reklama
 
 

Bitcoiny ukradli hackeři, napadli českou "burzu"

12. 11. 2013
Foto: Bitcoin.org
Provozovatelé webu Bitcash.cz už podali trestní oznámení, mluví o noční můře.

Praha - České „peněženky“ s virtuální měnou Bitcoin napadli v pondělí hackeři. Prolomili zabezpečení serveru Bitcash.cz a vykradli bitcoinové peněženky. Provozovatelé webu kvůli tomu podali trestní oznámení.

"Bohužel, noční můra se stala skutečností. Řešíme způsob útoku, zabezpečení a co můžeme dál podniknout. Budeme vás informovat," píše se na webu Bitcash.cz.

Podle serveru E15.cz Bitcash spravoval zhruba čtyři tisíce virtuálních peněženek a Bitcoiny v hodnotě za více než dva miliony korun.

Hodnota kybernetické měny bitcoin se počátkem listopadu vyšplhala na nové rekordní maximum kolem 251 dolarů (zhruba 5000 korun). Ještě zhruba v polovině loňského roku stál jeden Bitcoin pouhých sedm dolarů.

Na Bitcoinu je založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách. Měnu již také přijímají některé obchody.

Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Je podle něj navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.

Kybernetickou měnu "tiskne" síť počítačů podle softwaru, který uvolňuje nové mince stabilním, avšak stále pomalejším tempem. Počet jednotek v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

Peníze, nebo komodita?

Oficiální místa zatím mají problém se sjednotit v hodnocení Bitcoinů. Například v Německu se v srpnu staly oficiálním platidlem, což kromě možné radosti z uznání s sebou nese i povinnost danit případné zisky z obchodování s Bitcoiny.

"Uznání od největší evropské ekonomiky silně podpoří postavení Bitcoinu. Zároveň bude pro Spojené státy americké v budoucnu náročnější snažit se měnu zakázat," uvedl k tomu tehdy server Forexminute.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy zase v červenci varovala investory před riziky plynoucími z možných podvodů s Bitcoiny.

Čeští odborníci Bitcoin zatím spíše než za peníze považují za komoditu, která se podobá například cenným papírům a slouží především k investování.

Analytici upozorňují především na to, že je kybernetická měna silně spekulativní, což se projevuje prudkými cenovými výkyvy - držitelé nemají jistotu, co si za své "mince" budou moci pořídit třeba za rok.

K dalším slabým stránkám Bitcoinu patří jeho krátká historie, omezená dostupnost a množství míst, která jej akceptují. Od agrárních nebo průmyslových komodit se zase liší tím, že nemá žádné využití nebo funkci, které by jeho hodnotu udržely na nějaké konkrétní úrovni.

autor: Ekonomika | 12. 11. 2013

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama