BIS: Sazka přes lobbisty ovlivňovala státní posty

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
16. 10. 2009 10:00
Stát chystal jiné financování sportu a odebrání licence Sazce

Praha - Tajná služba je přesvědčena, že zástupci společnosti Sazka ovlivňovali personální obsazení ministerstva financí. A to na klíčových postech souvisejících s loteriemi.

Jako příklady BIS uvádí někdejší šéfy státního dozoru nad hazardem Petra Vrzáně a Michala Morawského, bývalého referenta Jiřího Kolingera či Sobotkova náměstka Jaroslava Šulce.

Dva z nich pro úřad dodnes pracují, třetí přešel do soukromé firmy působící v sázkovém průmyslu.

Ministerstvo financí je přitom jediné, kdo může za stát kontrolovat hospodaření akciové společnosti Sazka, a má přístup k finančním dokumentům firmy.

Informace o personální politice na ministerstvu obsahují zprávy, které kontrarozvědka po několik měsíců předávala bývalému premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) a jeho ministrovi školství Ondřeji Liškovi (SZ).

Deník Aktuálně.cz již ve středu informoval, že se oba politici chystali omezit vliv managementu Sazky, zvažovali i jinou formu financování sportu a odebrání licence Sazce. Zjištění BIS jim k jejich akci měla dodat munici.

Hušák: Nemám takové ambice

Ředitel loterijního gigantu Aleš Hušák tvrzení tajné služby o personálních zásazích odmítl.

"Rozhodně ho odmítám. Nikdy jsem neměl a nemám ambice, natož možnosti personální složení úřadů ovlivňovat."

BIS nicméně ve svých zprávách výslovně uvádí, že Hušák možnosti měl - prostřednictvím lobbistů - a také je využíval.

Aleš Hušák
Aleš Hušák | Foto: Ludvík Hradilek

Stejně jako ředitel Sazky popírají zjištění BIS i bývalí úředníci zmiňovaní ve zprávách. Jako například někdejší šéf dozoru nad loteriemi Petr Vrzáň, o němž tajná služba tvrdí, že má se šéfem loterijní firmy přátelské a úzké vztahy.

"Rozhodně mé jmenování nikdo neovlivňoval. Tehdejší ministr Tlustý odvolal mého předchůdce, tak jsem se u něj objednal a projevil o tu práci zájem," tvrdí Vrzáň.

Petr Vrzáň - před nástupem do resortu jinak také manažer kasina Happy Day a poslanec Sládkových republikánů - stejně jako Hušák trvá na tom, že jejich vztah nelze označit za blízké přátelství.

"Znám ho pracovně, blízcí přátelé nejsme. Jako šéf loterní společnosti musím být ze zákona v kontaktu se všemi vedoucími státního dozoru," uvedl Hušák.

Pro resort pracují dál

Kdo je kdo

Lidé ze zprávy BIS:

Petr Vrzáň

  • dříve manažer kasina Happy Day
  • poté šéf dozoru nad loteriemi ministerstva financí
  • na ministerstvu dál působí, ale v jiné sekci

Michal Morawski

  • další bývalý šéf dozoru nad loteriemi ministerstva financí
  • nyní se coby externí poradce ministra Janoty podílí na přípravě zákona o loteriích

Jiří Kolinger

  • na ministerstvu působil jako referent
  • nyní působí v sázkové společnosti Helvet Group

Jaroslav Šulc

  • bývalý náměstek ministra Sobotky
  • skončil poté, co se provalilo, že jej ministerstvo vnitra eviduje jako spolupracovníka StB

Vrzáň sice po příchodu Miroslava Kalouska na finance na loterijním odboru skončil, na ministerstvu ale zůstal. Nakolik jeho odchod z čela odboru souvisel se zprávami BIS, Kalousek nesdělil. Potvrdil nicméně, že k dokumentům tajné služby týkajícím se jeho resortu měl přístup a četl je.

"Měl jsem dobrý důvod dostat ho z odboru státního dozoru nad loteriemi, ale není důvod, aby nepracoval v jiném odboru," prohlásil Kalousek.

Kalousek připustil, že situaci v Sazce s ním několikrát rozebíral i někdejší premiér Mirek Topolánek. Ten nedávno v Českém rozhlasu prohlásil, že zvažoval možnost, jak odebrat Sazce licenci. Jinak než změnou zákona by to ale nebylo možné.

"To, že se musí změnit zákon o loteriích a jiných hrách, je evidentní, ale bude to strašná válka. Točí se tam 25 miliard korun. A jak říká Miroslav Kalousek, člověk, který to má na ministerstvu na starosti, jde po schodech a už není náš," uvedl Topolánek.

Pro ministerstvo financí pracuje i další muž z dokumentů tajné služby - Miroslav Morawski. Coby externí poradce ministra Janoty se podílí přímo na přípravě zákona o loteriích.

"Jde o odborníka, který zná detailně celou loterijní problematiku," zdůvodnilo to ve svém stanovisku ministerstvo financí.

Morawski říká, že Aleše Hušáka z titulu své předchozí funkce na ministerstvu zná, tvrdí ale, že mu v kariéře nijak nepomáhal. "Pracoval jsem na ministerstvu pětatřicet let a na mé postavení neměl žádný vliv," prohlásil.

Jiný odešel do hazardu

Naopak dva zbývající úředníci resortu zmínění ve zprávách BIS - referent Jiří Kolinger a Sobotkův náměstek Jaroslav Šulc - z resortu odešli úplně.

Šulce odvolal ještě Bohuslav Sobotka po zjištění novinářů, že náměstka eviduje ministerstvo vnitra jako spolupracovníka StB.

Referent Kolinger odešel v minulých měsících. Kde je nyní k zastižení? V sázkové společnosti Helvet Group. O svém působení na financích dnes mluvit nechce: "Nebudu vám nic říkat."

 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy