Betlémská kaple si připomněla smrt Jana Husa. Je čas se sjednotit, vyzval lidi biskup

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2019 18:24
Účastníci bohoslužby v pražské Betlémské kapli si dnes připomněli 604. výročí upálení českého církevního reformátora Jana Husa. Plzeňský biskup Církve československé husitské Filip Štojdl v kázání varoval před rozdělováním společnosti a vyzval k usmíření a ke vzájemné laskavosti.
Na bohoslužbě v Betlémské kapli k výročí smrti Jana Husa mluvil i plzeňský biskup Církve československé husitské Filip Štojdl a varoval před rozdělováním společnosti.
Na bohoslužbě v Betlémské kapli k výročí smrti Jana Husa mluvil i plzeňský biskup Církve československé husitské Filip Štojdl a varoval před rozdělováním společnosti. | Foto: ČTK

"Rozdělený dům neobstojí," připomněl Štojdl slova evangelia a českou legendu o Svatoplukových prutech. Podle něj je ve společnosti až příliš pokřikování a rozdělování se. "Nastal čas sjednocovat a je třeba s tím začít u sebe," řekl Štojdl a vyzval, aby k sobě lidé byli laskavější a více se na sebe usmívali.

Při bohoslužbě v Betlémské kapli zaznělo také několik apelů na to, aby lidé byli odvážní po vzoru Jana Husa, který se nebál riskovat, přestože nevěděl, jak jeho úsilí dopadne.

Patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta zdůraznil, že bohoslužby připomínající Husovu smrt, se konají v Betlémské kapli pravidelně od roku 1968. Za tu dobu se obřad neuskutečnil pouze v roce 1990, kdy kaple procházela rekonstrukcí. Butta rovněž vyzdvihl, že se vzpomínkových mší účastní i zástupci veřejného života. Letos se mezi ně zařadili například představitelé Univerzity Karlovy nebo Českého vysokého učení technického.

Letos na druhou stranu mezi účastníky bohoslužby chyběli vrcholní politici. Do Betlémské kaple nedorazili prezident MIloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) ani předsedové parlamentních komor Jaroslav Kubera (ODS) a Radek Vondráček (ANO). Na rozdíl od loňska nepřišel ani vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Loni se vedle Hamáčka mše účastnil i tehdejší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Výročí Husovy smrti si však nepřipomíná pouze Praha. Již tradičně se dnes koná celodenní akce v Husinci na Prachaticku, kde se reformátor kolem roku 1370 narodil. Husovské výročí bylo ve čtvrtek a v pátek také jádrem programu na hradě Krakovec, odkud se Hus v říjnu 1414 vydal na koncil do Kostnice.

Jan Hus byl katolický kněz, který však proslul kritikou své vlastní církve za to, že se odvrátila od svých původních ideálů. Odmítal její institucionalizaci a vymezoval se vůči kněžím žijícím v hříchu či kupčení s odpustky. Vedení církve Husa ovšem za jeho názory označilo za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července roku 1415 jej nechalo upálit.

Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci a dnešní historikové Husa považují za příklad zásadovosti, statečnosti, svobody svědomí a ochoty držet se pravdy. V mnoha směrech kazatel předběhl zásady budoucích protestantských reformací.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy