"Jsou to nepravdy, xenofobní kampaň." Bosna kritizuje Zemanův výrok, že může být základnou teroristů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 29. 8. 2017 14:55
Ministr zahraničí a člen předsednictva Bosny a Hercegoviny se důrazně ohradili vůči slovům českého prezidenta Miloše Zemana. Podle něj hrozí nebezpečí, že v případě teritoriální porážky IS v Iráku a v Sýrii islamisté vytvoří teroristickou evropskou základnu právě v Bosně. Oba bosenští představitelé zdůraznili, že Zeman své tvrzení nemá nijak podložené.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Sarajevo - Člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegović odmítl výrok českého prezidenta Miloše Zemana, že Bosna by kvůli svému národnostnímu složení mohla být základnou Islámského státu (IS) v Evropě. Proti Zemanovým slovům se důrazně ohradil i ministr zahraničí balkánské země Igor Crnadak. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček deníku Aktuálně.cz napsal, že prezident vycházel "z důvěryhodných zdrojů".

Zeman v nedělním pořadu serveru Blesk.cz S prezidentem v Lánech mimo jiné uvedl, že v případě teritoriální porážky IS v Iráku a v Sýrii hrozí nebezpečí, že si islamisté vytvoří teroristickou evropskou základnu. "Já se obávám, že takovou základnou může být Bosna. A to jednak vzhledem k národnostnímu složení v této zemi a jednak vzhledem k tomu, že už dnes v řadě bosenských měst a vesnic vlají vlajky Islámského státu," řekl prezident.

Proti tomuto vyjádření se Izetbegović důrazně ohradil. Zeman "bez jakéhokoli důvodu a podkladu šíří nebezpečné nepravdy o Bosně a Hercegovině a zejména o Bosňácích, muslimech, jež se podobají dřívějším prohlášením chorvatské prezidentky Kolindy Grabarové Kitarovičové a rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze", citovala Izetbegovičovo vyjádření regionální televizní stanice N1, která kryje události v Bosně, Chorvatsku a Srbsku.

Izetbegović, který v tříčlenné bosenské kolektivní hlavě státu zastupuje Bosňáky (dříve Muslimové), podle N1 v této souvislosti prohlásil, že se jedná o "xenofobní, islamofobní kampaň oficiálních činitelů některých středoevropských států". Cílem těchto prohlášení podle něj je "otrávit" evropskou veřejnost lživou představou o Bosně, zejména o jejích občanech muslimské víry a o údajné bezpečnostní hrozbě pro Evropu.

Zemanův výrok odmítl i ministr zahraničí Crnadak. "Myslím si, že podobné hodnocení není opodstatněné. Není třeba spěchat s reakcemi. My nejsme žádnou základnou, kde se může každou chvíli stát něco strašného. U nás je stupeň ohrožení přibližně stejný jako v ostatních evropských zemích," řekl.

Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka vycházel prezident při svém tvrzení z důvěryhodných zdrojů. "Jde prostě a jednoduše o záležitost, kterou nemůže nikdo zpochybnit. Ostatně, na sílící radikalismus islamistů upozorňují bosenské tajné služby," napsal Aktuálně.cz Ovčáček.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy