Hledání viníka, který může za sesuv dálnice D8, nekončí. Soud dostal 20 posudků a potřebuje další

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 2. 2018 12:48
Dvacítka znalců se neshodla ani na tom, kde se svah utrhl nejdříve. Zda dole u dálnice, nebo nahoře, kam kamenolom vyvážel hlušinu.
Zával na dálnici D8
Zával na dálnici D8 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už více než dvacet znaleckých posudků si nechaly vypracovat stát a společnost Kámen Zbraslav, aby určily, kdo může za sesuv dálnice D8 u Lovosic. Sesuv před pěti lety způsobil více než miliardovou škodu a o takřka tři roky zpozdil dobudování spojení do Německa.

Stát tvrdí, že za sesuv může kamenolom Dobkovičky, který vyvážel hlušinu na horní hranu svahu, kterou tím přetížil. Svah se pak s přispěním přívalových dešťů utrhl. Stát proto podal na firmu Kámen Zbraslav, která kamenolom vlastní, žalobu, v níž chce více než miliardu korun. Kamenolom zase jako hlavního viníka označuje stavbu dálnice v nestabilním podloží.

Podstatu sporu začala v úterý projednávat soudkyně Obvodního soudu Praha 5 Michala Dvořáková, která během dvouhodinového jednání přečetla závěry všech posudků. Zároveň oznámila, že bude potřeba další posudek.

"Posudky se liší a znalci se nejsou schopni shodnout ani na tom, zda se to utrhlo zespoda, či shora," konstatovala. A sama přiznala, že bude obtížné najít znalce, který dané problematice rozumí a současně již pro některou ze stran posudek nedělal.

"Skoro všechny znalecké ústavy už byly vyčerpány, takže už výběr nebude tak složitý. Zbyly už jeden nebo dva," reagoval zástupce státu Libor Pikna.

Dvořáková proto odročila jednání na neurčito s tím, že nejdříve musí vybrat znalecký ústav. "Už mám připraveny konkrétní otázky," řekla. Je přitom jasné, že nový znalec jen těžko předloží nový posudek před koncem roku. Bude muset totiž projít všechny dosavadní posudky a právník Kamene Zbraslav Pavel Sedláček navíc upozornil, že může výběr nového znalce napadnout a jeho hledání se tak zdrží. "Nesmí to být znalecký ústav, který by byl konfliktní," podotkl.

Soudkyně navíc oznámila, že nejprve rozhodne, kdo měl jaký podíl na sesuvu, a vynese pouze mezitímní rozsudek, který bude muset potvrdit nadřízený soud. Až poté bude rozhodovat o případné výši odškodnění.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy