Nemají zbraň ani pravomoci. Chybějící strážníky nahrazují asistenti, města si je chválí

Radek Dragoun Radek Dragoun
13. 8. 2017 19:22
Chybí jim jakékoliv pravomoci, přesto si je města ve velkém chválí. Asistenti prevence kriminality už v několika desítkách obcí pomáhají nejen městské, ale i státní policii s dohledem na bezpečnost ve městech. Přestože nemohou nikoho pokutovat, svými preventivními kroky přispívají ke snižování kriminality. V některých městech pomáhají řešit nedostatek strážníků či úplnou absenci městské policie.
Foto: ČTK

Mladá Boleslav - Dvojice mužů se prochází okolo mladoboleslavského obchodního centra, které leží v bezprostřední blízkosti autobusového nádraží. Díky své uniformě mohou připomínat strážníky městské policie. Nemají však zbraň ani žádné pravomoci.

Takzvaní asistenti prevence kriminality i přesto úspěšně pomáhají se zvyšováním bezpečnosti a podílí se na snižování trestných činů. A nejen ti mladoboleslavští. Asistenty si chválí i v dalších městech.

Občany upozorňují například na méně závažná porušení zákona. Pokud tak někdo odhodí odpadek mimo koš, upozorní ho, že se dopouští přestupku. Zároveň ho vyzvou, ať po sobě uklidí. Pokud lidé neposlechnou, asistenti přivolají hlídku městské policie, která má pak možnost takové chování pokutovat. Často se to však obejde bez strážníků.

"Mnoho lidí si v tomto směru dá říct. To se týká třeba osob bez domova, které kolem sebe dělají nějakým způsobem nepořádek. Myslím si, že je respektují čím dál tím víc," říká zástupce ředitele mladoboleslavských strážníků Ondřej Kubala.

Preventisté navíc v Mladé Boleslavi částečně pomáhají s nenaplněnými početními stavy strážníků. "Početně doplňují naše síly. Strážníků nemáme tolik, kolik bychom potřebovali," přiznává Kubala. Dlouhodobý nedostatek strážníků přičítá i faktu, že místní automobilka nabízí lidem lepší platové podmínky, kterým městská policie může jen stěží konkurovat.

Za deset preventistů město měsíčně zaplatí 200 tisíc korun, přičemž 16 tisíc hradí úřad práce. Primátor Raduan Nwelati vynaložených peněz ale nelituje. "Zapojení asistentů prevence kriminality velice vítám a hodnotím skutečně kladně. Ukazuje se, že je to další dobrý způsob, jak docílit v ulicích Mladé Boleslavi většího pořádku a bezpečí pro obyvatele města. Nejen díky tomu se nám daří snižovat kriminalitu ve městě. Prostředky investované do většího bezpečí obyvatel města jsou vždy vynaložené dobře," řekl primátor.

Asistenty financuje ministerstvo vnitra i úřad práce

Mladá Boleslav financuje asistenty převážně ze svého rozpočtu. Nicméně s penězi na preventisty pomáhá pomocí dotací i ministerstvo vnitra. Letos takto podpořilo 36 obcí celkovou částkou přesahující 20 milionů korun.

Dotaci lze získat také na úřadu práce, který v loňském roce vyplatil přibližně 70 milionů korun. Ten však cílí na dlouhodobě nezaměstnané. "Uchazeči o zaměstnání, kteří mají problémy s pracovním uplatněním, dostávají šanci zdokonalit si pracovní návyky, získat nové pracovní zkušenosti a dovednosti. Cílem tedy je umožnit nezaměstnaným, aby si oživili pracovní návyky a snáze pak našli zaměstnání na otevřeném trhu práce," říká mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Takové dotace pobírají třeba v Hradci Králové, kde asistenti dohlíží například na bezpečnost před základními školami. Vedle nich v uniformách asistentů pracuje také několik Romů, kteří mohou ve městě lépe komunikovat s příslušníky stejné etnické menšiny, a snižovat tak případné napětí. "Dokážou komunikovat tak, aby to Romové pochopili. Předcházejí tak nějakému protiprávnímu jednání, které by se muselo sankcionovat," vysvětluje jejich přínos mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová.

Hned z několika měst, která mají s asistenty zkušenosti, zní na jejich adresu slova chvály. To inspiruje další města. Pětitisícové Vrbno pod Pradědem na Bruntálsku nemá vůbec zřízenou městskou policii, přestože by její služby uvítalo. "Naše město si městskou policii nemůže dovolit financovat," vysvětluje starostka Květa Kubíčková.

Vedení města se tak rozhodlo zvolit kompromisní řešení. Podařilo se mu získat dotaci od ministerstva vnitra a od července nově na pořádek ve městě dohlíží i asistenti prevence kriminality, kteří spolupracují s místním oddělením policie. "Máme lokality, o kterých nám maminky říkají, že se tam bojí chodit, ačkoliv se tam nic neděje. Určitou pomocí bude už to, že tam lidé uvidí preventisty procházet," myslí si starostka.

 

Právě se děje

Další zprávy