BIS: Sazka přes lobbisty ovlivňovala státní posty

Stát chystal jiné financování sportu a odebrání licence Sazce

Praha - Tajná služba je přesvědčena, že zástupci společnosti Sazka ovlivňovali personální obsazení ministerstva financí. A to na klíčových postech souvisejících s loteriemi.

Jako příklady BIS uvádí někdejší šéfy státního dozoru nad hazardem Petra Vrzáně a Michala Morawského, bývalého referenta Jiřího Kolingera či Sobotkova náměstka Jaroslava Šulce.

Dva z nich pro úřad dodnes pracují, třetí přešel do soukromé firmy působící v sázkovém průmyslu.

Ministerstvo financí je přitom jediné, kdo může za stát kontrolovat hospodaření akciové společnosti Sazka, a má přístup k finančním dokumentům firmy.

Informace o personální politice na ministerstvu obsahují zprávy, které kontrarozvědka po několik měsíců předávala bývalému premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) a jeho ministrovi školství Ondřeji Liškovi (SZ).

Deník Aktuálně.cz již ve středu informoval, že se oba politici chystali omezit vliv managementu Sazky, zvažovali i jinou formu financování sportu a odebrání licence Sazce. Zjištění BIS jim k jejich akci měla dodat munici.

Hušák: Nemám takové ambice

Ředitel loterijního gigantu Aleš Hušák tvrzení tajné služby o personálních zásazích odmítl.

"Rozhodně ho odmítám. Nikdy jsem neměl a nemám ambice, natož možnosti personální složení úřadů ovlivňovat."

BIS nicméně ve svých zprávách výslovně uvádí, že Hušák možnosti měl - prostřednictvím lobbistů - a také je využíval.

Aleš Hušák
Aleš Hušák | Foto: Ludvík Hradilek

Stejně jako ředitel Sazky popírají zjištění BIS i bývalí úředníci zmiňovaní ve zprávách. Jako například někdejší šéf dozoru nad loteriemi Petr Vrzáň, o němž tajná služba tvrdí, že má se šéfem loterijní firmy přátelské a úzké vztahy.

"Rozhodně mé jmenování nikdo neovlivňoval. Tehdejší ministr Tlustý odvolal mého předchůdce, tak jsem se u něj objednal a projevil o tu práci zájem," tvrdí Vrzáň.

Petr Vrzáň - před nástupem do resortu jinak také manažer kasina Happy Day a poslanec Sládkových republikánů - stejně jako Hušák trvá na tom, že jejich vztah nelze označit za blízké přátelství.

"Znám ho pracovně, blízcí přátelé nejsme. Jako šéf loterní společnosti musím být ze zákona v kontaktu se všemi vedoucími státního dozoru," uvedl Hušák.

Pro resort pracují dál

Kdo je kdo

Lidé ze zprávy BIS:

Petr Vrzáň

  • dříve manažer kasina Happy Day
  • poté šéf dozoru nad loteriemi ministerstva financí
  • na ministerstvu dál působí, ale v jiné sekci

Michal Morawski

  • další bývalý šéf dozoru nad loteriemi ministerstva financí
  • nyní se coby externí poradce ministra Janoty podílí na přípravě zákona o loteriích

Jiří Kolinger

  • na ministerstvu působil jako referent
  • nyní působí v sázkové společnosti Helvet Group

Jaroslav Šulc

  • bývalý náměstek ministra Sobotky
  • skončil poté, co se provalilo, že jej ministerstvo vnitra eviduje jako spolupracovníka StB

Vrzáň sice po příchodu Miroslava Kalouska na finance na loterijním odboru skončil, na ministerstvu ale zůstal. Nakolik jeho odchod z čela odboru souvisel se zprávami BIS, Kalousek nesdělil. Potvrdil nicméně, že k dokumentům tajné služby týkajícím se jeho resortu měl přístup a četl je.

"Měl jsem dobrý důvod dostat ho z odboru státního dozoru nad loteriemi, ale není důvod, aby nepracoval v jiném odboru," prohlásil Kalousek.

Kalousek připustil, že situaci v Sazce s ním několikrát rozebíral i někdejší premiér Mirek Topolánek. Ten nedávno v Českém rozhlasu prohlásil, že zvažoval možnost, jak odebrat Sazce licenci. Jinak než změnou zákona by to ale nebylo možné.

"To, že se musí změnit zákon o loteriích a jiných hrách, je evidentní, ale bude to strašná válka. Točí se tam 25 miliard korun. A jak říká Miroslav Kalousek, člověk, který to má na ministerstvu na starosti, jde po schodech a už není náš," uvedl Topolánek.

Pro ministerstvo financí pracuje i další muž z dokumentů tajné služby - Miroslav Morawski. Coby externí poradce ministra Janoty se podílí přímo na přípravě zákona o loteriích.

"Jde o odborníka, který zná detailně celou loterijní problematiku," zdůvodnilo to ve svém stanovisku ministerstvo financí.

Morawski říká, že Aleše Hušáka z titulu své předchozí funkce na ministerstvu zná, tvrdí ale, že mu v kariéře nijak nepomáhal. "Pracoval jsem na ministerstvu pětatřicet let a na mé postavení neměl žádný vliv," prohlásil.

Jiný odešel do hazardu

Naopak dva zbývající úředníci resortu zmínění ve zprávách BIS - referent Jiří Kolinger a Sobotkův náměstek Jaroslav Šulc - z resortu odešli úplně.

Šulce odvolal ještě Bohuslav Sobotka po zjištění novinářů, že náměstka eviduje ministerstvo vnitra jako spolupracovníka StB.

Referent Kolinger odešel v minulých měsících. Kde je nyní k zastižení? V sázkové společnosti Helvet Group. O svém působení na financích dnes mluvit nechce: "Nebudu vám nic říkat."

 

Právě se děje

před 9 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy