Bezpečnostní rada státu řešila protiteroristická opatření i kybernetickou bezpečnost

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2016 23:54
Bezpečnostní opatření na ruzyňském letišti a v pražském metru dnes řešila Bezpečnostní rada státu. Zabývala se také souborem opatření, která obsahují základní výčet možných způsobů reakce na případnou teroristickou hrozbu. Kromě zprávy o migraci v Česku v loňském roce, která mimo jiné analyzuje trestnou činnost cizinců, probírali členové rady také vybavení na českých hranicích pro případ obnovení kontrol na hraničních přechodech či „bílá místa“ kybernetické bezpečnosti.
Reforma policie, kterou kritizuje zejména vládní hnutí ANO, se neprobírala. Věnovala se jí už během dne vláda.
Reforma policie, kterou kritizuje zejména vládní hnutí ANO, se neprobírala. Věnovala se jí už během dne vláda. | Foto: Reuters

Praha - Opatření k vyhlašování stupňů ohrožení terorismem nebo bezpečnostní opatření na ruzyňském letišti či v pražském metru ve středu večer řešila Bezpečnostní rada státu. Informoval o tom mluvčí vlády Martin Ayrer.

Původně měla rada projednat také reformu policie, kterou kritizuje zejména vládní hnutí ANO. Té se ale věnovala už během dne vláda.

"Vláda je vyšší orgán, to akceptuji," sdělil vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který chtěl původně jednání o reformě na program rady dodatečně zařadit.

Rada se podle vládního mluvčího zabývala souborem opatření, která obsahují základní výčet možných způsobů reakce na případnou teroristickou hrozbu. Věnovala se také bezpečnostním opatřením na Letišti Václava Havla a v pražském metru, která byla přijata po březnových teroristických útocích v Bruselu.

Členové rady kromě zprávy o migraci v Česku v loňském roce, která mimo jiné analyzuje trestnou činnost cizinců, probírali také vybavení na českých hranicích pro případ obnovení kontrol na hraničních přechodech. Materiál spolu s plány policie, armády a celní správy vytváří přehled o vlastnických poměrech objektů i pozemků, uvedl mluvčí.

Rada se podle něj věnovala rovněž akčnímu plánu prevence kriminality do roku 2020. Věnovala se mimo jiné i problematice "bílých míst kybernetické bezpečnosti", která odhalil Národní bezpečnostní úřad. Rada "navrhuje přijmout opatření k dosud neřešeným, respektive nově identifikovaným problémům, která povedou ke zlepšení stavu a k vyšší úrovni kybernetické bezpečnosti České republiky", sdělil Ayrer.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy