BIS: Sazka přes lobbisty ovlivňovala státní posty

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
16. 10. 2009 10:00
Stát chystal jiné financování sportu a odebrání licence Sazce

Praha - Tajná služba je přesvědčena, že zástupci společnosti Sazka ovlivňovali personální obsazení ministerstva financí. A to na klíčových postech souvisejících s loteriemi.

Jako příklady BIS uvádí někdejší šéfy státního dozoru nad hazardem Petra Vrzáně a Michala Morawského, bývalého referenta Jiřího Kolingera či Sobotkova náměstka Jaroslava Šulce.

Dva z nich pro úřad dodnes pracují, třetí přešel do soukromé firmy působící v sázkovém průmyslu.

Ministerstvo financí je přitom jediné, kdo může za stát kontrolovat hospodaření akciové společnosti Sazka, a má přístup k finančním dokumentům firmy.

Informace o personální politice na ministerstvu obsahují zprávy, které kontrarozvědka po několik měsíců předávala bývalému premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) a jeho ministrovi školství Ondřeji Liškovi (SZ).

Deník Aktuálně.cz již ve středu informoval, že se oba politici chystali omezit vliv managementu Sazky, zvažovali i jinou formu financování sportu a odebrání licence Sazce. Zjištění BIS jim k jejich akci měla dodat munici.

Hušák: Nemám takové ambice

Ředitel loterijního gigantu Aleš Hušák tvrzení tajné služby o personálních zásazích odmítl.

"Rozhodně ho odmítám. Nikdy jsem neměl a nemám ambice, natož možnosti personální složení úřadů ovlivňovat."

BIS nicméně ve svých zprávách výslovně uvádí, že Hušák možnosti měl - prostřednictvím lobbistů - a také je využíval.

Aleš Hušák
Aleš Hušák | Foto: Ludvík Hradilek

Stejně jako ředitel Sazky popírají zjištění BIS i bývalí úředníci zmiňovaní ve zprávách. Jako například někdejší šéf dozoru nad loteriemi Petr Vrzáň, o němž tajná služba tvrdí, že má se šéfem loterijní firmy přátelské a úzké vztahy.

"Rozhodně mé jmenování nikdo neovlivňoval. Tehdejší ministr Tlustý odvolal mého předchůdce, tak jsem se u něj objednal a projevil o tu práci zájem," tvrdí Vrzáň.

Petr Vrzáň - před nástupem do resortu jinak také manažer kasina Happy Day a poslanec Sládkových republikánů - stejně jako Hušák trvá na tom, že jejich vztah nelze označit za blízké přátelství.

"Znám ho pracovně, blízcí přátelé nejsme. Jako šéf loterní společnosti musím být ze zákona v kontaktu se všemi vedoucími státního dozoru," uvedl Hušák.

Pro resort pracují dál

Kdo je kdo

Lidé ze zprávy BIS:

Petr Vrzáň

  • dříve manažer kasina Happy Day
  • poté šéf dozoru nad loteriemi ministerstva financí
  • na ministerstvu dál působí, ale v jiné sekci

Michal Morawski

  • další bývalý šéf dozoru nad loteriemi ministerstva financí
  • nyní se coby externí poradce ministra Janoty podílí na přípravě zákona o loteriích

Jiří Kolinger

  • na ministerstvu působil jako referent
  • nyní působí v sázkové společnosti Helvet Group

Jaroslav Šulc

  • bývalý náměstek ministra Sobotky
  • skončil poté, co se provalilo, že jej ministerstvo vnitra eviduje jako spolupracovníka StB

Vrzáň sice po příchodu Miroslava Kalouska na finance na loterijním odboru skončil, na ministerstvu ale zůstal. Nakolik jeho odchod z čela odboru souvisel se zprávami BIS, Kalousek nesdělil. Potvrdil nicméně, že k dokumentům tajné služby týkajícím se jeho resortu měl přístup a četl je.

