Hledání viníka, který může za sesuv dálnice D8, nekončí. Soud dostal 20 posudků a potřebuje další

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 2. 2018 12:48
Dvacítka znalců se neshodla ani na tom, kde se svah utrhl nejdříve. Zda dole u dálnice, nebo nahoře, kam kamenolom vyvážel hlušinu.
Zával na dálnici D8
Zával na dálnici D8 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už více než dvacet znaleckých posudků si nechaly vypracovat stát a společnost Kámen Zbraslav, aby určily, kdo může za sesuv dálnice D8 u Lovosic. Sesuv před pěti lety způsobil více než miliardovou škodu a o takřka tři roky zpozdil dobudování spojení do Německa.

Stát tvrdí, že za sesuv může kamenolom Dobkovičky, který vyvážel hlušinu na horní hranu svahu, kterou tím přetížil. Svah se pak s přispěním přívalových dešťů utrhl. Stát proto podal na firmu Kámen Zbraslav, která kamenolom vlastní, žalobu, v níž chce více než miliardu korun. Kamenolom zase jako hlavního viníka označuje stavbu dálnice v nestabilním podloží.

Podstatu sporu začala v úterý projednávat soudkyně Obvodního soudu Praha 5 Michala Dvořáková, která během dvouhodinového jednání přečetla závěry všech posudků. Zároveň oznámila, že bude potřeba další posudek.

"Posudky se liší a znalci se nejsou schopni shodnout ani na tom, zda se to utrhlo zespoda, či shora," konstatovala. A sama přiznala, že bude obtížné najít znalce, který dané problematice rozumí a současně již pro některou ze stran posudek nedělal.

"Skoro všechny znalecké ústavy už byly vyčerpány, takže už výběr nebude tak složitý. Zbyly už jeden nebo dva," reagoval zástupce státu Libor Pikna.

Dvořáková proto odročila jednání na neurčito s tím, že nejdříve musí vybrat znalecký ústav. "Už mám připraveny konkrétní otázky," řekla. Je přitom jasné, že nový znalec jen těžko předloží nový posudek před koncem roku. Bude muset totiž projít všechny dosavadní posudky a právník Kamene Zbraslav Pavel Sedláček navíc upozornil, že může výběr nového znalce napadnout a jeho hledání se tak zdrží. "Nesmí to být znalecký ústav, který by byl konfliktní," podotkl.

Soudkyně navíc oznámila, že nejprve rozhodne, kdo měl jaký podíl na sesuvu, a vynese pouze mezitímní rozsudek, který bude muset potvrdit nadřízený soud. Až poté bude rozhodovat o případné výši odškodnění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy