Hledání viníka, který může za sesuv dálnice D8, nekončí. Soud dostal 20 posudků a potřebuje další

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 2. 2018 12:48
Dvacítka znalců se neshodla ani na tom, kde se svah utrhl nejdříve. Zda dole u dálnice, nebo nahoře, kam kamenolom vyvážel hlušinu.
Zával na dálnici D8
Zával na dálnici D8 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už více než dvacet znaleckých posudků si nechaly vypracovat stát a společnost Kámen Zbraslav, aby určily, kdo může za sesuv dálnice D8 u Lovosic. Sesuv před pěti lety způsobil více než miliardovou škodu a o takřka tři roky zpozdil dobudování spojení do Německa.

Stát tvrdí, že za sesuv může kamenolom Dobkovičky, který vyvážel hlušinu na horní hranu svahu, kterou tím přetížil. Svah se pak s přispěním přívalových dešťů utrhl. Stát proto podal na firmu Kámen Zbraslav, která kamenolom vlastní, žalobu, v níž chce více než miliardu korun. Kamenolom zase jako hlavního viníka označuje stavbu dálnice v nestabilním podloží.

Podstatu sporu začala v úterý projednávat soudkyně Obvodního soudu Praha 5 Michala Dvořáková, která během dvouhodinového jednání přečetla závěry všech posudků. Zároveň oznámila, že bude potřeba další posudek.

"Posudky se liší a znalci se nejsou schopni shodnout ani na tom, zda se to utrhlo zespoda, či shora," konstatovala. A sama přiznala, že bude obtížné najít znalce, který dané problematice rozumí a současně již pro některou ze stran posudek nedělal.

"Skoro všechny znalecké ústavy už byly vyčerpány, takže už výběr nebude tak složitý. Zbyly už jeden nebo dva," reagoval zástupce státu Libor Pikna.

Dvořáková proto odročila jednání na neurčito s tím, že nejdříve musí vybrat znalecký ústav. "Už mám připraveny konkrétní otázky," řekla. Je přitom jasné, že nový znalec jen těžko předloží nový posudek před koncem roku. Bude muset totiž projít všechny dosavadní posudky a právník Kamene Zbraslav Pavel Sedláček navíc upozornil, že může výběr nového znalce napadnout a jeho hledání se tak zdrží. "Nesmí to být znalecký ústav, který by byl konfliktní," podotkl.

Soudkyně navíc oznámila, že nejprve rozhodne, kdo měl jaký podíl na sesuvu, a vynese pouze mezitímní rozsudek, který bude muset potvrdit nadřízený soud. Až poté bude rozhodovat o případné výši odškodnění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy