Beton denně zabije 15 hektarů půdy, zní vzkaz poslancům

Pavel Baroch
9. 3. 2010 15:00
Za 6 let se vybetonovala krajina o rozloze 36 tisíc fotbalových hřišť
Typická "krajina" v okolí Prahy
Typická "krajina" v okolí Prahy | Foto: Středočeský krajský úřad

Praha - Ministerstvo životního prostředí chce zastavit, nebo aspoň výrazně zpomalit neuvěřitelně rychlé tempo zabetonovávání české krajiny - každý den zmizí na 15 hektarů zemědělské půdy, plocha více než tří Václavských náměstí.

Připravilo novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která výrazně zvyšuje poplatky za zábor polí a dalších zemědělských ploch, takže stavby na "zelené louce" by se tolik nevyplácely.

Osud předlohy teď mají v rukou poslanci. Pokud ji neschválí v prvním čtení na současné schůzi, která začala v úterý, už prakticky není naděje, že by novela stihli projednat do voleb.

"Poslance vyzvu, aby o novele hlasovali ještě tento týden. Česká krajina si politické obstrukce, které sněmovnu paralyzují, nezaslouží. Poslanci mohou trend, který denně ukrojí ze zemědělské půdy 15 hektarů, zpomalit. Je to na nich," říká ministr životního prostředí Jan Dusík, který při zahájení sněmovního zasedání předá všem poslancům leták s fotografiemi a nejdůležitějšími informacemi o novele.

Desetinásobné zdražení zemědělské půdy

Dusík upozornil, že současné poplatky za zábor půdy byly stanoveny před dvaceti lety a neodpovídají realitě. Investorům se proto vyplatí stavět ve volné krajině, místo aby se více zaměřovaly například na staré opuštěné průmyslové areály.

Novela zákona počítá s tím, že se odvody za zábor nejkvalitnější půdy zvýšily zhruba desetinásobně, u méně kvalitních půd až třikrát. V současnosti je nejvyšší základní cena 124 tisíc korun za hektar, po změně by to mohl být u nejkvalitnějších půd více než milion.

Foto: Středočeský krajský úřad

Podle ministra Dusíka by se nové sazby netýkaly domů pro bydlení, pokud by se stavěly na parcelách vymezených územním plánem obcí. Tyto stavby jsou už dnes od plateb osvobozeny a novela by na tom nic nezměnila.

Cílem předlohy, která ve sněmovně leží už několik měsíců, je rovněž zjednodušit vyjímání pozemků z půdního fondu na nezastavěných místech uvnitř obcí.

"To by mělo obcím usnadnit povolování nových domů tam, kde nebudou zasahovat do volné krajiny," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Více betonu zvyšuje hrozbu povodní

Náměstek ministra životního prostředí František Pelc upozornil, že čím více betonu v přírodě, tím se zvyšuje síla velké vody.

"Vybetonovaná krajina hůř odolává přívalovým dešťům a zvyšuje riziko povodní. Voda se nemá kam vsakovat a odtéká z krajiny mnohem rychleji," řekl Pelc. Připomněl, že jenom v letech 2000 až 2006 byla v Česku urbanizovaná plocha o rozloze, která odpovídá 32 tisícům fotbalových hřišť.

Předpokládaná povolená rychlost nad údolím Berounky bude 100km/h.
Předpokládaná povolená rychlost nad údolím Berounky bude 100km/h. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Od roku 1927 ubylo z České republiky celkem 851 tisíc hektarů zemědělské půdy, tedy více než pětina," konstatoval náměstek Pelc. Zastavěná plocha české krajiny odpovídá velikosti celého Lucemburska.

Mizí nejkvalitnější půda

Největší zájem je o půdu v okolí Prahy a dalších velkých měst, a také podél dálnic a rychlostních silnic.

"Jde z velké části o kvalitní půdy, velký tlak je na zábor rovinatých území s úrodnou půdou, často v I. a II. třídě ochrany," konstatovalo ministerstvo životního prostředí.

Nejvíce zabrané půdy slouží podle ministerských údajů pro těžbu nerostů (25,5 procent), pro průmyslovou výstavbu (23,7 procent), pro nové byty (15 procent) a pro dopravu a sítě (11,8 procent).

 

Právě se děje

před 44 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 51 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy