Bili mě kabelem přes chodidla, až jsem omdlel, vzpomíná odbojář na kruté metody StB

Luděk Navara Luděk Navara
30. 6. 2019 6:31
Tehdy šestnáctiletý Zdenko Černík patřil do skupiny studentů, kteří začali krátce po komunistickém převratu plánovat odboj. Spolu s kamarády roznášel letáky a psal hesla proti režimu, než je zatkli a odsoudili za vlastizradu. Nejtěžší okamžiky prožil Černík v brněnské vyšetřovně v Příční ulici nedaleko věznice Cejl, kde ho estébáci bili přes nohy kabelem, dokud neomdlel.
Bili mě kabelem přes chodidla, až jsem omdlel, vzpomíná odbojář na kruté metody StB | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

S kamarády začal Zdenko Černík plánovat odboj brzy po komunistickém převratu. Začali psát hesla a roznášet letáky.

V noci z 30. dubna na 1. května 1949 napsali vápnem hesla na silnici u Veverské Bitýšky. Jedno z nich znělo: Pryč s komunismem! Také vápnem zalíčili vývěsku místní organizace komunistické strany. Potom rozšiřovali letáky s projevem Edvarda Beneše. Opatrní moc nebyli, letáky roznášeli i ve dne. "Strach jsme neměli," popisuje Černík.

Skupina později dostala název "Břetislav Jeník a spol.". Někteří studovali gymnázium, jiní pohostinskou školu. Letáky však sami netiskli, ty někdo donesl. Později jim vyšetřovatelé tvrdili, že jsou napojeni na odbojovou skupinu Světlana.

Černík ale netušil, odkud letáky pocházejí. Název Světlana tehdy ani neznal. Když si pro něj přišli během vyučování estébáci v kožených kabátech, vůbec netušil, co ho čeká. Vyšetřování na Příční a pak půl roku v brněnské věznici na Cejlu, v cele číslo jedna, kde mu byla strašná zima.

Souzen byl 1. března 1950. Obvinili ho z vlastizrady a dostal čtyři roky, ty mu pak zvýšili o další tři. Ale místo do normálního vězení ho kvůli mladému věku poslali do převýchovného zařízení, které se nacházelo ve východočeském Zámrsku u Vysokého Mýta. Tam se snažili mládež převychovávat podle sovětského vzoru a tak byl režim volnější.

Černíka však nejvíc trápilo, že přidělával starosti rodičům. "Ti z toho byli nešťastní," říká. Nakonec ve vězení strávil tři a půl roku. Pak ho ještě čekaly pomocné technické prapory, takzvané PTP. Měl však štěstí v tom, že si našel slušné zaměstnání v Brně a dožil se pádu komunismu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy