Zlenivění, ztráta kondice a i o deset kilo vyšší váha
Jeden z dalších nechtěných pozůstatků pandemie mohou lidé pozorovat na ručičce váhy. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky mnoho pacientů, kteří přicházejí do jeho ordinace, přiznává, že během covidu přibrali. "I lidé, kteří předtím sportovali a byli štíhlí, říkají, že nabrali a teď mají problémy to shodit. Někteří přibrali dvě tři kila, ale máme i pacienty, co za ten rok přibrali deset kilo," řekl Šonka.
To, že lidé během pandemie přibrali, potvrzuje i osobní trenér Vladimír Štuka, který na svých klientech pozoruje, že po návratu do fitness centra mají v průměru pět až šest kilo navrch. "Kondice naší populace byla špatná již před covidem, ale nyní jsme na tom jako národ ještě mnohem hůře," sdělil Štuka. Lidé za ním přicházejí nejenom kvůli nadváze nebo ztrátě kondice, ale také třeba kvůli bolesti zad z toho, jak pořád sedí doma před počítačem.
Přibírání populace samozřejmě souvisí s tím, že se lidé méně hýbali - přestali docházet do práce, do které navíc někteří jezdili na kole nebo chodili pěšky, a možnosti sportu byly velmi omezené. "Může to ale souviset i s vyšší konzumací alkoholických nápojů. A spousta lidí také stresové situace řeší tak, že víc jí," vysvětlil Šonka. Lidé pociťují, že mají ochablé svaly, zhoršila se jim fyzická kondice. Kvůli tomu, že se méně hýbou, a tedy mají i menší výdej energie, však mohou trpět i poruchami spánku, protože jsou méně fyzicky unavení.
Šonka radí, aby lidé co nejvíce využili následující měsíce k jakémukoliv pohybu. "Poradil bych, aby se lidé dostali co nejrychleji zpátky do kondice, aby byli na podzim odolnější vůči chorobám. Nesmíme zapomínat, že nadváha je rizikový faktor, který komplikuje průběh covidu. A teď se otevírá několikaměsíční okno, kdy na sobě lidé mohou zapracovat," dodal Šonka.
Nejdřív se však budou muset popasovat s nově vzniklou lenivostí, kterou pozoruje trenér Štuka. Lidé, kteří byli před covidem zvyklí pravidelně cvičit, se najednou přestali hýbat, protože byli zavření doma a sami se k tomu nedokázali donutit. A teď se k pravidelnému pohybu jen těžko vrací.
"Mnoho lidí nechce cvičit samo doma, potřebují k tomu parťáka nebo někoho, kdo jim přesně řekne, jak a co cvičit. A z toho také vychází, že spousta lidí za ten rok neskutečně zlenivěla, protože nemuseli vstávat brzy, aby dojeli do práce, stačilo, že udělali pár kroků k počítači. Pro spoustu lidí bude proto návrat do reálného života velmi těžký," poznamenal Štuka.
Trenér proto radí, aby každý, kdo nadále pracuje z domova, si nastavil pravidelný režim - měl by si stanovit čas, kdy vstane, kdy bude jíst, pracovat a cvičit. "Doporučuji zavést třeba ranní procházku před tím, než se pustíte do práce, dávat si pravidelné pauzy během dne. Také je vhodné určit si čas, kdy s prací skončíte, a jít si alespoň na 40-60 minut zacvičit nebo se vyvětrat ven, aby měl mozek chvíli pauzu a vypnul. Ten čas, co ušetříte na tom, že nemusíte dojíždět do práce, je vhodné využít k nějaké aktivitě a udělat něco dobrého pro sebe a své zdraví," dodal Štuka.