BIS zatajila v éře vlády ČSSD informace o Pitrovi

Domácí Domácí
28. 3. 2012 17:00
Tajná služba je i nyní v kauze Janoušek-Bém v podezření, že výbušné zprávy skryla do šuplíku
Tehdejší i dnešní ředitel BIS Jiří Lang.
Tehdejší i dnešní ředitel BIS Jiří Lang. | Foto: ČTK

Praha - Tajná služba se v kauze dua Janoušek-Bém ocitla v podezření, že měla díky odposlechům informace o nadstandardních vztazích lobbistů a politiků z hlavního města, ale nic s nimi neudělala a výbušné zprávy skryla do šuplíku.

Deník Insider zjistil, že by to nebylo poprvé.

V dnešním vydání píše, že identická situace prokazatelně nastala o několik let dřív za vlády sociálních demokratů. I tady šlo o kauzu, v níž se mafiánští kmotři snažili získat výhody přes své politické přátele.

BIS tehdy podle Insideru měla pomáhat protikorupční policii při zkoumání okolností privatizace Unipetrolu a aktivit kolem společnosti Setuza. Mimo jiné se to týkalo pozdějšího uprchlíka Tomáše Pitra a tehdejšího šéfa podsvětí Františka Mrázka.

Detektivové ale oficiálně sepsali záznamy, podle nichž jim tajná služba svá zjištění nikdy nepředala, ač je nepochybně musela mít. Insider to dokládá dobovými dokumenty a svědectvími, které získal.

Akce Olej

Vše začalo v červenci 2003, krátce po nástupu nynějšího ředitele BIS Jiřího Langa, kdy šéf protikorupční policie vytvořil rozkazem č. 31 pracovní skupinu OLEJ. O měsíc později policisté přizvali ke spolupráci tajnou službu, která má ze zákona shromažďovat mimo jiné informace o možném ohrožení ekonomických zájmů státu.

„Vzhledem k rozsáhlosti podezřelé činnosti zájmových osob byla navázána dne 4. 9. 2003 spolupráce s Bezpečnostní informační službou. Požadavek na spolupráci s BIS byl zaměřen především na předání všech relevantních informací k zájmovým osobám a ekonomickým subjektům, dále na monitorování telefonického provozu a případné využití prostorového záznamu hovoru v zájmových objektech," zapsali si policisté.

Jenže spolupráce začala záhy drhnout, detektivové si začali stěžovat, že jim BIS nedává informace, které získala.

Oficiálně to pak stojí přímo ve vyhodnocení spisu OLEJ: „Spis neobsahuje žádné relevantní informace k zájmovým osobám nebo ekonomickým subjektům, které by byly ze strany BIS pracovní skupině OLEJ postoupeny, i přes skutečnost, že tento požadavek byl ze strany policie uplatněn."

Mluvčí: Musíme do archivu

Že by BIS nespolupracovala proto, že o Setuze, Unipetrolu, Mrázkovi a Pitrovi nic nevěděla, vylučují ve vyhodnocení spisu OLEJ i sami policisté. Svou jistotu opírali o výroční zprávu BIS, která obsahovala informace o dění kolem Union Banky.

„Skupinou, která se snažila ovládnout veškerý majetek tohoto peněžního ústavu, byly osoby aktivně rozpracované v akci OLEJ… Přístup ze strany pracovníků BIS je tedy zarážející," stojí v jednom z dokumentů, z nichž Insider cituje.

A jak to dnes BIS vysvětluje? „K tomu vůbec nic neřeknu. Nemohu to komentovat," reagoval nejprve obvyklou formulkou mluvčí BIS Jan Šubert. Poté slíbil odpověď, ale nakonec řekl, že ji poskytne Insideru teprve zítra, protože zaměstnanci BIS pro ni musí do archivu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy