Tajná služba hledá nové lidi na veletrhu práce v Praze, má vlastní stánek

Lenka Havelková
Aktualizováno 10. 3. 2016 20:22
Bezpečnostní informační služba má vlastní stánek na veletrhu pracovních příležitostí Jobs expo. Nenabírá však nové agenty, ale techniky, analytiky nebo administrativní pracovníky.
Stánek BIS na veletrhu práce.
Stánek BIS na veletrhu práce. | Foto: Lenka Havelková

Praha - V Průmyslovém paláci probíhá veletrh pracovních příležitostí Jobs expo. Mezi stánky velkých personálních agentur, které zde jasně převažují, lze najít i jednoho překvapivého vystavovatele: Bezpečnostní informační službu (BIS). Nové agenty ale tajná služba nehledá.

"Představy, se kterými potenciální uchazeči přichází, jsou často odlišné od toho, jaká je realita," říká personalistka bezpečnostní služby. Pozice, které BIS v současnosti nabízí, jsou spíše administrativní, analytické či technické. "Základ naší práce je samozřejmě získávání a sběr informací a jejich vyhodnocování. Potřebujeme ale i pár šikovných řemeslníků, konkrétně jde například o elektrikáře, údržbáře či malíře. Tito lidé najdou uplatnění v běžném provozu," vysvětluje tiskový mluvčí Jan Šubert.

Podle personalistky, která stánek obsluhuje, hlavně záleží na samotných uchazečích, co jsou schopni státní bezpečnostní agentuře nabídnout.

Náročné přijímací řízení

Přestože se tajná služba rozhodla nabízet pozice na veletrhu, dostat práci v BIS není nic snadného. "Z každé stovky přijmeme průměrně šest, maximálně osm lidí," říká Jan Šubert.

Výběrové řízení se skládá z psychologických testů, zdravotní prohlídky a bezpečnostního prověřování. U pohovorů jsou nejdůležitější osobní vlastnosti a schopnosti. "Uchazeč o práci v tajné službě nesmí být impulzivní, agresivní, nenávistný nebo výstřední v chování. Naopak by měl být emocionálně stabilní, trpělivý a schopný podřídit se autoritě a týmu," vysvětluje na veletrhu absolventům personalistka.

Uchazeči o práci v BIS také musí počítat s omezením svobody či soukromí. "V praxi to znamená, že nebudou moct na veřejnosti vyjadřovat své politické postoje. Bezpečnostní služba má také právo přiměřeně nahlížet i do soukromého života svých zaměstnanců," dodává Šubert.

Tajná agentura se účastní veletrhu historicky poprvé. Letos je to hlavně díky navýšenému rozpočtu. "Letošní rozpočet je 1,5 miliardy a my jsme slíbili, že je věnujeme na rozšíření operačních týmů a nákup špičkové zpravodajské techniky," dodává mluvčí.

Stánek na veletrhu je tak jedním ze způsobů, jak do tajné služby přivést nové lidi. Ze státních institucí lze na veletrhu narazit ještě na ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo práce a sociálních věcí či třeba Finanční správu.

 

Právě se děje

Další zprávy