Beztrestnost vůči útočníkovi není možná, sestřelila justice návrh SPD o nutné obraně

Jan Horák Jan Horák
27. 9. 2019 7:00
SPD narazila se svou novelou zákona, která by rozvolnila pravidla nutné obrany. Hnutí Tomia Okamury připravilo návrh, jenž by do zákona výslovně vtělil možnost bránit své obydlí před násilným vniknutím. Příslušné instituce ale představu okamurovců v rámci připomínkového řízení rozmetaly jako nepotřebnou. Jejich stanovisko je podkladem pro vládu, kam nyní návrh zamíří.
Pod návrh novely se podepsalo 18 poslanců SPD včetně Radima Fialy, Tomia Okamury a Radka Kotena (na snímku).
Pod návrh novely se podepsalo 18 poslanců SPD včetně Radima Fialy, Tomia Okamury a Radka Kotena (na snímku). | Foto: Ludvík Hradilek

"Přestože nezpochybňujeme základní myšlenku, že člověk má právo efektivně se bránit proti vetřelci, který násilím pronikl do jeho obydlí, považujeme předložený návrh za neopodstatněný a z hlediska použité formulace za nepříliš zdařilý," stojí třeba ve stanovisku ministerstva vnitra, které deník Aktuálně.cz stejně jako ostatní prostudoval. Vedle tohoto resortu se k předloze vyjadřovalo ministerstvo spravedlnosti, Nejvyšší soud a Nejvyšší státní zastupitelství.

Novela vzešla z dílny zákonodárců SPD v první půli září. Ambicí Okamurova hnutí je rozšířit možnosti takzvané nutné obrany. Rozumí se jí za normálních okolností trestný čin, jímž člověk odvrací nebezpečí. Například pokud v případě ohrožení brání svůj život. Stávající paragraf navrhli okamurovci doplnit o třetí odstavec, jenž by výslovně dával právo postavit se útočníkovi při vloupání do obydlí.

"O nutnou obranu se naopak jedná, je-li obrana vedena vůči osobě, která neoprávněně vnikla do cizího obydlí za použití násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí, nebo překoná-li překážku, jejímž účelem je zabránit vniknutí, pokud takové jednání může vyvolat u obránce oprávněnou obavu z ohrožení života či zdraví jeho nebo jiné přítomné osoby," zní nový odstavec, jejž by SPD ráda do zákona dostala.

Podle šéfžalobce se lze bránit doma už dnes

Okamurovcům se podle jejich slov jedná o zakotvení zásady "Můj dům, můj hrad", s níž pracuje legislativa v některých jiných zemích. Má údajně posílit postavení člověka, který čelí nebezpečí u sebe doma. "Aby se nemusel obávat následného stíhání ze strany státních orgánů, když použil přiměřené nástroje proti pachateli, který bývá často ozbrojen," píše SPD v důvodové zprávě provázející její návrh.

Obrana proti vniknutí podle SPD

Nutnou obranu upravuje trestní zákoník dosud ve dvou odstavcích, třetí odstavec je novinkou požadovanou SPD. Obdobnou novelu odmítla vláda už v minulém volebním období.

§ 29
Nutná obrana
(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.
(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zjevně nepřiměřená způsobu útoku.
(3) O nutnou obranu se naopak jedná, je-li obrana vedena vůči osobě, která neoprávněně vnikla do cizího obydlí za použití násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí nebo překoná-li překážku, jejímž účelem je zabránit vniknutí, pokud takové jednání může vyvolat u obránce oprávněnou obavu z ohrožení života či zdraví jeho nebo jiné přítomné osoby.

U ministerstev a justice ale návrh pochopení nenašel. Oba resorty, nejvyšší žalobce i Nejvyšší soud, mají novelu za nadbytečnou, konfliktní se stávající úpravou a špatně formulovanou. "I dnes by totiž člověk, který je zaskočen útokem ve svém obydlí takovým způsobem, že to z jeho pohledu značí ohrožení jeho života či zdraví, mohl sáhnout k vysoce intenzivní obraně, která by eventuálně vyústila ve smrt útočníka," píše nejvyšší žalobce Pavel Zeman.

Podle resortu spravedlnosti předloha od SPD nebere v úvahu předchozí paragraf zákona, jenž má zamezit, aby obrana nebyla dramaticky intenzivnější než útok. Taková reakce už pak nutnou obranou není, což v očích ministerstva SPD nerespektuje. "Nebude tak uplatnitelné ani omezení, že nutná obrana nesmí být 'zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku'. Takováto absence limitů nutné obrany (…) by byla zcela neakceptovatelná," píše resort.

Nesmyslné spojení

Nejvyšší soud v této souvislosti upozorňuje, že ve svém důsledku by mohli lidé "zdivočet". Například v situaci, kdy útok na jejich "půdě" není život ani zdraví ohrožující. "Navrhovaná úprava by i kriminologicky mohla vytvářet mezi občany přesvědčení, že v uvedených případech je možné učinit všechno bez jakýchkoliv ohledů na útočníka," varuje část trestního kolegia z Nejvyššího soudu.

Ministerstvo vnitra i první muž státního zastupitelství Zeman si také důsledně všímají, že novela SPD není bezvadně sepsaná. Pracuje se souslovím "oprávněná obava", jež české trestní právo nezná. Trestní zákoník uvádí spojení "důvodná obava". "'Oprávněná' indikuje domáhání se jakéhosi subjektivního práva, což je v daném kontextu, domáhání se obavy, nesmyslné," píše nejvyšší žalobce. Podle vnitra je zase takové spojení kontraproduktivní.

"Místo aby vláda posílila práva a ochranu majetku a životů slušných lidí, tak podporuje současný stav, který nahrává zločincům," reagoval pro Aktuálně.cz na výsledek řízení Tomio Okamura. Šéf SPD se však trochu unáhlil, návrh jeho lidí s vyjádřeními justice a resortů na zasedání vlády zamíří teprve v příštích týdnech. Postoj kabinetu bude vodítkem pro provládní poslance, jak o novele hlasovat. Nicméně ještě než se předloha dostane k projednání do sněmovny, SPD ji může podle připomínek přepracovat.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy