Berní úřad začal pátrat po milionech pro umírající děti

Sabina Slonková
9. 5. 2011 6:29
Ministerská kontrola potvrdila pochybnosti o využití státních peněz na dětský hospic
Tady měl stát dětský hospic...
Tady měl stát dětský hospic... | Foto: Sabina Slonková

Praha - Osud třiceti miliónů korun, které před lety poslalo ministerstvo zdravotnictví vedené Tomášem Julínkem na stavbu dětského hospice do středočeských Vraňan, je čím dál pochybnější.

Kontrola ministerstva, v jehož čele nyní stojíLeoš Heger, potvrdila podezření, které vznesl před časem deník Aktuálně.cz, když o dotaci napsal:

"Kontrola byla ukončena s podezřením na neoprávněné použití části finančních prostředků z dotace. Proto jsme podali podnět finančnímu úřadu," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Ve Vraňanech navzdory třicetimiliónové státní subvenci stojí už druhým rokem místo fungujícího hospice jen hrubá stavba.

U kolika peněz z celkových třiceti dotačních milionů objevili ministerští kontroloři nesrovnalosti, ministerstvo zdravotnictví nezveřejnilo. "To už musí vyřešit finanční úřad, ten na to má dostatečné nástroje," říká k tomu mluvčí Sršeň.

Peníze poslal Julínek

O dotacích pro podezřelý projekt dětského hospice ve Vraňanech rozhodl tým tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka v květnu 2008. A to i přes to, že úředníci ministerstva měli o projektu od počátku pochybnosti a původně jej vůbec nechtěli finančně podporovat.

Oč v příběhu jde?

  • stát poslal 30 milionů pro dětský hospic ve středočeských Vraňanech
  • mělo jít o zařízení pro nevyléčitelně nemocné děti, kterým zbývá zhruba půl roku života
  • stavba podle webových stránek začala v roce 2007, dodnes nestojí
  • úředníci ministerstva zdravotnictví původně projektu odmítli peníze poslat
  • nebyla jistota, že sdružení sežene i další peníze
  • projekt dětského hospice zpochybnili i odborníci, česká společnost jej nevyužije
  • na peníze čekaly jiné rozestavěné hospice
  • Julínkův tým nakonec dotaci odklepl, návrh předložil jiný odbor
  • původní garant Zuzana Paroubková dává od projektu ruce pryč
  • sdružení, které miliony dostalo, o využití dotace odmítá mluvit

Třicet dotačních milionů bylo navíc posláno do Vraňan na úkor jiných zájemců, jimž úředníci původně peníze napevno přislíbili, což vážně ohrozilo dostavbu hospiců v Čerčanech a v Chrudimi.

Za nevydařeným projektem stojí občanské sdružení Hospic V dobré víře, které dosud nemělo s obdobnými zařízeními pro nevyléčitelně nemocné děti zkušenost. Je složeno výlučně z rodinných příslušníků bývalého vojáka z povolání a dnešního šéfa Správy účelových zařízení ČVUT Zdeňka Zmrzlíka.

Za sdružení vystupují Zmrzlíkova dcera Lenka a manželka Jana. On sám stál původně v čele sdružení.

Firma vydělala na ČVUT i hospici

Rodina Zmrzlíkových o projektu odmítá cokoli veřejně říkat, s novináři členové rodiny nekomunikují. V minulých dnech opětovně nezvedali telefony, email zaslaný na adresu hospice nechali bez odpovědi. Odpovědi nedorazily ani od Zdeňka Zmrzlíka, jehož asistentka minulý čtvrtek požádala redakci o otázky elektronickou poštou.

Právě Zmrzlík přitom dluží ještě jedno vysvětlení k mlze nad celým projektem.

Podle zjištění Aktuálně.cz jde o těsné propojení mezi rodinným sdružením pro hospic a stavební společností Habak, která ve Vraňanech budovu rozestavěla.

Stejná firma totiž v minulých letech získávala zakázky od Správy účelových zařízení ČVUT, kterou řídí Zdeněk Zmrzlík.

A navíc: sdružení rodiny Zmrzlíkových donedávna sídlilo v rekonstruovaném sídle jednoho ze spolumajitelů společnosti Habak v Horních Počaplech.

Společnost Habak má práci pro Správu účelových zařízení ČVUT uvedenou na svých internetových stránkách ve svých referencích. Tak například v roce 2009 za šest milionů opravovala rekonstrukci střech Strahovských kolejí.

Z webové Centrální adresy nadto vyplývá, že v roce 2006 získala přes dva miliony za zednické a stavební opravy na kolejích.

Kolik vlastně měli peněz?

Vazbami mezi firmou Habak a sdružením Hospic v dobré víře se nyní začal zabývat finanční úřad. Jeho kontrola musí vyřešit ještě jednu záhadu: kolik peněz vlastně sdružení nashromáždilo. Jeho zástupci totiž ve veřejně dostupných databázích tento údaj nikde neuvádí a mluvit o něm také odmítají.

Na webových stránkách hospice pouze píší, že stavba ve Vaňanech byla postavena výhradně "ze soukromých zdrojů".

"Minimální finanční prostředky, které jsme použili, byly výhradně z našich zdrojů, avšak je jich tak žalostně málo, že na větší stavební úpravy a další etapy výstavby nám tyto nestačí," píší zástupkyně sdružení.

O státní dotaci ani slovo.

Sdružení přitom mělo prokazatelně peníze i od sponzorů. To potvrdila například Zuzana Paroubková, bývalá manželka expremiéra, která jeden čas byla garantem celého projektu. Právě i její sdružení na vraňanský hospic přispělo, částku ale nezveřejnila.

Nakonec i Paroubková, která se roky věnovala pomoci potřebným, dala od sdružení ruce pryč. "Už tak tři roky s nimi nejsme v kontaktu. Vadilo nám, že se nic neděje, ještě jsou drzí a chtěli by další peníze. Ale neměli snahu, abychom jim pomohli jinak než finančně," řekla Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 12 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy