Bezpečnostní strategie země je poplatná době. Ohrožuje nás imigrace, tvrdí Vích z SPD

Martin Dunaj
10. 2. 2019 19:14
Dokument Bezpečnostní strategie ČR, který definuje bezpečnostní politiku země, nereflektuje podle poslance za SPD Radovana Vícha současné bezpečnostní hrozby. Na středečním zasedání parlamentního výboru pro obranu proto Vích předložil návrh, jak dokument aktualizovat. V něm mimo jiné doporučuje zahrnout mezi bezpečnostní hrozby ilegální imigraci či konflikt na Ukrajině.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ministerstvo obrany ČR

V doporučení, jež má redakce Aktuálně.cz k dispozici, vyčítá Vích strategickému dokumentu mimo jiné to, že nezohledňuje aktuální bezpečnostní hrozby či že chybně rozumí významu slova strategie.

"Dokument je poplatný době. Mezi bezpečnostními hrozbami a riziky nejsou zahrnuty nové skutečnosti jako ilegální imigrace ze států Afriky a dalších mimoevropských států do států EU, situace na Balkáně anebo konflikt na Ukrajině," kritizuje Vích s tím, že imigrace je v dokumentu líčená pouze jako negativní aspekt.

Vích doporučuje revidovat i Obrannou strategie ČR z roku 2017 a koncepci Operační přípravy státního území. V případě obranné strategie zdůrazňuje například nutnost jasného stanovení hranice obrany. Upozorňuje, že hlavním úkolem Armády ČR se v současnosti zdá být "působení na území cizích států", nikoliv obrana vlastního území.

"Pokud se někdo domnívá, že naše území bude bránit současná profesionální nedoplněná armáda, s polovinou nepojízdné a zastaralé techniky a s Aktivními zálohami, tak jeho úvahy jsou zcela mylné. Na dlouhodobější obranu území našeho státu jsou potřeba statisíce vycvičených vojáků," uvádí dále Vích na adresu současné koncepce mobilizace.

"Nevidím důvod pro nějaké revoluční změny například ve struktuře. Jedna z klíčových věcí v oblasti obrany a bezpečnosti je kontinuita a trendy," mírní návrhy svého kolegy předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Podle Černochové by bylo dobré některé Víchovy návrhy zohlednit, ale řadu z nich nikoliv, protože by hrozilo promíchání věcí rozdílné důležitosti. "Strategický dokument se má zabývat strategií, být do značné míry obecný a abstraktní a do detailu má být rozpracován v dokumentech nižšího řádu," dává za příklad Černochová.

"Touha po statisících vojácích na hranicích připomíná více klukovský sen než seriózní úvahu o bezpečnosti Česka. My naši bezpečnost musíme řešit skrze bezpečnost celé Evropy. Konkrétně zajistit naši přítomnost v Pobaltí a podporovat Ukrajinu. Pokud problém dojde až k nám, tak už je pozdě a pak už nepomohou ani Víchovy statisíce," nesouhlasí s návrhem další člen výboru pro obranu a poslanec za piráty Jan Lipavský.

Je třeba strategické dokumenty aktualizovat

Černochová nicméně uznává, že aktualizovat strategické bezpečnostní a obranné dokumenty skutečně zapotřebí je. "Platí, že strategické dokumenty by měly být aktualizovány v horizontu tří až pěti let, podle vývoje bezpečnostní situace. Vzhledem k tomu, že bezpečnostní strategie prošla aktualizací naposledy v roce 2015, bylo by vhodné ji znovu revidovat, zejména s ohledem na nestálý vývoj v mezinárodním bezpečnostním prostředí. Očekávám, že k tomu vláda přistoupí," dodává Černochová.

Potřebou novelizace strategických dokumentů se výbor pro obranu zabýval na výjezdním zasedání již loni na podzim. Bezpečnostní rada státu rovněž projednala na počátku února dokument Dlouhodobý výhled pro obranu 2035. Právě ten by měl podle ministerstva obrany nahradit Bílou knihu o obraně z roku 2011. Z daného dokumentu by navíc mělo vycházet i zpracování Koncepce výstavby Armády ČR do roku 2030 plánované na letošní rok.

"Oproti minulosti bude v souladu s přijatými závazky v NATO těžiště v těžké mechanizované brigádě. K tomu je třeba dokončit stávající vyzbrojovací projekty (BVP, děla NATO), ale také náhradu tankové techniky. U vzdušných sil se předpokládá hledání náhrady nadzvukových letounů," komentuje obsah Dlouhodobého výhledu ministerstvo.

Tvorbu strategických bezpečnostních a obranných dokumentů mají na starosti určené vládní resorty. Za přípravu bezpečnostní strategie odpovídá ministerstvo zahraničních věcí, v případě obranné strategie to je ministerstvo obrany. Poslanci přitom mohou navrhovat vlastní doporučení pro úpravu dokumentů. K nim nicméně ministerstva přihlížet nemusí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy