Vyfoť imigranta, ochráníš Česko! Bizarní web vyzýval k nahlášení "podezřelých" osob

Kateřina Chládková
24. 7. 2017 18:20
Sociální sítě zaplavil odkaz na stránku Vyfoť imigranta, která zveřejňovala fotografie lidí "podezřelých z ilegální migrace". Lidé na ni mohli nahrát snímky cizinců. Podle ministerstva vnitra je takové chování na hraně, nebo až za hranou zákona. Fotografie na webu byly pořízeny na veřejných místech a zobrazovaly převážně osoby tmavé barvy pleti nebo v oblečení nasvědčujícím, že se jedná o muslimy.
Vyfot-imigranta.cz.
Vyfot-imigranta.cz. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vyfoťte podezřelé osoby, mohlo by jít o nelegální migranty. Varujte své sousedy, vyzývala úvodní slova na webu, jehož adresa plní sociální sítě. Po jednoduché registraci a odsouhlasení administrátorem mohl každý na stránky Vyfoť imigranta s krátkým komentářem nahrát fotografie lidí, které považoval za nelegální migranty.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé je podobné chování na hraně, nebo až za hranou zákona. "Mohlo by jít o neoprávněný zásah do osobnostních práv lidí zobrazených na fotografiích v negativním a hanlivém kontextu," řekla Aktuálně.cz Malá.

Fotografie na webu byly pořízeny na veřejných místech a zobrazovaly převážně osoby tmavé barvy pleti nebo v oblečení nasvědčujícím, že se jedná o muslimy. Snímky byly doplněny údaji o místě a často dehonestujícím komentářem. Každou fotografii musel odsouhlasit administrátor webu, sám tedy rozhodoval o obsahu stránek.

Často se ale zjevně jednalo o turisty nebo Romy, na jedné fotografii byla dokonce zobrazena americká zpěvačka Rihanna. Právě kvůli takovým příspěvkům se mohlo zdát, že se jedná o recesi. I v takovém případě by situace mohla být právně problematická.

Podle právníka Pavla Uhla by záleželo na tom, jak dlouho by recesista svůj vtip držel při životě. "Pokud by někdo provozoval několik měsíců urážlivou stránku a až u soudu tvrdil, že se jednalo o vtip, pravděpodobně by neuspěl," dodal Uhl.

Stránku zkoumala policie, ale podle mluvčího Jozefa Bocána jde spíše o případ pro Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Ten se celou záležitostí doposud nezabýval, protože podle mluvčího úřadu Tomáše Patáka nebyl na webu porušen zákon o ochraně osobních údajů.

"Ne každé nakládání s osobním údajem či jeho nosičem je zpracování osobních údajů. Samotné zveřejnění fotografií na Vyfoť-imigranta.cz je spíš záležitostí občanského práva," řekl Paták. V případě, že by se vyfocení lidé proti autorům stránky ohradili, by mohl celý případ skončit u soudu.

Stránka Vyfoť imigranta je od pondělního odpoledne nedostupná. Doména stránky je zaregistrovaná přes běžného provozovatele na zřejmě nepravdivé adrese. Podle ředitele firmy provozující doménu Josefa Grilla zákazník smazal stránku sám na základě jejich upozornění. "Průběžně jsme situaci řešili, ale neděláme žádná ukvapená rozhodnutí. Vždy záleží na konkrétním posouzení obsahu, na který jsme upozorněni," dodal Grill s tím, že někdy stránku sami smažou, jindy kontaktují příslušné úřady, ale sami nemají kapacitu kontrolovat obsah všech provozovaných webů.

Na bizarní web vkládali uživatelé fotografie od letošního února, největší smršť příspěvků ale stránka zaznamenala v uplynulém měsíci. Po nedávné aféře rozpoutané fotografií ženy v burkinách v pražském akvaparku a incidentu z minulého týdne, kdy žena v Šáreckém údolí bez dovolení fotila dvě muslimky a jednu z nich následně fyzicky napadla, se jedná o další případ diskriminace muslimů a lidí odlišné barvy pleti.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 24 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 32 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy