Besserův přítel byl pravomocně odsouzen už dvakrát

Jan Němec Sabina Slonková, Jan Němec
6. 12. 2011 6:00
Nové informace o ministrově utajeném společníkovi boří část politikovy obhajoby
Foto: Petr Vyoral

Praha - Podnikatel Pavel Hrách, s nímž měl ministr kultury Jiří Besser z TOP 09 utajeně společnou firmu Comoros Group v USA s milionovou investicí do bytu na Floridě, byl odsouzen nejen za uplácení ve státní správě, ale už předtím měl za sebou jinou majetkovou trestnou činnost.

V roce 2008 - rok před nákupem bytu v USA - soud Hrácha pravomocně potrestal za to, že okradl firmu, pro kterou předtím pracoval. Samotný delikt se stal v roce 2003.

"Byl odsouzen k peněžitému trestu ve výměře 100 000 korun," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Co řekl soudce o kauze ČKA

  • Pavel Hrách byl reprezentantem subjektu, který měl zájem o pohledávku za společností Cetus nominálně v řádu miliard korun z portfolia ČKA
  • Disponoval finančními zdroji v řádu minimálně několika milionů korun na "provize" a zároveň i na úplatek pro činitelku ČKA Radku Kafkovou (byla v případu odsouzena - pozn. red.)
  • Případ je závažný tím, že korupční výzva směřovala do nejvyšších pater v hierarchickém uspořádání ČKA, tedy organizace zřízené za účelem hospodaření s majetkem státu
  • Úkolem obžalovaného Hrácha bylo koordinovat, spojovat a vyjednávat obchod s pohledávkou za Cetusem, připravovaný a realizovaný pod uplácenou protekcí významné manažerky ČKA
  • Lze mít ve světle obsahu důkazů k věci zcela opodstatněně za to, že o vlastní provize v řádu minimálně statisíců korun za své zásluhy na úspěšné realizaci obchodu s pohledávkami inkriminovaným způsobem obžalovaný Hrách nepřišel

Verdikt bortí obhajobu

Nové informace o Hráchově minulosti krom jiného nabourávají jeden z pilířů ministrovy obhajoby, jimiž utajované společné podnikání vysvětloval.

Ministr společnou účast ve firmě Comoros Group totiž obhajoval tím, že svému dlouholetému příteli, v té době nově obžalovanému z korupce, věřil.  Že by Besser nevěděl o dosud neznámém deliktu, jehož se Hrách dopustil pět let předtím, se vzhledem k proklamovanému blízkému vztahu zdá krajně nepravděpodobné.

Kvůli prvnímu trestu za okradení firmy přitom letos v listopadu odvolací soud přitvrdil Hráchovi rozsudek za úplatky při obchodování s pohledávkami ze státní konsolidační agentury. 

"V neprospěch obžalovaného Ing. Hrácha z hlediska jeho profilu či osoby bylo nutno připočíst fakt, že v minulosti se dopustil v rámci své obchodní činnosti podvodného jednání, za něž byl odsouzen k peněžitému trestu," konstatoval soudce, jehož odpovědi tlumočila mluvčí Lhotáková.

Jiří Besser nové zjištění ohledně Hráchovy minulosti zatím nekomentoval. Osobně mu nebylo možné dotaz položit, na tiskovém brífinku nepovolil novinářům otázky a následně odletěl na služební cestu do Vatikánu.

Soud: O svou provizi nepřišel

Pátrání Aktuálně.cz po Hráchově podnikatelské minulosti také ukazuje, že Hrách mohl mít v době nákupu inkriminovaného bytu na Floridě k dispozici peníze získané za korupční manipulace s pohledávkami.

Dům na Floridě, v němž jeden z luxusních bytů vlastní firma ministra kultury Bessera
Dům na Floridě, v němž jeden z luxusních bytů vlastní firma ministra kultury Bessera | Foto: www.floridarealestateinmls.com

Aktuálně.cz se totiž zeptalo soudce z Hráchova korupčního případu, zda odsouzený může disponovat penězi získanými právě díky úplatkům.

"Naprosto nelze vyloučit, že Ing. Hrách svou "provizi" za podíl za působení do nitra České konsolidační agentury (...) získal  a podržel si. Naopak je to docela pravděpodobné," tlumočila odpověď mluvčí soudu Martina Lhotáková. 

"Lze mít ve světle obsahu důkazů k věci zcela opodstatněně za to, že o vlastní provize v řádu minimálně statisíců korun za své zásluhy na úspěšné realizaci obchodu s pohledávkami inkriminovaným způsobem  obžalovaný Hrách nepřišel," zní pak doslova odpověď předsedy senátu, který Hrácha a spol. za korupci v ČKA potrestal. 

Prodal jsem Dům módy

Sám Pavel Hrách nicméně veřejně odmítl, že by na nákup bytu, s nímž mu ministr pomáhal svou účastí a podpisem na hypotéce,  použil peníze z trestné činnosti. Tvrdí, že šlo o miliony, které získal prodejem svých firem, mj. pražským Domem módy.

Doklady k tomu ale neukázal, nepředložil je ani ministr.

"Je to z prodeje dvou firem nebo v podstatě hlavně jedné, která měla maloobchod s textilem. Tak jsem prodal ten obchod. Bylo to tady v České republice, za české peníze. Je to v řádech, já nevím, patnácti dvaceti milionů," sdělil serveru Týden.cz.

Byt v golfovém resortu na Floridě byl původně pořízen na hypotéku, letos byla plná kupní cena v přepočtu 4,4 milionu korun uhrazena. Hrách v citovaném rozhovoru tvrdí, že hypotéku si musel vzít proto, že neměl volné peníze. Hypotéku pak podle svých slov splácel penězi z prodeje firmy. 

 

Právě se děje

Další zprávy