Benešovská nemocnice získá 12,5 milionu korun na úhradu škod po kyberútoku

ČTK ČTK
29. 11. 2021 19:27
Benešovská nemocnice získá 12,5 milionu korun na úhradu spoluúčasti přímých nákladů spojených s předloňským kybernetickým útokem. Rozhodli o tom středočeští zastupitelé. Zároveň souhlasili s uvolněním 7,6 milionu korun na zvýšené náklady na rekonstrukci v mladoboleslavské nemocnici.
Nemocnice v Benešově
Nemocnice v Benešově | Foto: ČTK

Na benešovskou nemocnici zaútočil v prosinci 2019 počítačový vir, který šifruje data na počítači a serverech a následně požaduje po poškozeném výkupné. Nemocnice odmítla s útočníkem komunikovat, pachatele se nepodařilo vypátrat. Kybernetický útok podle kraje zásadně ovlivnil a stále ovlivňuje provoz i ekonomiku zařízení. Všechny akutní i plánované operace do konce roku 2019 musely být zrušeny a nefungoval ambulantní provoz.

Práce na zabezpečení informačního systému a obnova softwaru začaly hned po útoku, ale hlavní část prací přišla na řadu až v roce 2020. "Provozní ztráta z důvodu kybernetického útoku byla v roce 2020 vyčíslena na 23 482 000 korun. Vedení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov proto požádalo o poskytnutí účelové neinvestiční dotace z rozpočtu Středočeského kraje. Po velmi pečlivém prostudování veškerých okolností a vyčíslení přímých nákladů byla podána žádost ve výši 12 450 000 korun na úhradu spoluúčasti přímo vynaložených nákladů," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Zastupitelé dnes žádost schválili, hospodaření benešovské nemocnice se tak podle Pavlíka dostane do lepší kondice.

Mladoboleslavská nemocnice získá příspěvek na druhou etapu rekonstrukce pavilonu číslo čtyři. Budova z 80. let 20. století prošla v posledních letech obnovou. Na akci již byla poskytnuta investiční dotace 107 milionů korun, kterou nemocnice vyčerpala letos v říjnu. Částka, kterou dnes zastupitelé schválili, je určena na spolufinancování navýšených nákladů při rekonstrukci. Stavbaři totiž dodatečně odhalili havarijní stav technických rozvodů.

Celkové náklady na modernizaci pavilonu činí 135 milionů korun, celková částka investiční dotace z rozpočtu kraje bude téměř 115 milionů korun a zbývajících 20 milionů přidala z vlastních zdrojů mladoboleslavská nemocnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy