Kárná žaloba na Zemana nemá oporu v zákoně, Benešová ho za Vrbětice trestat nemůže

Jan Horák Jan Horák
6. 5. 2021 19:22
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová chce podat kárnou žalobu na nejvyššího žalobce Pavla Zemana. Jako důvod uvedla jeho veřejné vystoupení ke kauze ruského útoku v muničních skladech ve Vrběticích. Podle Benešové neměl Zeman k takovému kroku právo. Za nejvyššího žalobce už se mezitím postavili premiér Andrej Babiš či Unie státních zástupců. Výsledkem kárné žaloby může být i odvolání z funkce.
Pavel Zeman
Pavel Zeman | Foto: ČTK

V pondělí 19. dubna po jednání vlády vystoupil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po boku šéfa Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiřího Mazánka. Kabinet je pověřil, aby na tiskové konferenci seznámili veřejnost se základními obrysy vrbětické kauzy. V té jsou dva příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU podezřelí, že stojí za výbuchem dvou muničních skladů. Při první explozi zahynuli dva čeští občané.

Pavel Zeman mimo jiné řekl, že oba ruští zpravodajci se objednali na prohlídku areálu pod falešnými pasy. Podle něj zbrojní materiál neměl explodovat v České republice. "Na základě kriminalistického zkoumání byli ztotožněni s útočníky ze Salisbury," podotkl k rozvědčíkům Anatoliji Čepigovi a Alexandru Myškinovi. Muži se v roce 2018 v britském Salisbury pokusili zavraždit Sergeje Skripala a jeho dceru.

Ministryně spravedlnosti Benešová (za ANO) uvedla, že kvůli jeho vystoupení podá na nejvyššího žalobce kárnou žalobu. Podle ní porušil zákon. "Podle zákona neměl v té věci vůbec vystupovat. On není ani dozorovým, ani dohledovým státním zástupcem. Pasoval se do role jakéhosi generálního prokurátora," citoval Benešovou ve čtvrtek deník Právo. "Určitě to budu muset podat," dodala.

Trestní řád i zákon pro Zemana

Pavel Zeman skutečně není dozorovým ani dohledovým žalobcem. Vyšetřování NCOZ probíhá pod dohledem žalobce Martina Malůše z brněnského krajského státního zastupitelství. Dohled nad jeho prací obstarává Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Pavel Zeman stojí na samotném vrcholu soustavy, z nějž má právo uzavřený případ přezkoumat.

Nic z toho však nebrání tomu, aby kauzu v jejím základním rozměru veřejně komentoval. Takové právo vyplývá z trestního řádu a zákona o státním zastupitelství. Trestní řád přímo předpokládá, že orgány činné v trestním řízení přiměřeným způsobem informují veřejnost o aktuálních kauzách. Některé informace je pak možné zveřejnit, pokud si to žádá veřejný zájem.

Co říkají zákony

Informovat veřejnost o trestním řízení předpokládá jednak trestní řád, jednak zákon o státní zastupitelství. Příslušné paragrafy jsou následující: 

Trestní řád, § 8a, (3):
"Orgány činné v trestním řízení informují o své činnosti veřejnost poskytováním informací podle odstavce 1 veřejným sdělovacím prostředkům; poskytnutí informací odepřou z důvodů ochrany zájmů uvedených v odstavcích 1 a 2. Vyhradí-li si v přípravném řízení státní zástupce právo poskytnout informace o určité trestní věci, může je policejní orgán poskytnout jen s jeho předchozím souhlasem."

Zákon o státní zastupitelství, § 12g, (1): 
"Státní zastupitelství si vzájemně poskytují informace, které potřebují k plnění svých úkolů; má-li být informace poskytnuta na žádost, v žádosti o poskytnutí informace se vždy uvede důvod vyžádání informace. Informací se pro tyto účely rozumí údaje o postupu státního zastupitelství při výkonu jeho působnosti v určité věci a údaje, které v této souvislosti státní zastupitelství zjistilo. (…)"

Zákon o státní zastupitelství, § 12h: 
"Nejvyšší státní zastupitelství při zajišťování výkonu oprávnění a povinností nejvyššího státního zástupce může kdykoli provádět potřebná zjištění u kteréhokoli nižšího státního zastupitelství, které je povinno mu na jeho žádost poskytnout požadovanou součinnost. (…)"

Zákon o státním zastupitelství vedle toho výslovně dovoluje, že si jednotlivé články soustavy žalobců mohou předávat informace, pokud jsou důležité pro jejich práci. Právě aktuálnímu případu tento předpis odpovídá. Proto si vláda Andreje Babiše nejvyššího žalobce pozvala na jednání, stejně tak ho pověřila k veřejnému shrnutí podstatných faktů z vrbětické kauzy na tiskové konferenci.

Klíčový zájem veřejnosti

"Klíčové bylo posouzení veřejného zájmu na informování veřejnosti. Dozorový státní zástupce dospěl k závěru, že tento veřejný zájem je dán. Postup při podávání informací odpovídal běžnému postupu jako u jiných kauz. Jako představitel veřejné žaloby jsem zpřístupnil veřejnosti informace zpracované Krajským státním zastupitelstvím v Brně v rozsahu určeném ke zveřejnění," vysvětlil ve čtvrtek dopoledne nejvyšší státní zástupce.

Jeho verzi potvrzuje i šéf brněnských žalobců Jan Sladký, který se na množství a povaze zveřejněných poznatků dohodl s dozorovým žalobcem Malůšem. "Jako osoba, která stojí v čele soustavy státního zastupitelství, od nás legitimním způsobem získává informace o této výjimečné trestní věci. Taktéž mu byl mnou dne 19. dubna 2021 písemně odsouhlasen konkrétní obsahový rámec, v jakém tyto informace může sdělit veřejnosti," uvedl Sladký.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová. | Foto: ČTK

"Je třeba připomenout, že informování veřejnosti o trestních řízeních, kde je na tom jasný veřejný zájem, je jednou z důležitých zákonných povinností státního zastupitelství. To platí zejména v zásadních kauzách, které mají velký dopad na společnost a její vnímání spravedlnosti. Unie státních zástupců sděluje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má v tomto její plnou podporu," uvedl zase v prohlášení viceprezident unie žalobců Ondřej Šťastný.

Proti Babiš i Hamáček

Snahu ministryně podat kárnou žalobu na nejvyššího žalobce za jeho vystoupení označila unie za "absurdní." Také se ohradila proti tomu, že Benešová přirovnala Zemana ke generálnímu prokurátorovi. Ten měl přitom za minulého režimu dramaticky větší pravomoc. "Jestliže přirovnává chování nejvyššího státního zástupce ke generálnímu prokurátorovi, jde o zjevné nepochopení úlohy hlavy soustavy veřejné žaloby," podotkla unie.

Proti nápadu Benešové se výslovně postavil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj ministryně Zemanově angažmá ve věci špatně porozuměla. "Jsem přesvědčen, že k podání kárné žaloby není možné přistoupit. Pavel Zeman byl na schůzky přizván. A to i na jednání vlády z důvodu záštity dané instituce. Nikdy se neřešil trestní spis," sdělil serveru Lidovky.cz premiér.

Zda Benešová na svém záměru podat kárnou žalobu trvá, není jasné. Na dotaz Aktuálně.cz nereagovala ona ani mluvčí jejího resortu. Už dříve se proti úvahám ministryně spravedlnosti postavit Zemana před kárný soud vyslovil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Nicméně podat kárnou žalobu na jakéhokoliv státního zástupce je na rozhodnutí pouze šéfa resortu spravedlnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 1 hodinou

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 1 hodinou

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy