Bili mě kabelem přes chodidla, až jsem omdlel, vzpomíná odbojář na kruté metody StB

Luděk Navara Luděk Navara
30. 6. 2019 6:31
Tehdy šestnáctiletý Zdenko Černík patřil do skupiny studentů, kteří začali krátce po komunistickém převratu plánovat odboj. Spolu s kamarády roznášel letáky a psal hesla proti režimu, než je zatkli a odsoudili za vlastizradu. Nejtěžší okamžiky prožil Černík v brněnské vyšetřovně v Příční ulici nedaleko věznice Cejl, kde ho estébáci bili přes nohy kabelem, dokud neomdlel.
Bili mě kabelem přes chodidla, až jsem omdlel, vzpomíná odbojář na kruté metody StB | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

S kamarády začal Zdenko Černík plánovat odboj brzy po komunistickém převratu. Začali psát hesla a roznášet letáky.

V noci z 30. dubna na 1. května 1949 napsali vápnem hesla na silnici u Veverské Bitýšky. Jedno z nich znělo: Pryč s komunismem! Také vápnem zalíčili vývěsku místní organizace komunistické strany. Potom rozšiřovali letáky s projevem Edvarda Beneše. Opatrní moc nebyli, letáky roznášeli i ve dne. "Strach jsme neměli," popisuje Černík.

Skupina později dostala název "Břetislav Jeník a spol.". Někteří studovali gymnázium, jiní pohostinskou školu. Letáky však sami netiskli, ty někdo donesl. Později jim vyšetřovatelé tvrdili, že jsou napojeni na odbojovou skupinu Světlana.

Černík ale netušil, odkud letáky pocházejí. Název Světlana tehdy ani neznal. Když si pro něj přišli během vyučování estébáci v kožených kabátech, vůbec netušil, co ho čeká. Vyšetřování na Příční a pak půl roku v brněnské věznici na Cejlu, v cele číslo jedna, kde mu byla strašná zima.

Souzen byl 1. března 1950. Obvinili ho z vlastizrady a dostal čtyři roky, ty mu pak zvýšili o další tři. Ale místo do normálního vězení ho kvůli mladému věku poslali do převýchovného zařízení, které se nacházelo ve východočeském Zámrsku u Vysokého Mýta. Tam se snažili mládež převychovávat podle sovětského vzoru a tak byl režim volnější.

Černíka však nejvíc trápilo, že přidělával starosti rodičům. "Ti z toho byli nešťastní," říká. Nakonec ve vězení strávil tři a půl roku. Pak ho ještě čekaly pomocné technické prapory, takzvané PTP. Měl však štěstí v tom, že si našel slušné zaměstnání v Brně a dožil se pádu komunismu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy