Bezpečnostní rada bude mít pracovní skupinu pro hybridní hrozby. Bude v ní zasedat i policie

ČTK ČTK
8. 3. 2017 18:40
Bezpečnostní rada jednala o rozšíření kapacity Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) pro zvýšení kybernetické bezpečnosti a zabývala se materiálem, který se věnuje regulaci provozu dronů a ochraně před jejich zneužitím. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání vlády nevyloučil, že bezpečnostní rada či výbor otevřou i téma údajného sledování ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) agentem Vojenského zpravodajství.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bezpečnostní rada státu (BRS) na zasedání podpořila vznik pracovní skupiny pro hybridní hrozby. V tiskové zprávě o tom informoval tiskový odbor Úřadu vlády. Rada jednala i o rozšíření kapacity Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) pro zvýšení kybernetické bezpečnosti a zabývala se materiálem, který se věnuje regulaci provozu dronů a ochraně před jejich zneužitím.

V pracovní skupině BRS pro hybridní hrozby budou zasedat někteří členové rady společně se zástupci zpravodajských služeb, NBÚ, policie, České národní banky a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Členem bude také vládní zmocněnec pro oblast kybernetické bezpečnosti, informoval Úřad vlády.

Národní bezpečnostní úřad by měl díky novým kapacitám být schopný poskytovat metodickou podporu státní správě a podpořit prevenci v oblasti kybernetické bezpečnosti. Na opatření se před měsícem shodla vláda při projednávání útoku hackerů na ministerstvo zahraničních věcí.

Rada se zabývala i materiálem o regulaci provozu dronů, který se věnuje ochraně před jejich zneužitím a vyhodnocuje, zda by bylo možné bezpilotní letecké prostředky používat pro plnění úkolů policie. Členové rady hovořili o zajištění transfuzí při mimořádných událostech a o aktuální bezpečnostní problematice v NATO, EU a bezpečnostní situaci v ČR.

Na zasedání rady navázalo jednání výboru pro zpravodajskou činnost. Výbor je stálým orgánem BRS a stará se o koordinaci činnosti zpravodajských služeb. Předsedá mu premiér, dalšími členy jsou ministr vnitra, ministr zahraničí, ministr obrany a šéfové Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Vojenského zpravodajství.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání vlády nevyloučil, že bezpečnostní rada či výbor otevřou i téma údajného sledování ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) agentem Vojenského zpravodajství. Agent byl podle médií zadržen při fotografování v okolí domu užívaného ministrem Chovancem. Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun popřel, že by agent jeho rozvědky fotografoval dům užívaný ministrem.

 

Právě se děje

Další zprávy