Benešov bojuje s nedostatkem zdravotních sester. Nemocnice přijme šestnáct Ukrajinek

ČTK ČTK
5. 4. 2019 15:42
Benešovská nemocnice přijme zdravotní setry z Ukrajiny. Vybrala si už 16 zdravotnic, které by měly postupně přijíždět. V první vlně v létě nastoupí jedna všeobecná sestra a jedna zdravotnická záchranářka, dalších osm všeobecných či praktických sester dorazí na podzim a zbylých šest do konce letošního roku nebo začátkem roku příštího.
Foto: Jakub Plíhal

Ukrajinské zdravotnice budou pracovat napříč nemocnicí na různých odděleních. Tento krok by měl přispět ke stabilizaci zdravotnického personálu, informovala Markéta Zikmundová z nemocnice.

Nemocnice novým kolegyním zajistí ubytování a výuku českého jazyka. Jde o pracovnice, které na Ukrajině vystudovaly zdravotnické školy a mají ve většině případů mnohaletou praxi v oboru.

V Benešově budou nabírat zkušenosti a pracovat rok pod přímým vedením přiděleného školitele z řad zaměstnanců nemocnice. Ihned se zapojí do přípravy na aprobační zkoušku, která je nutností pro plné uznání odborné způsobilosti.

"Aktuálně jsme vybrali jednu záchranářku na ARO, všeobecnou a praktickou sestru na neurologii, šest všeobecných a jednu praktickou sestru na interní oddělení. To se v současné době rekonstruuje a modernizuje, a tak pracujeme v provizorních podmínkách. Ovšem až se letos po rekonstrukci opět rozšíří lůžková kapacita interního oddělení, budeme sestry potřebovat," uvedla hlavní sestra Karin Kápičková.

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov má 865 zaměstnanců. "V naší nemocnici v současnosti chybí kolem sedmi úvazků všeobecných či praktických sester, což sice není úplně alarmující číslo v porovnání s jinými nemocnicemi, ale samozřejmě to v našich zdravotnických provozech cítíme," uvedl ředitel řízení lidských zdrojů Miroslav Kolanda.

Pro urychlení administrativního procesu se benešovská nemocnice přihlásila do speciálního projektu ministerstva průmyslu a obchodu. Ministerstvo zdravotnictví pak v rámci tohoto projektu přijímá žádosti týkající se zdravotnických pracovníků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy