Bernard vrátil medaili od Svazu bojovníků za svobodu. Vadí mu ocenění Ondráčka

bn bn
Aktualizováno 6. 11. 2018 15:17
Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) vrátil pamětní medaili od Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou obdržel v polovině září. Svůj krok zdůvodnil tím, že ocenění dostal i poslanec Zdeněk Ondráček.
Josef Bernard
Josef Bernard | Foto: Jakub Plíhal

"Vážený pane plukovníku, dne 19. září 2018 jsem z Vašich rukou převzal pamětní medaili od Českého svazu bojovníků za svobodu. Toto ocenění Vám nyní vracím. Nemohu se totiž ztotožnit s udělením obdobné pamětní medaile panu Zdeňku Ondráčkovi," píše Bernard v dopise adresovaném předsedovi svazu Jaroslavu Vodičkovi.

Bernard své rozhodnutí zdůvodňuje i tím, že chce poukázat na zlo, které přináší totalitní režim. "Nechci vyvolávat vášně a rozepře, na druhou stranu jsem ale přesvědčen, že všichni společně bychom měli apelovat zejména na mladou generaci, aby nezapomínala na naše národní hrdiny a aby si uvědomovala, jaké zlo přináší totalita jakéhokoliv druhu," napsal Bernard a dodal: "Vaše ocenění pana Ondráčka je v přímém protikladu k tomuto snažení."

Svaz Bernardovo rozhodnutí nijak řešit nebude. "Je to soukromá věc pana hejtmana, on si se svým oceněním může dělat, co chce," řekl Aktuálně.cz tiskový mluvčí Vladislav Kučik s tím, že si myslí, že se Bernard na záležitosti s vrácením medaile snaží sbírat politické  body. 

Kučik také zdůraznil, že medaile, kterou Bernard i Ondráček obdrželi, je jen pamětní. "Svaz bojovníků uděluje svoje vysoké řády, které mají úplně jinou hodnotu," upřesnil. 

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) zasahoval jako příslušník Veřejné bezpečnosti v lednu 1989 proti demonstrantům na akci takzvaného Palachova týdne.

Bernard není první, kdo ocenění svazu vrátil. Koncem října to stejné udělal starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09). Vondrovi vadí nejen ocenění Ondráčka, ale i předseda svazu Vodička. "Ve svazu jsou fajn lidi, veteráni, zapálení pro věc, historici, odborníci. Ale tenhle svaz vede jakýsi pan Vodička, který se rozhodl dát medaili soudruhovi Ondráčkovi. Komunistickému policistovi, který v listopadu 1989 mlátil lidi na Národní třídě. Těch demonstrací jsem se jako student taky účastnil a za svobodu bojoval," napsal Vondra na Facebook.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy