Berní úřad začal pátrat po milionech pro umírající děti

Sabina Slonková
9. 5. 2011 6:29
Ministerská kontrola potvrdila pochybnosti o využití státních peněz na dětský hospic
Tady měl stát dětský hospic...
Tady měl stát dětský hospic... | Foto: Sabina Slonková

Praha - Osud třiceti miliónů korun, které před lety poslalo ministerstvo zdravotnictví vedené Tomášem Julínkem na stavbu dětského hospice do středočeských Vraňan, je čím dál pochybnější.

Kontrola ministerstva, v jehož čele nyní stojíLeoš Heger, potvrdila podezření, které vznesl před časem deník Aktuálně.cz, když o dotaci napsal:

"Kontrola byla ukončena s podezřením na neoprávněné použití části finančních prostředků z dotace. Proto jsme podali podnět finančnímu úřadu," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Ve Vraňanech navzdory třicetimiliónové státní subvenci stojí už druhým rokem místo fungujícího hospice jen hrubá stavba.

U kolika peněz z celkových třiceti dotačních milionů objevili ministerští kontroloři nesrovnalosti, ministerstvo zdravotnictví nezveřejnilo. "To už musí vyřešit finanční úřad, ten na to má dostatečné nástroje," říká k tomu mluvčí Sršeň.

Peníze poslal Julínek

O dotacích pro podezřelý projekt dětského hospice ve Vraňanech rozhodl tým tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka v květnu 2008. A to i přes to, že úředníci ministerstva měli o projektu od počátku pochybnosti a původně jej vůbec nechtěli finančně podporovat.

Oč v příběhu jde?

  • stát poslal 30 milionů pro dětský hospic ve středočeských Vraňanech
  • mělo jít o zařízení pro nevyléčitelně nemocné děti, kterým zbývá zhruba půl roku života
  • stavba podle webových stránek začala v roce 2007, dodnes nestojí
  • úředníci ministerstva zdravotnictví původně projektu odmítli peníze poslat
  • nebyla jistota, že sdružení sežene i další peníze
  • projekt dětského hospice zpochybnili i odborníci, česká společnost jej nevyužije
  • na peníze čekaly jiné rozestavěné hospice
  • Julínkův tým nakonec dotaci odklepl, návrh předložil jiný odbor
  • původní garant Zuzana Paroubková dává od projektu ruce pryč
  • sdružení, které miliony dostalo, o využití dotace odmítá mluvit

Třicet dotačních milionů bylo navíc posláno do Vraňan na úkor jiných zájemců, jimž úředníci původně peníze napevno přislíbili, což vážně ohrozilo dostavbu hospiců v Čerčanech a v Chrudimi.

Za nevydařeným projektem stojí občanské sdružení Hospic V dobré víře, které dosud nemělo s obdobnými zařízeními pro nevyléčitelně nemocné děti zkušenost. Je složeno výlučně z rodinných příslušníků bývalého vojáka z povolání a dnešního šéfa Správy účelových zařízení ČVUT Zdeňka Zmrzlíka.

Za sdružení vystupují Zmrzlíkova dcera Lenka a manželka Jana. On sám stál původně v čele sdružení.

Firma vydělala na ČVUT i hospici

Rodina Zmrzlíkových o projektu odmítá cokoli veřejně říkat, s novináři členové rodiny nekomunikují. V minulých dnech opětovně nezvedali telefony, email zaslaný na adresu hospice nechali bez odpovědi. Odpovědi nedorazily ani od Zdeňka Zmrzlíka, jehož asistentka minulý čtvrtek požádala redakci o otázky elektronickou poštou.

Právě Zmrzlík přitom dluží ještě jedno vysvětlení k mlze nad celým projektem.

Podle zjištění Aktuálně.cz jde o těsné propojení mezi rodinným sdružením pro hospic a stavební společností Habak, která ve Vraňanech budovu rozestavěla.

Stejná firma totiž v minulých letech získávala zakázky od Správy účelových zařízení ČVUT, kterou řídí Zdeněk Zmrzlík.

A navíc: sdružení rodiny Zmrzlíkových donedávna sídlilo v rekonstruovaném sídle jednoho ze spolumajitelů společnosti Habak v Horních Počaplech.

Společnost Habak má práci pro Správu účelových zařízení ČVUT uvedenou na svých internetových stránkách ve svých referencích. Tak například v roce 2009 za šest milionů opravovala rekonstrukci střech Strahovských kolejí.

Z webové Centrální adresy nadto vyplývá, že v roce 2006 získala přes dva miliony za zednické a stavební opravy na kolejích.

Kolik vlastně měli peněz?

Vazbami mezi firmou Habak a sdružením Hospic v dobré víře se nyní začal zabývat finanční úřad. Jeho kontrola musí vyřešit ještě jednu záhadu: kolik peněz vlastně sdružení nashromáždilo. Jeho zástupci totiž ve veřejně dostupných databázích tento údaj nikde neuvádí a mluvit o něm také odmítají.

Na webových stránkách hospice pouze píší, že stavba ve Vaňanech byla postavena výhradně "ze soukromých zdrojů".

"Minimální finanční prostředky, které jsme použili, byly výhradně z našich zdrojů, avšak je jich tak žalostně málo, že na větší stavební úpravy a další etapy výstavby nám tyto nestačí," píší zástupkyně sdružení.

O státní dotaci ani slovo.

Sdružení přitom mělo prokazatelně peníze i od sponzorů. To potvrdila například Zuzana Paroubková, bývalá manželka expremiéra, která jeden čas byla garantem celého projektu. Právě i její sdružení na vraňanský hospic přispělo, částku ale nezveřejnila.

Nakonec i Paroubková, která se roky věnovala pomoci potřebným, dala od sdružení ruce pryč. "Už tak tři roky s nimi nejsme v kontaktu. Vadilo nám, že se nic neděje, ještě jsou drzí a chtěli by další peníze. Ale neměli snahu, abychom jim pomohli jinak než finančně," řekla Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy