Bez auta to nejde. Někdy končíme tak pozdě, že ani metro nejede, hájí parkoviště v centru poslanec

Radek Bartoníček Radek Bartoníček, Lenka Havelková
16. 2. 2016 19:15
Poslanec ČSSD Roman Váňa je přesvědčený, že plánovaná likvidace parkoviště v dolní části Malostranského náměstí v Praze ve skutečnosti ublíží nejen poslancům, kteří tam parkují, ale celkově všem, kteří se tady pohybují. Na parkovišti mají poslanci rezervovaných třicet míst. "Přijde mi smysluplnější, hezčí, živější, když tam jsou auta," tvrdí. S podstatným úbytkem aut počítá ideový návrh přeměny Malostranského náměstí, který jako nejlepší vybral pražský magistrát.
Pohled z půdy Malostranské besedy na Malostranské náměstí
Pohled z půdy Malostranské besedy na Malostranské náměstí | Foto: ČTK

Poslanecká sněmovna má už podzemní garáže, kde můžou poslanci parkovat. Nestačila by vám tato místa?

Parlamentní podzemní garáže jsou primárně určené pro služební vozy, takže tyto garáže neřeší problém parkování poslanců. Parkoviště na Malostranském náměstí potřebujeme, hlavně když probíhají schůze Poslanecké sněmovny. Mimo tyto schůze slouží toto parkoviště zase pro návštěvníky Prahy. Takže já si nedovedu úplně představit, jak parkování v těchto místech vyřešit, pokud by zmizelo parkování na Malostranském náměstí.

Slyšel jsem, že tam máte jako poslanci k dispozici třicet míst.

Tak tak. Je tam prostě nějaká kvóta pro poslance, kterou hlídači parkoviště drží. Ne vždy je tam ale místo, provoz je tak těžko odhadnutelný, že občas tam už místo pro nás není. Většinou to ale nějak vyjde.

Musí mít ale poslanci zablokovaná místa v samém historickém centru Prahy? Nemohli byste parkovat jinde a jezdit například městskou hromadnou dopravou?

No, mohli nemohli. Mohli bychom koneckonců chodit pěšky, kdyby byl například Parlament zpátky v Kroměříži. Jak jsem si ale všiml, občas končíme ve Sněmovně tak pozdě, že už ani metro nejede. A kde bychom měli jinde parkovat? Někde na odstavném parkovišti? Vždyť ani ta park and ride parkoviště nejsou. 

Poslanec ČSSD Roman Váňa
Poslanec ČSSD Roman Váňa | Foto: ČSSD

Dost lidí ale pracuje v centru a využívá městskou hromadnou dopravu.

Jenže součástí práce poslance není jen sedět v Parlamentu. Máme celou republiku, někteří jsme z daleka, někteří z blízka. Nikdy nevíme, kdy skončíme, nemáme ani jízdenky na vlak. Auto je jediným řešením. Ano, můžeme poslance různým způsobem omezovat, ale pak jim prostě budeme komplikovat práci.

Vy jste členem stálé komise pro práci Kanceláře sněmovny. Nebavili jste se o tom, jak byste řešili parkování, kdyby na přání občanů Prahy 1 vznikla z Malostranského náměstí spíše klidová zóna?

Pokud vím, tak se to nikde nepřetřásalo ani neprobíralo. Já například  jezdím služebním vozem, takže spíš parkuji v garážích. Ale myslím si, že to má celé ještě jinou rovinu.

Vítězný ideový návrh Malostranského náměstí
Vítězný ideový návrh Malostranského náměstí | Foto: Ing.arch. Martin Hájek, Ing.arch. Václav Hájek, Ing.arch. Petr Horský

Jakou?

Když jsem viděl ty návrhy, jak by to parkoviště mělo nově vypadat, tak mi tedy to parkoviště přišlo hezčí.

Buďte rádi, že máte Sněmovnu

Hezčí? Jako že Malostranské náměstí s parkovištěm je hezčí než bez aut? S tímto názorem asi u Pražanů hodně narazíte. Vážně si to myslíte?

Přijde mi smysluplnější, hezčí, živější. Ale jak říkám, viděl jsem jenom nějaké návrhy. To náměstí je podle nich prázdné, vydlážděné... Možná, nedej bože vybetonované, ošklivé, nelidské náměstí. Prostě s auty to žije, lidé tam přijíždí a mají auta kde nechat. Já si nemyslím, že všechno zlo pochází od automobilů. Já s určitou podezíravostí sleduji přípravy pěších zón v Praze a jiných městech, což je podobná pitomost.

Občané z centra by si ale přáli, aby byl tady od aut podstatně větší klid, navíc je to významné historické náměstí. 

Myslím, že celé je to také o tom, jak Praha vnímá Poslaneckou sněmovnu. Jestli ji vnímá jako rušivý živel, nebo naopak, že by Praha mohla být ráda, že taková instituce na území města je.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy