboda, majitel sítě Pizza Company.
Lukáš Svoboda, majitel sítě Pizza Company. | Foto: Jakub Plíhal

Pražský dopravní podnik totiž letos počátkem roku pořádal poptávková řízení na pronájem zhruba tří desítek prostor ve vestibulech metra. Zatímco Svoboda neuspěl ani jednou, neobvykle úspěšný byl jeho konkurent Jiří Kozojed. Nabídky Kozojeda či jeho firmy KMK Pizza byly přitom jen těsně vyšší než u firem, které se umístily druhé v pořadí.

"Ten rozdíl byl jen okolo jednoho až dvou procent nabízené ceny. Dopravní podnik mu musel sdělit ceny ostatních a on pak upravil nabídku," je přesvědčen Svoboda. A dokládá to srovnáním s podzimním kolem pronájmů, kde Kozojed skončil vždy hluboko v poli poražených.

Posudek kontra audit

Svoboda si dokonce nechal udělat znalecký posudek, který došel k tomu, že je velmi nepravděpodobné, že by uvedené minimální rozdíly mezi nabídkami byly náhodné. "Společnost (KMK Pizza - pozn. red.) zvítězila s výrazně nízkým navýšením svých nabídek. Tato skutečnost může vést k podezření ze zvýhodnění," konstatoval znalec Gejza Dohnal.

Posudek předal Svoboda spolu s trestním oznámením na machinace při poptávkových řízeních policii. Ta případ zatím šetří a zve si zaměstnance dopravního podniku k podání vysvětlení.

Průběh poptávkových řízení nechal zkontrolovat i sám dopravní podnik. "Po stížnostech pana Svobody jsme nechali provést audity obou kol a oddělení interního auditu neshledalo žádné pochybení," říká mluvčí dopravního podniku Daniel Šabík. Ten poukazuje na to, že v novém kole pronájmů na jaře podnik proti loňskému podzimu výrazně zpřísnil podmínky pro podání nabídky. Na dvojnásobek zvýšil požadovanou kauci, která by v případě odstoupení propadla, a také zvýšil požadovanou minimální cenu pronájmu.

Podle Šabíka je tak potom logické, že nabídky firem se zas tolik nelišily. A to, že v šesti případech ze sedmi Svobodou napadených řízení zvítězil právě Kozojed velmi těsným rozdílem, označuje za náhodu. Podle něj byl podnik jen nedobrovolně zatažen do sporu mezi Svobodou a Kozojedem.

Pozor, jste pod dohledem!

Svoboda vede válku s dopravním podnikem již delší dobu. Zhruba před rokem dal do obálky v jednom poptávkovém řízení dokonce nahrávací zařízení. "Kolegové otevřeli  obálku, trčely z ní dráty a baterka. V první chvíli to vypadalo jako bomba," popisuje mluvčí dopravního podniku Šabík, podle něhož následně zjistili, že šlo o nahrávací zařízení, které v době otevření obálky už nebylo funkční. 

To, že tam uvedené zařízení sám dal, Svoboda přiznává. Je totiž přesvědčen, že z jeho nabídek unikají informace - tedy že je někdo otevírá a nabídky sděluje jeho konkurenci, konkrétně Kozojedovi. "Řekl jsem si: něco tam dám, přestanou ty obálky otevírat. Mělo to mít výchovný účinek, byla to jen atrapa," vysvětluje.

Dopravní podnik označuje Svobodovo tvrzení za absurdní. "Své nabídky posílá v bezpečnostních obálkách České pošty, orazítkované a zapečetěné. Je nemožné, aby je někdo otevřel a opět zalepil, aniž by to nebylo poznat," reaguje Šabík. "Jenže u toho rozlepování nikdo není, takže to klidně mohou otevřít a dát tu nabídku do nové obálky," říká Svoboda.

Jinde otevírají obálky hned

Ten totiž poukazuje na to, že podnik otevírá obálky s nabídkami až zhruba týden až dva po termínu odevzdání nabídek. To, že je tak dlouhá doba od podání nabídek k otevření obálek, vysvětluje dopravní podnik tím, že čeká, jestli ještě nějaké nabídky dojdou poštou. A musí prý také ověřit, zda zájemci zaplatili požadovanou kauci ve výši tří měsíčních nájmů.

"Kdyby nezaplatili, tak tu obálku ani neotevřeme," poukazuje Šabík, podle něhož takové ověření trvá několik dní. Identifikovat kauce mezi stovkami plateb, které podnik denně obdrží, je prý složité. "Termín pro doručení kauce je totiž shodný s termínem pro doručení obálek. Často trvá den až dva, než dostaneme výpisy z účtu a můžeme začít doručené obálky párovat s doručenými kaucemi," dodává Šabík s tím, že přesto chtějí proces zrychlit.

Svoboda tento argument odmítá - podle něj je v zadávacích podmínkách jednoznačně uvedeno, že nabídky musí být do uvedené hodiny doručené, a pokud nějaká dojde poštou později, tak už ji dopravní podnik nemůže akceptovat. "Já tam chodím záměrně osobně deset minut před termínem a nechám si převzetí podepsat a sám si to i vyfotím," říká Svoboda.

A stejně tak je podle něj nesmysl argumentovat tím, že není možno okamžitě zjistit, zda na účet dorazila požadovaná kauce. Stačilo by ji posílat na speciální účet. "Hlásíme se do soutěží i jinde. Například Správa železniční dopravní cesty otevírá nabídky hned po vypršení termínu veřejně. K rozlepování obálek jsou na SŽDC přizváni všichni účastníci soutěže obratem jen několik minut po uzávěrce," argumentuje Svoboda.

Nebyly to Filipíny, ale Bali

Není to přitom první spor dopravního podniku se Svobodou. Před několika lety se soudili o využívání prostoru u metra Kačerov. Ten chtěl dopravní podnik rekonstruovat, a Svobodovi dal proto výpověď. Svoboda ji ale odmítl akceptovat a případ tak musel řešit soud.

"Pan Svoboda průběh sporu mařil zbytečnými průtahy, například změnou právního zástupce na Filipínách," říká Šabík. Dopravní podnik nakonec uspěl, ale až po téměř dvou letech sporů. Podle Svobody ale byla rekonstrukce jen záminkou, aby jej z prostor Kačerova dostali. "A můj zástupce měl sídlo na Bali, ne Filipínách," upřesňuje. 

Leták, který Lukáš Svoboda vylepuje v místě, kde neuspěl při prodloužení nájmu
Leták, který Lukáš Svoboda vylepuje v místě, kde neuspěl při prodloužení nájmu | Foto: Jakub Plíhal

Už jen koloritem je, že když v únoru neuspěl s prodloužením pronájmu své pizzerie ve stanici metra Černý Most a prostory měl na konci března vyklidit, předání několik týdnů protahoval. A když odešel, nechal prostory pomalované hanlivými obrázky se jmény svých konkurentů. Dozorčí metra navíc každý den poté museli seškrabávat závěry výše uvedeného posudku a oznámení, že výběrové řízení bylo zkorumpované a řeší je policie, které na prostory své bývalé pizzerie Svoboda vylepoval. 

I to vše Svoboda přiznává. "Kdyby vám někdo ukradl tři miliony, tak vám to bude jedno?" ptá se Svoboda a poukazuje na to, že uvedené tři miliony byla suma, kterou do rekonstrukce provozovny na Černém mostě investovali. "Počítal jsem s tím, že ten nájem nemusím obhájit. Ale čekal jsem, že ta hra bude čistá, dodává.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy