Bernard vrátil medaili od Svazu bojovníků za svobodu. Vadí mu ocenění Ondráčka

bn bn
Aktualizováno 6. 11. 2018 15:17
Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) vrátil pamětní medaili od Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou obdržel v polovině září. Svůj krok zdůvodnil tím, že ocenění dostal i poslanec Zdeněk Ondráček.
Josef Bernard
Josef Bernard | Foto: Jakub Plíhal

"Vážený pane plukovníku, dne 19. září 2018 jsem z Vašich rukou převzal pamětní medaili od Českého svazu bojovníků za svobodu. Toto ocenění Vám nyní vracím. Nemohu se totiž ztotožnit s udělením obdobné pamětní medaile panu Zdeňku Ondráčkovi," píše Bernard v dopise adresovaném předsedovi svazu Jaroslavu Vodičkovi.

Bernard své rozhodnutí zdůvodňuje i tím, že chce poukázat na zlo, které přináší totalitní režim. "Nechci vyvolávat vášně a rozepře, na druhou stranu jsem ale přesvědčen, že všichni společně bychom měli apelovat zejména na mladou generaci, aby nezapomínala na naše národní hrdiny a aby si uvědomovala, jaké zlo přináší totalita jakéhokoliv druhu," napsal Bernard a dodal: "Vaše ocenění pana Ondráčka je v přímém protikladu k tomuto snažení."

Svaz Bernardovo rozhodnutí nijak řešit nebude. "Je to soukromá věc pana hejtmana, on si se svým oceněním může dělat, co chce," řekl Aktuálně.cz tiskový mluvčí Vladislav Kučik s tím, že si myslí, že se Bernard na záležitosti s vrácením medaile snaží sbírat politické  body. 

Kučik také zdůraznil, že medaile, kterou Bernard i Ondráček obdrželi, je jen pamětní. "Svaz bojovníků uděluje svoje vysoké řády, které mají úplně jinou hodnotu," upřesnil. 

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) zasahoval jako příslušník Veřejné bezpečnosti v lednu 1989 proti demonstrantům na akci takzvaného Palachova týdne.

Bernard není první, kdo ocenění svazu vrátil. Koncem října to stejné udělal starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09). Vondrovi vadí nejen ocenění Ondráčka, ale i předseda svazu Vodička. "Ve svazu jsou fajn lidi, veteráni, zapálení pro věc, historici, odborníci. Ale tenhle svaz vede jakýsi pan Vodička, který se rozhodl dát medaili soudruhovi Ondráčkovi. Komunistickému policistovi, který v listopadu 1989 mlátil lidi na Národní třídě. Těch demonstrací jsem se jako student taky účastnil a za svobodu bojoval," napsal Vondra na Facebook.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Podle webu The Times of Israel raketa v Aškelonu zasáhla rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Mount Everest zdolali po roce první zahraniční horolezci, mezi nimi i bahrajnský princ

Na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu stanula v úterý skupina 12 zahraničních horolezců. Stalo se tak poprvé od chvíle, co nepálská vláda horu znovu zpřístupnila poté, co byla oblast loni uzavřena kvůli pandemii nemoci covid-19. Výskyt případů nákazy koronavirem v základním táboře z nedávné doby ale vyvolává obavy. Informovala o tom agentura Reuters.

Celkem vystoupalo na Mount Everest 38 horolezců, z čehož 12 přijelo ze zahraničí. Byl mezi nimi i bahrajnský princ Muhammad Hamad Muhammad Chalífa a dalších devět Bahrajnců, sdělila společnost Seven Summits Trek, která jejich cestu organizovala.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Komora vyškrtla Michala kvůli kauze Homolka ze seznamu advokátů

Česká advokátní komora (ČAK) vyškrtla ze seznamu advokátů Davida Michala z pražské kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners). Informovala o tom mluvčí komory Iva Chaloupková. Michal je pravomocně odsouzený za podplacení někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

Chaloupková stručně uvedla, že představenstvo ČAK rozhodlo o vyškrtnutí Michala ze seznamu advokátů 10. května. "Mgr. Bc. David Michal byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin podplácení. Podle názoru představenstva ČAK, jež je vázáno výrokem rozsudku Vrchního soudu v Praze z ledna letošního roku, jeho trestná činnost ohrožuje důvěru v řádný výkon advokacie tímto advokátem," napsala bez dalších podrobností. Vyškrtnutí ze seznamu znamená, že dotyčný právník nesmí advokacii dále vykonávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy