Bič na hazard uvízl ve Sněmovně, ministerstvo financí couvá

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
9. 11. 2014 19:11
Novela loterijního zákona od ledna 2015 platit nebude. Ministerstvo možná doporučí její úplné stažení.
Foto: Thinkstock

Praha - Novela loterijního zákona z pera hnutí ANO měla vyřešit nejkřiklavější problémy s hazardem do té doby, než ministerstvo financí přijde se zcela novým komplexním zákonem. Jenže přijetí “rychlé” novely vázne.

Již teď je jisté, že původně plánovaný termín 1. ledna 2015 se nestihne. A hrozí, že poslanci novelu nakonec úplně shodí ze stolu. To by se vyplatilo především provozovatelům loterií, kteří by se ještě po nějakou dobu vyhnuli přísnější regulaci.

Hnutí ANO si od dílčí úpravy platného zákona slibovalo například nastavení maximálních možných vkladů a proher pro všechny typy hracích přístrojů. Omezení sice platí už nyní, týká se ale jen klasických výherních automatů, nikoli například videoloterijních terminálů.

Další novinkou by byl automatický zánik licencí do tří měsíců poté, co obec hazard zakáže vyhláškou. Až dosud se muselo čekat, až licence ve správním řízení zruší ministerstvo financí.

Novela měla ve druhém čtení projít již na říjnové schůzi, projednávání ve Sněmovně se ale protahuje. Mimo jiné i kvůli tomu, že předloha narazila v Evropské unii, námitky mělo sousední Rakousko. Nejbližší možný termín, kdy by mohl předpis začít platit, je červenec příštího roku. A v tom je právě kámen úrazu - zcela nový zákon má vstoupit v platnost už v lednu 2016.

Novela by tak existovala pouze šest měsíců. To by samo o sobě nebyl problém, kdyby nový zákon nastavoval hazardním firmám stejné podmínky. Jenže předloha, kterou momentálně připomínkují jednotlivá ministerstva, zřejmě určí jinou výši maximálních vkladů a proher. Pravidla by se tak měnila dvakrát během půl roku.

Ministerstvo, které novelu iniciovalo, by ji za této situace nejraději stornovalo. “Byl to dobrý nápad, jak už od 1. ledna 2015 vyřešit ty zásadní problémy. Ale od té doby se spousta věcí změnila. Pokud meziresortní připomínkovací řízení nového zákona přinese jiné podmínky v limitech, tak bych byl raději, kdyby se novela stáhla,” řekl deníku Aktuálně.cz náměstek ministra financí zodpovědný za hazard Ondřej Závodský.

Autor: Na schválení trvám

S tím ovšem nesouhlasí předkladatel návrhu - poslanec Matěj Fichtner, stranický kolega ministra financí Andreje Babiše. “Na prosazení této novely budu trvat. Jsem spíše skeptický k tomu, že se nový zákon stihne přijmout do začátku roku 2016. Když vidím, jaký je pro některé poslance problém schválit jednoduchou novelu, nedokážu si představit, že celý nový zákon projde Sněmovnou hladce. Nerad bych se dočkal situace, kdy neschválíme novelu, a pak nebudeme mít nic,” myslí si Fichtner.

Jan Farský (STAN), který je pod novelou připodepsán, upozorňuje na to, že problémy s komplexním návrhem mohou nastat také při notifikaci u Evropské unie. “Pokud bychom neměli pro novelu hlasovat, potřebovali bychom od ministerstva financí ujištění, že zákon skutečně začne platit,” myslí si Farský.

Babišovo ministerstvo chce novelu stáhnout. Babišův poslanec je proti.
Babišovo ministerstvo chce novelu stáhnout. Babišův poslanec je proti. | Foto: Vojtěch Marek

Závodský vzkazuje, že ministerstvo financí udělá vše pro to, aby se termín stihl. Meziresortní připomínkové řízení k němu by mělo skončit 7. listopadu, a do Bruselu by se tak materiál mohl dostat ještě letos. Na vypořádání případných připomínek by tak vládě zůstala značná část příštího roku.

Nový loterijní zákon by měl zdanit internetový hazard nebo zavést centrální informační systém, díky kterému by měl stát přehled o všech přístrojích i dalších typech her. Ministerstvo si od toho slibuje lepší výběr daní. Počítá se také s vytvořením registru hráčů, který neumožní hrát například lidem pobírajícím dávky v hmotné nouzi.

 

Právě se děje

Další zprávy