"Měl jsem dobrý důvod dostat ho z odboru státního dozoru nad loteriemi, ale není důvod, aby nepracoval v jiném odboru," prohlásil Kalousek.

Kalousek připustil, že situaci v Sazce s ním několikrát rozebíral i někdejší premiér Mirek Topolánek. Ten nedávno v Českém rozhlasu prohlásil, že zvažoval možnost, jak odebrat Sazce licenci. Jinak než změnou zákona by to ale nebylo možné.

"To, že se musí změnit zákon o loteriích a jiných hrách, je evidentní, ale bude to strašná válka. Točí se tam 25 miliard korun. A jak říká Miroslav Kalousek, člověk, který to má na ministerstvu na starosti, jde po schodech a už není náš," uvedl Topolánek.

Pro ministerstvo financí pracuje i další muž z dokumentů tajné služby - Miroslav Morawski. Coby externí poradce ministra Janoty se podílí přímo na přípravě zákona o loteriích.

"Jde o odborníka, který zná detailně celou loterijní problematiku," zdůvodnilo to ve svém stanovisku ministerstvo financí.

Morawski říká, že Aleše Hušáka z titulu své předchozí funkce na ministerstvu zná, tvrdí ale, že mu v kariéře nijak nepomáhal. "Pracoval jsem na ministerstvu pětatřicet let a na mé postavení neměl žádný vliv," prohlásil.

Jiný odešel do hazardu

Naopak dva zbývající úředníci resortu zmínění ve zprávách BIS - referent Jiří Kolinger a Sobotkův náměstek Jaroslav Šulc - z resortu odešli úplně.

Šulce odvolal ještě Bohuslav Sobotka po zjištění novinářů, že náměstka eviduje ministerstvo vnitra jako spolupracovníka StB.

Referent Kolinger odešel v minulých měsících. Kde je nyní k zastižení? V sázkové společnosti Helvet Group. O svém působení na financích dnes mluvit nechce: "Nebudu vám nic říkat."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Přívalové deště zaplavily jihokorejský Soul, osm lidí zemřelo

Nejméně osm lidí zemřelo při přívalových deštích, které v noci na úterý zaplavily jihokorejskou metropoli Soul a její okolí. Zranilo se 14 lidí a sedm se pohřešuje, informovala agentura Reuters. Liják, jaký jihokorejská metropole nepamatuje 80 let, proměnil ulice v řeky, zastavil metro a způsobil výpadky energie. Podle předpovědi má déšť pokračovat.

Nejméně pět lidí zahynulo v Soulu a další tři v sousední provincii Kjonggido. Čtyři ze sedmi obětí voda uvěznila v zaplavených budovách, jedna byla pravděpodobně zasažena elektrickým proudem, další našli pod troskami autobusové zastávky. Dva lidé zahynuli při sesuvu půdy.

V metropoli a okolních městech liják poničil téměř 800 budov, zablokováno je 52 dálnic a silnic, přes 400 lidí muselo být evakuováno, uvedlo jihokorejské ministerstvo vnitra. V luxusním a hustě obydleném obvodu Kangnam voda zaplavila budovy i obchody, které se ocitly bez proudu. Voda zastavila auta i autobusy a také provoz metra, někteří lidé se proto nemohli dostat ráno domů nebo večer do práce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

 Provoz na železniční trati mezi Berounem a Prahou zastavil v úterý ráno požár osobního vlaku ve stanici Karlštejn. Průvodčí se lehce nadýchal zplodin, jinak se událost obešla bez zranění. Doprava na trati byla zhruba na hodinu zcela přerušena, poté začaly jezdit vlaky po dvou nezávislých kolejích a provoz byl dál omezen. Ráno hasiči likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, vyplynulo z informací hasičů a Správy železnic.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Ve vagonu cestovalo přibližně 30 lidí, všichni byli evakuováni ještě před příjezdem hasičů," řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky, příčinu a okolnosti vyšetřovatelé zjišťují.

Zdroj: ČTK / BBC News
Další zprávy