Bič na hazard uvízl ve Sněmovně, ministerstvo financí couvá

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
9. 11. 2014 19:11
Novela loterijního zákona od ledna 2015 platit nebude. Ministerstvo možná doporučí její úplné stažení.
Foto: Thinkstock

Praha - Novela loterijního zákona z pera hnutí ANO měla vyřešit nejkřiklavější problémy s hazardem do té doby, než ministerstvo financí přijde se zcela novým komplexním zákonem. Jenže přijetí “rychlé” novely vázne.

Již teď je jisté, že původně plánovaný termín 1. ledna 2015 se nestihne. A hrozí, že poslanci novelu nakonec úplně shodí ze stolu. To by se vyplatilo především provozovatelům loterií, kteří by se ještě po nějakou dobu vyhnuli přísnější regulaci.

Hnutí ANO si od dílčí úpravy platného zákona slibovalo například nastavení maximálních možných vkladů a proher pro všechny typy hracích přístrojů. Omezení sice platí už nyní, týká se ale jen klasických výherních automatů, nikoli například videoloterijních terminálů.

Další novinkou by byl automatický zánik licencí do tří měsíců poté, co obec hazard zakáže vyhláškou. Až dosud se muselo čekat, až licence ve správním řízení zruší ministerstvo financí.

Novela měla ve druhém čtení projít již na říjnové schůzi, projednávání ve Sněmovně se ale protahuje. Mimo jiné i kvůli tomu, že předloha narazila v Evropské unii, námitky mělo sousední Rakousko. Nejbližší možný termín, kdy by mohl předpis začít platit, je červenec příštího roku. A v tom je právě kámen úrazu - zcela nový zákon má vstoupit v platnost už v lednu 2016.

Novela by tak existovala pouze šest měsíců. To by samo o sobě nebyl problém, kdyby nový zákon nastavoval hazardním firmám stejné podmínky. Jenže předloha, kterou momentálně připomínkují jednotlivá ministerstva, zřejmě určí jinou výši maximálních vkladů a proher. Pravidla by se tak měnila dvakrát během půl roku.

Ministerstvo, které novelu iniciovalo, by ji za této situace nejraději stornovalo. “Byl to dobrý nápad, jak už od 1. ledna 2015 vyřešit ty zásadní problémy. Ale od té doby se spousta věcí změnila. Pokud meziresortní připomínkovací řízení nového zákona přinese jiné podmínky v limitech, tak bych byl raději, kdyby se novela stáhla,” řekl deníku Aktuálně.cz náměstek ministra financí zodpovědný za hazard Ondřej Závodský.

Autor: Na schválení trvám

S tím ovšem nesouhlasí předkladatel návrhu - poslanec Matěj Fichtner, stranický kolega ministra financí Andreje Babiše. “Na prosazení této novely budu trvat. Jsem spíše skeptický k tomu, že se nový zákon stihne přijmout do začátku roku 2016. Když vidím, jaký je pro některé poslance problém schválit jednoduchou novelu, nedokážu si představit, že celý nový zákon projde Sněmovnou hladce. Nerad bych se dočkal situace, kdy neschválíme novelu, a pak nebudeme mít nic,” myslí si Fichtner.

Jan Farský (STAN), který je pod novelou připodepsán, upozorňuje na to, že problémy s komplexním návrhem mohou nastat také při notifikaci u Evropské unie. “Pokud bychom neměli pro novelu hlasovat, potřebovali bychom od ministerstva financí ujištění, že zákon skutečně začne platit,” myslí si Farský.

Babišovo ministerstvo chce novelu stáhnout. Babišův poslanec je proti.
Babišovo ministerstvo chce novelu stáhnout. Babišův poslanec je proti. | Foto: Vojtěch Marek

Závodský vzkazuje, že ministerstvo financí udělá vše pro to, aby se termín stihl. Meziresortní připomínkové řízení k němu by mělo skončit 7. listopadu, a do Bruselu by se tak materiál mohl dostat ještě letos. Na vypořádání případných připomínek by tak vládě zůstala značná část příštího roku.

Nový loterijní zákon by měl zdanit internetový hazard nebo zavést centrální informační systém, díky kterému by měl stát přehled o všech přístrojích i dalších typech her. Ministerstvo si od toho slibuje lepší výběr daní. Počítá se také s vytvořením registru hráčů, který neumožní hrát například lidem pobírajícím dávky v hmotné nouzi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy