Zákon pro zahrádkáře vyvolal na vládě rozruch. Podle Sobotky je nutný, lidovci si myslí opak

Kristýna Svrdlinová
27. 7. 2016 16:21
Vláda se na své středeční schůzi zabývala nejen opatřeními v případě ohrožení terorismem či půjčkou 700 milionů korun OKD, ale i zahrádkářským zákonem. Návrh předložily zhruba čtyři desítky poslanců a je pod ním podepsaný i premiér Bohuslav Sobotka. Zákon má mimo jiné zdůraznit, že zahradničení je veřejně prospěšná činnost a je potřeba jej právně vymezit. Podle tvůrců je důležitý, vládě ale přijde nadbytečný. Někteří politici na jeho adresu i vtipkují.
(Ilustrační foto).
(Ilustrační foto). | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha - Vláda ve středu projednávala několik návrhů zákonů, mezi nimi i zahrádkářský zákon. K návrhu, který uzákoňuje zahrádkářskou činnost jako veřejně prospěšnou, se členové vlády postavili neutrálně, měli k ní však několik výtek.

Zákon je podle vlády nadbytečný, protože zahradničení je volnočasová aktivita a není potřeba ji právně upravovat. Ne úplně důležitý se jeví například vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL). "Podle mě je ten zákon nepotřebný. A to jsem sám zahrádkář," uvedl.

Jinak to ale vidí jeden z autorů návrhu Ladislav Velebný (ČSSD). "Čeští zahrádkáři jsou nedílnou součástí naší společnosti. Zahrádkářský zákon jsme připravili, aby mohli zahrádkáři stoprocentně pracovat. Je potřeba je podporovat a pomáhat jim při jejich různorodé činnosti," řekl.

Zákon mimo jiné hovoří o podílu zahrádkářů na dosahování obecného blaha aktivní účastí na tvorbě a ochraně životního prostředí, uplatňování zdravého životního stylu a výchově mládeže k ochraně přírody. Vláda ale uvádí, že zahrádkaření není a nemůže být ochranou přírody proto, že intenzivně využívaná plocha zahrádky není přírodou.

Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou předlohu k projednání poslanci, zatím však není jasné, kdy bude na programu. Po přijetí zákona volají zahrádkáři už dlouhá léta. Na sociálních sítích ale zákon sklidil výsměch. "Vláda dnes projedná zahrádkářský zákon. Konečně, bez zákona Vám ani petržel nevyroste, každý si hnojí, jak chce. Doteď horor na zahrádkách," komentoval zákon šéf středočeské ODS Jan Skopeček na Twitteru.

 

Právě se děje

Další zprávy